בשנים האחרונות אנו נחשפים ליותר ויותר מקרים של רשלנות רפואית בילדים בדרגות שונות של חומרה, חלקן אף מוביל למוות. איך נוכל להקדים תרופה למכה ולזהות רשלנות רפואית?

 רשלנות רפואית בילדים - מה חשוב שתדעו

לצערנו, אנו שומעים לא פעם על מקרים של רשלנות רפואית אצל ילדים שנגרמים עקב מחדלים של המערכת הרפואית. מחדלים כאלה יכולים להותיר מומים בילד, לגרום לנכות, למחלות כרוניות אף למוות, ולכן חשוב שאנו ההורים נדע לזהות רשלנות רפואית - על מנת להקדים תרופה למכה.

 

בשנים האחרונות אנו מתוודעים ליותר ויותר דוגמאות של רשלנות רפואית, כמו הרדמה אצל רופא שיניים שהסתיימה באסון והוא מוות של הילד המטופל, מקרים של מתן חיסונים בצורה שאינה נכונה שעלולים כשהם לא במועד או בכמויות לא נכונות להזיק להתפתחות הילד, וכן גם כשלים בזיהוי מחלות זיהומיות ובטיפול בהן, ורשלנות בזיהוי מחלות גנטיות.

 

אז כיצד אפשר לזהות רשלנות רפואית בילדים?

 

לפני שנסביר על הדרכים לזהות רשלנות רפואית, כדאי לקבל מושג על הטיפולים השכיחים שנעשים בקרב ילדים, ועל הדרכים להתרשל בהם:

 

מתן חיסונים: ילדים זקוקים לחיסונים שונים במהלך חייהם הצעירים. מתן החיסונים מתבצע בדרך כלל על ידי אחיות או רופאים בקופות החולים. מתן חיסונים שלא בזמן, מתן חיסונים במינונים גבוהים, ומתן חיסון ללא בדיקת אלרגיות בילד, עלולים להוביל לרשלנות רפואית.

 

אבחון שגוי: אבחון הילד שלכם מתחיל כבר בזמן ההיריון שבתהליך ההיריון נעשות בדיקות גנטיות כדי לזהות מומים ביילוד, מחלות גנטיות ומחלות שונות. לאחר שהתינוק נולד, מתבצעות בדיקות שנועדו לזהות מחלות זיהומיות, תוך בדיקת תקינות מערכת החיסון. העדר של בדיקות כאלה, עלול להוביל לנזק במערכת החיסונית של ילדכם, תוך חשיפה למחלות קשות שיכולות להזיק מאד לבריאות ילדכם.

 

טיפול באנטיביוטיקה: טיפול באנטיביוטיקה הפך לדרך נפוצה לטפל במחלות ודלקות. עם זאת תופעות הלוואי של האנטיביוטיקה עלולות להיות קשות מידי עבור ילדכם, ולכן חשוב לבצע התאמה של האנטיביוטיקה או של התרופה הנכונה לילדכם. העדר תשומת לב במתן אנטיביוטיקה עלול להוביל למצעים בריאותיים קשים.

 

טיפול שאינו מתאים: אם ילדכם סובל ממחלה כלשהי והבאתם אותו לקבלת טיפול בכל מוסד רפואי, חשוב שהטיפול יתבצע ללא חשיפה של הילד שלכם לטיפולים לא מתאימים שעלולים להחמיר את מצבו הבריאותי.

 

מעכב התפתחותי: כאשר ילדכם נולד, חשוב עד גיל שנה לבצע מעכב התפתחות כדי לוודא את ההתפתחות התקינה של תינוקכם. מעכב התפתחותי שאיננו תקין, או שנעשה בחוסר תשומת לב: עלול להוביל לבעיות אורטופדיות, בעיות התפתחותיות בעיות נשימה, צהבת ועוד.

 

תלונות על כאבים: זה נכון שילדים אוהבים להתלונן, ובפעמים רבות הם גם בוכים רק כדי לקבל תשומת לב. עם זאת אי התייחסות לכאב על ידי צוות רפואי נחשבת רשלנות שיכולה להוביל למחלות בדרכי הנשימה, עודף כולסטרול, אי אבחנה באלרגיה, בתפרחות קשות ומצבים נוירולוגים שחשוב לזהות.

 

כל אלה ואחרים הם קצה המזלג לדוגמאות של העדר טיפול מתאים שמוביל לרשלנות רפואית.

 

כדי למנוע מקרים כאלה חשוב לשים לב לכמה דגשים:

 

1. שימו לב לתשומת הלב של הצוות המטפל לילדיכם, ולהתייעצות שהם מבצעים בזמן הטיפול כמו גם ביצוע הבדיקות המתאימות למקרה ולכאבים שישלכם סובל מהם.

 

2. וודאו כי הרופא המטפל מומחה ברפואת ילדים וכי הוא נותן לכם את המענה הנכון לפתרון הבעיה הרפואית של ילדכם.

 

3. חקרו בספרות הרפואית את סוג המחלה שממנה סובל ילדכם ונסו להבין את הסימפטומים ואת הדרכים לטפל במחלה.

 

4. הבינו מהן הבדיקות שיש לבצע בזמן ההיריון ולאחר הלידה.

 

5. בצעו לילדכם בדיקת אלרגיות עוד לפני שהוא מקבל תרופות חדשות וחיסונים.

 

6. קבלו חוות דעת נוספת מרופא מומחה במקרה שאתם מרגישים שלא קיבלתם מענה לבעיה.

 

7. התריעו והתלוננו על צוות רפואי או רופא מטפל שטיפל בצורה רשלנית בילדכם.

 

מה צריך לעשות אם ילדכם טופל בצורה רשלנית?

 

אם קרה וילדכם ניזוק בשל רשלנות רפואית עליכם לפעול בכמה דרכים עיקריות:

 

לגשת לטיפול רפואי דחוף: לפני הכל יש לגשת ולקבל טיפול וחוות דעת מרופא מומחה לגבי הנזק שנגרם לילדכם והדרך ולתקנו.

 

איסוף כלל המסמכים הרפואיים: אספו את כל המסמכים הרפואיים שנוגעים לטיפול בילדכם. המוסד המטפל חייב על פי החוק לנפק לכם את תיקו הרפואי של ילדכם.

 

התייעצו עם עורך דין: חשוב להתייעץ עם עורך דין המומחה בתביעות רשלנות רפואית, וזאת על מנת שתוכלו לתבוע את המוסד המטפל ולקבל פיצוי הולם לנזקים שנגרמו.

 

 

וכעת, כשאתם יודעים אילו טיפולים הם הנפוצים בילדים וכיצד מבצעים אותם בצורה הבטוחה, זה הזמן לבדוק אם אכן התקיימה רשלנות רפואית בטיפול בילדכם, וכיצד מגישים תביעה בנושא.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא
הכתבה בסיוע חברת
ReGo

 


עוד באותו נושא

צוואה – הדרך שלך להבטיח את עתיד אהוביך!

מוטב לחיות עם חשיבה חיובית ולהאמין תמיד שנחיה עד 120...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!