רגע לפני עלייתה של הצגת החנוכה "כוכבים מהספרים", בה מופיע קוגומלו, מאסטר הקפוארה של ישראל, לצד כוכבי הילדים המוכרים קופיקו ויובל המבולבל, תפסנו אותו לשיחה אישית מלב אל לב.

מילד בעייתי לאלוף קפוארה: כל מה שלא ידעתם על קוגומלו

קוגומלו הוא מאסטר הקפוארה של ישראל. ולא סתם מאסטר. הוא מורה לקפוארה, מומחה להכנה והדרכה לגיל הרך, מעביר סמינריונים לגננות ומדריכות תנועה בעמותות וגני ילדים, מרכז תחום הדרכת הקפוארה בוינגייט, בעל 30 מרכזי קפוארה שמתופעלים ע"י מיטב המורים לקפוארה בארץ ולאחרונה הוא גם דמות לחיקוי עבור ילדים בארץ ובעולם. "הקפוארה בשבילי היא דרך חיים", הוא מספר, "זו דרך לעבוד על האופי, ההתנהגות והקשרים החברתיים. זו אחת האהבות הכי גדולות שלי שאספה אותי ועצבה אותי במהלך החיים. זו אמנות שיש בה קסם עצום. גם אחרי 20 שנה במקצוע אני כל פעם לומד משהו חדש".

 

אבל לא תמיד היה קוגומלו מאסטר או מומחה לקפוארה.

בילדותו הוא היה דווקא ילד בעייתי, ללא גבולות וחסר מעצורים, ילד פעיל מאד שתמיד מחפש אתגרים תנועתיים חדשים, ושהיה זקוק לספורט כלשהו שימתן אותו מצד אחד ויעניק לו תחושת שייכות מצד שני. וכך, בגיל 14, החל קוגומלו ללמוד קפוארה. "קפוארה זוהי אמנות לחימה ללא אלימות, יש בה תחושה של שייכות שמאוד קסמה לי, כשהייתי מסתובב בילדותי בקניונים והיו מופעי קפוארה הרגשתי תמיד שהחבר‘ה מאוד מאוחדים ומגובשים. וכשהתחלתי ללמוד אכן הרגשתי חלק ממשהו גדול".

 

על השם "קוגומלו"

כל מי שנמצא בקפוארה מקבל כינוי שמאחוריו יש סיבה או סיפור. את השמות מקבלים על סמך תכונות אופי, מראה, התנהגות. קוגומלו מספר שאת הכינוי שלו קיבל מהמורה הראשון שלו, שגרם לו לביטחון ודימוי עצמי גבוה "וזה גם מה שאני מנסה להיות עבור התלמידים שלי, דמות שמעצימה ומרימה אותם גבוה ככל האפשר. קוגומלו בפורטוגזית (השפה הרשמית שמובילה את תחום הקפוארה) משמעו ‘פטריה‘. קשה להאמין, אבל פעם היה לי שיער ארוך שדמה לפטרייה".

"הקפוארה היא שליחות"

במסגרת שירותו הצבאי הוא היה ביחידה ללוחמה בטרור, מאמן קרב מגע של היחידה, ובאחד האימונים חייל איבד את ההכרה וכמעט מת לו בידיים. "הייתי בטוח שאני ‘על גג העולם‘ וקצת יותר מידי בטוח בעצמי ופתאום, בום! הכל התפוצץ לי בפרצוף. זו הפעם הראשונה שבה חוותי מה היא אחריות בהדרכה ומאז זה מלווה אותי לכל מקום ובכל מסגרת. מאותו רגע הבנתי שלהדריך זו אחריות וזו שליחות. הייתי בטראומה. הסתגרתי ונכנסתי לדיכאון. לאחר תקופה נזכרתי איך הקפוארה מילתה אותי באור ושמחה וכשחזרתי לעסוק בה, הקפוארה פשוט הצילה אותי. בקפוארה טמון כוח, שהוא לא רק פיזי. הוא הרבה מעבר לזה, זה כוח לעמוד באתגרים, להתמודד עם כשלונות, כוח לעזור, לחוות, ליהנות ולהשתנות".

 

"גם היום, מה שמייחד את הסטודיו שלנו זה שאנחנו צוות שעובד עם הלב והנשמה. מבחינתנו כל ילד בקפוארה הוא כמו הילד שלנו וזה לגמרי לא גורע מהמקצועיות. כל מדריך עובר הכשרה בוינגייט ומעבר לכך אני מכיר כל אחד ואחד באופן אישי. את חלקם אפילו גידלתי והכשרתי להיות מדריכים. השיטה שלנו בנויה על הגישה שכל אחד יכול להגשים את עצמו וכל ילד בשבילנו הוא עולם ומלואו".

 

עבודה עם נוער בסיכון

בשנים האחרונות קיימת תופעה נרחבת של הדרדרות נערים לפשע, סמים וכו‘, וקוגומלו החליט להירתם ולהילחם בתופעה זו. כך, במסגרת אחד הפרוייקים הרבים שקיימים כיום נרתם קוגמלו ומנצל את כוחו כדמות מוכרת ואהובה עבור אותם ילדים שזקוקים למעטפת חמה ומסגרת שתעניק להם תמיכה רגשית ונפשית. מדי ערב הוא פותח את הסטודיו שלו עבור ילדים חסרי אמצעים ומעניק להם חיבוק חם וכלים להתמודדות כדי לעצב להם אישיות ועצמאיות ולהוביל אותם לדרך טובה וישרה. "בכל פעם אני לוקח על עצמי פרויקט מיוחד לאמץ ילד או שניים והופך להיות ‘אבא שלהם‘. אני קורא לזה ‘אימון‘. אני מלווה, מקדם ודוחף אותם ואף מכיר אותם למשפחה. בדרך זו, הילדים שהיו ילדים סגורים ועם זאת מוכשרים בטירוף, עוברים תהליך רגשי מדהים שבסופו הם נפתחים, פורחים ומאושרים יותר".

