מסקר שנערך עולה כי המטלה השנואה ביותר על אמהות היא טיפול בכינים. עוד התגלה כי אלה מעדיפות טיפול אחד שיעשה את העבודה, וכי הן סבורות שדווקא לשיער ג'ינג'י סיכויי הדבקות נמוכים...

עושים "סדר" גם על הראש - סקר בנושא הורים וכינים

אחד הדברים שמחברים בין הורים בנקודות שונות של זמן ומקום הוא טפיל קטן, שכולנו תופשים אותו כצורר אמיתי: הכינה. הכינה ליוותה אותנו כשהיינו ילדים, והכינה חוזרת לחיינו ולראשנו כשאנו מתבגרים והופכים להורים.

 

לקראת פסח ערכה חברת התרופות רפא, משווקת סדרת הדרין להגנה ולטיפול בכינים ובביצי כינים, סקר בקרב אימהות לילדים בגילאי 3-14, שנדבקו לפחות פעם אחת בשנה האחרונה בכינים: כמה אימהות נדבקות מילדיהן בכינים, והאם יש מקום להעיר להורים, שילדיהם מסתובבים עם ג‘ונגל של כינים על הראש ומדביקים אחרים?

 

שונאות, פשוט שונאות לטפל בכינים

כינים נחשבו לאחת המכות הקשות שידעה מצרים, ולאחת המכות שממנה סובלים הורים וילדים בכל דור ודור. הבעיה היא שהאורחות הכי לא רצויות בביתנו ועל ראשי ילדנו, מגיעות לביקור לעיתים תכופות מדי.

80% מהאימהות הצהירו שילדיהן נדבקו בכינים לפחות פעם - פעמיים בשנה האחרונה, וכחמישית מהם נדבקו מעל 5 פעמים. כלומר, אנו נאלצים להתמודד עם ניקוי ראשי ילדינו לעיתים קרובות מדי. אפשר לומר, שהמטלה הזו די שנואה עלינו. עד כמה? בסקר נמצא שטיפול בכינים ובביציהן זוהתה כמטלה השנואה ביותר בקרב אימהות ביחס לשאר המטלות הלא נחשקות כמו לעשות סדר בארון הבגדים או להכין את הילד למבחן.

 

מעדיפות לטפל פעם אחת ודי

כשאנחנו היינו ילדים, והחיים היו פחות אינטנסיביים, האימהות שלנו יכלו להרשות לעצמן לפלות את הכינים מראשינו באצבעותיהן או לסרק את שערינו במסרק סמיך במשך שעות. טיפולים אחרים, פחות נעימים שיצא לנו להכיר הם התספורות הקצוצות והמגולחות, שגרמו לנו לברוח בבכי מהמספריים של אימא או של הספר, או שטיפת ראשינו בנפט וחומץ, שאף יכלו להזיק לנו.

היום, כשאימהות מודעות לחוסר היעילות של הטיפולים המסורתיים הללו, וכשאין ברשותן שעות רבות לטפל בכינים, 60% מהן מעדיפות טיפול אחד בלבד, מבלי הצורך לחזור שוב על הטיפול אחרי שבוע. האם זה אפשרי? בוודאי. היום תוכלו למצוא על המדף מוצרים המכילים שילוב מרכיבים ייחודי, המיועדים להשמיד את הכינים ואת ביצי הכינים בטיפול אחד. השמדת הביצים חשובה ביותר, כי הן הסיבה לכך שתוך 7-10 ימים בוקע דור חדש של כינים, ומעגל ההדבקה לא נפסק.

 

אבל למה גם אני נדבקתי?

קשה לנו לראות את ילדינו מגרדים וסובלים, אבל מה קורה כשהכינים זוחלות לביקור על הראש של ההורים? כשאנחנו בקרב קולגות, חברים או בכלל עם קבוצת המבוגרים, לא נעים לנו לגרד ללא הרף את הראש. 65% מהאימהות הודו שהן נדבקו מילדיהן בכינים בשנה עד השנתיים האחרונות. הקרבה הפיזית בין אימהות לילדיהן מאפשרות לכינים לטפס ולזחול מראש אחד לאחר. למרות זאת, הרי לא נפסיק לחבק ולנשק אותם, אז מה כדאי לעשות? אם לילד יש כינים, מומלץ שכל בני הבית ייבדקו. אם נמצאו כינים חיות, יש לערוך טיפול להשמדתן ולהשמדת הביצים שלהן. חשוב לדעת, שכיום חלק מהמוצרים מתאימים לתינוקות מגיל חצי שנה ומעלה, ומיועדים גם לנשים הרות ומניקות. בנוסף, תוכלו למצוא מוצרים המיועדים למניעת התרבות ג‘ונגל נוסף של כינים, וניתנים לשימוש קבוע על ראש נקי, שעבר טיפול. 

 

בלונדיניות נהנות יותר?

לא רק שהן נהנות יותר, הן כנראה גם מגרדות פחות. בסקר שערכנו, עלה כי שיער חום נתפס בקרב האימהות כסוג השיער שהכי בקלות נדבק בכינים, ואילו בעלי שיער בלונדיני או ג‘ינג‘י נתפסים ככאלה שפחות נדבקים בטפיל.

 

הורים, לא הבנתם את הרמז?

רק אתמול עמלנו והשמדנו את הכינים ואת ביצי הכינים שחגגו על ראשה של ילדתנו. למחרת בבוקר אנחנו מלווים אותה לגן, ובכניסה ממתינה לה החברה היקרה שמקפצת משמחה לקראתה, ואיתה מקפצות כל הכינים שישמחו להגר לראש חדש ונקי. רוב הסיכויים שהילדה הזו לא תתארח אצלנו בקרוב. כמעט שני שליש מהאימהות הודו, שהן מתנגדות לארח חבר של ילדיהן מספר ימים לאחר שנדבקו בכינים. מה עושים כאשר מאתרים ילד או ילדה בגן, שאחד מסימני הזיהוי שלהם הוא הגירוד הבלתי פוסק? שומרים על איפוק או אומרים להוריהם? 71% מהאימהות סבורות שיש מקום להעיר להורים, בצורה מנומסת ואדיבה.

אז רגע לפני שאתם עורכים את שולחן ליל הסדר, בין הניקיונות והקניות, רצוי שתערכו "סדר" למהדרין בראשם של הילדים. נצלו את ימי החופשה הקרובה כדי לבער לא רק את החמץ והמיותר, אלא גם את הכינים ולקבל את האביב ואת חג הפסח בראש שקט ונקי. 

 

רגע לפני השימוש- כמה דברים שאתם צריכים לדעת על טיפול בכינים

 

מתי ניתן להתחיל להשתמש: ישנם מוצרים שניתן להשתמש כבר מגיל 6 חודשים. אמנם מאוד נדיר בגיל כזה להיות נגוע בכינים, אך הדבר מראה על בטיחות המוצר.

 

משך זמן הטיפול: המוצרים הקיימים לטיפול נגד כינים פועלים בין 10 דקות ל- 8 שעות. בזמן זה, כשהחומר נמצא על הראש, ניתן לאפשר לילד להמשיך בפעילות רגילה.

 

תרופות סבתא: כידוע בעבר שיטת הטיפול הנפוצה הייתה נפט, שמן וחומץ. גם היום הרשת מלאה בעצות, כגון שימוש בחומרים כמו שמן, חומץ, מרגרינה, חרדל וכד‘. הנפט מאוד רעיל ומסוכן (היו מקרים בהם ילדים אושפזו בגלל שימוש בנפט) ושאר החומרים המוזכרים לא נבדקו או הוכחו כיעילים נגד כינים או ביצי כינים, והם עלולים לגרום לגירוי בקרקפת. על כן, לא מומלץ להשתמש בשיטות אלו בטיפול בכינמת.

 

האם ניתן למנוע הדבקות חוזרות בכינמת?

אף אחד מהמוצרים הטיפוליים נגד כינים אינו מונע הידבקות חוזרת ולכן הילד עלול לחזור עם כינים כבר למחרת הטיפול, מאחר שנדבק שוב מילד אחר. כיום ישנם מוצרים ייעודיים המאושרים על ידי משרד הבריאות למניעת התרבות של כינים על הראש (כמו הדרין פרוטקט, למניעת התרבות כינים על הראש).

 

כיצד למנוע הידבקויות חוזרות

  1. לאסוף את השיער לילדים עם שיער ארוך.
  2. לידע את הגננת / המורה שהילד נדבק בכינים.
  3. חשוב שהגננת / המורה תבקש משאר ההורים לבדוק את הילדים ולטפל באלו שנמצאו נגועים בכינים.
  4. לבדוק את שאר בני המשפחה ולטפל אם יש צורך.
  5. לכבס בגדים ומצעים שבאו במגע עם הכינים.

 

כאשר הולכים לבית מרקחת לבחור מוצר כדאי להתייעץ עם הרוקח. בבחירה עצמית של מוצר, כדאי לקרוא היטב את הכתוב עליו. מומלץ גם להתייעץ עם הורים נוספים לבחירת המוצר היעיל ביותר.

 

 

 

ייעוץ לכתבה:
פרופ‘ קוסטה מומצ‘וגלו,
מומחה לפרזיטולוגיה (חקר טפילים)

 


עוד באותו נושא

מנורת לילה מוזיקלית רב-תכליתית לתינוק

מנורת לילה מוזיקלית רב-תכליתית המשמיעה שירי ערש מרגיעים וצלילים מהטבע, וכן הקרנת תמונות מקסימות על התקרה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!