 

"קופיקו וקוגומלו"

הקשר הראשוני עם קופיקו נוצר בעקבות חיפושים של מנהליו של קופיקו אחרי דמות חדשה שעוד לא נראתה על במות בישראל. דמות מעניינת, שמביאה ערך מוסף. עמית ברק, ממנהליו של קופיקו, פנתה לקוגמלו וכך נוצר חיבור מיוחד וגם עבודה משותפת, אשר הביאה לאוויר העולם את המופע ‘קופיקו וקוגומלו‘, שנקרא בתחילה ‘קופיקו והקפואריסטים‘.

 

"בהתחלה תוך כדי החזרות הייתי בטוחה שעשינו טעות. לקחנו מישהו שהוא לא שחקן בוגר בית ספר למשחק ונתנו לו תפקיד מרכזי לצד קופיקו במופע החדש. זה היה הימור רציני... פחדתי שלא נצליח לביים אותו, פחדתי שהוא לא יהיה מחוייב עד הסוף למופע כי יש לו כל כך הרבה עיסוקים", מספקת עמית גביש, המנהלת האישית של קוגומלו, "אבל במהלך החזרות ובעיקר בפרימיירה הבנתי עד כמה טעיתי בחששות שלי. קוגומלו טרף את הקהל כאילו הוא שחקן מנוסה שעומד שנים על במות, הילדים התאהבו בו בשניה ולא הפסיקו לזמזם את השירים שלו. מכאן הדרך הייתה ברורה לנו מאוד. קבוצת קופיקו לקחה את קוגומלו תחת חסותה, ייצגה וניהלה אותו בצורה אינטנסיבית מתוך מטרה ברורה להפוך אותו לכוכב ילדים מהשורה הראשונה".

 

לאחרונה, ועם התפתחות הדמות שלו בעולם הילדים, הצטרף קוגומלו גם לצוות המורים בבית הספר לאומני ילדים של יובל המבולבל, ושם נפגשה לראשונה כל השלישיה. "זה כיף גדול להופיע עם קופיקו ועם יובל המבולבל, וללמוד מהכוכבים הגדולים ביותר כיום בישראל", אומר קוגומלו.

 

"כוכבים מהספרים"

לאחרונה נסק קוגומלו לשיא חדש בעולם הילדים, כשנבחר להופיע בהפקת חנוכה "כוכבים מהספרים" בכיכובם של קופיקו ויובל המבולבל. אבל ביום הגורלי, בזמן החזרות האחרונות כשעתיים לפני הפרימיירה הוא נפצע באחד מתרגילי האקרובטיקה וקרע את שני גידי האכילס ברגליים. "ידעתי שאני חייב להמשיך את ההופעה. עם כאבים עזים וללא גידים, עליתי להופיע בקטעים הקריטיים. אין לי מושג איך עשיתי את זה אבל ההסבר היחיד שאני יכול להבין שבגללו עליתי על הבמה הוא הרצון החזק להמשיך בהפקה המשפחתית הזו. הייתי שבור מזה. כל כך חיכיתי להפקת חנוכה הזאת! הבמה, הילדים והקהל זה החלום הכי גדול שלי. כאשר חלום מתנפץ, מאוד קל להישבר ולא להמשיך עוד. כאשר התלמידים שלי נשברים אני בתור המאסטר שלהם חוזר ואומר להם לא לוותר וש‘מותר ליפול כי ככה לומדים, אם נפלת זה לא נורא תקום ותתחיל מההתחלה‘. זה שיר שנמצא בדיסק שלי, קל מאוד לשיר אותו אבל לבצע זו כבר משימה אחרת לגמרי. עליתי להופעה וממנה המשכתי לניתוח‘. כרגע הוא נמצא בתהליך שיקום אך מבטיח לחזור להופיע בעוד זמן קצר.

 

"המסר שלי לילדים הוא להתנסות בכמה שיותר דברים, לכוון גבוה ולהתאמץ"

"השאיפה הכי גדולה שלי היא להמשיך וליהנות ממה שאני עושה ולגרום כל פעם מחדש לאלפי ילדים לחייך. זה ממלא אותי לתת לאחרים וזה נותן לי כוח והשראה לראות איך הילדים בסטודיו אצלי מתפתחים וגדלים ומעצבים לעצמם אישיות, ביטחון ועוצמה דרך הקפוארה, דרך הכלי המדהים הזה שנתן לי כל כך הרבה ועכשיו אני מעניק ממנו לסובבים אותי. השאיפה היא להמשיך לגדל את דורות הקפוארה הבאים ולעבוד ולשפר דברים בעצמי, כל יום משהו קטן.

 

המסר שלי לילדים הוא להתנסות בכמה שיותר דברים, לכוון גבוה ולהתאמץ להגשים את החלומות. תמיד תעשו את מה שאתם אוהבים ותלכו עם הלב שלכם. תחפשו את הטוב בחיים ותזכרו! שהכישרון הכי גדול שלכם היא יכולת ההתמדה שלכם".

 

 

שיהיה לו בהצלחה!!

 

 

שלכם,

ליאת גולדשטיין,
האמא של אמאבא

צילום: אילן בשור

ההצגה "כוכבים מהספרים" עלתה על במות היכלי התרבות ברחבי הארץ ותרוץ עד פברואר 2018.


עוד באותו נושא

Hit the Nit

סלון לניקוי כינים וביצי כינים במכשור ירוק וללא חומרי הדברה, באישור משרד הבריאות, ה-FDA וה-CE.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!