התמורות והשינויים הכלל עולמיים במהלך המאה ה20 ותחילת המאה ה21 לא פסחו גם על החברה הישראלית, ואחד התחומים המרכזיים בו חלו שינויים מקצה אל קצה, הינו מבנה התא המשפחתי והמערכת הזוגית.

האפשרויות המשפטיות למשפחה חדשה בישראל של המאה ה21

אנו חיים בעידן בו השינויים בכל תחומי החיים הינם תכופים, מהירים, ומגוונים. נראה כי החברה האנושית עשתה קפיצת דרך עצומה ב- 30 השנים האחרונות, כמעט ברמה של המצאת עצמה מחדש.

התמורות והשינויים הכלל עולמיים במהלך המאה ה- 20 ותחילת המאה ה- 21 לא פסחו גם על החברה הישראלית, ואחד התחומים המרכזיים בו חלו שינויים מקצה אל קצה, הינו מבנה התא המשפחתי והמערכת הזוגית. במרוצת הזמן התרחבה משמעות המושג וסולם הערכים הטמון בו, וכיום לא רק שישנם תאים משפחתיים שונים מזה שהיה קיים כמעט בלעדית לחלוטין בעבר, אלא שהדבר אינו מובן מאליו כפי שהיה.

אם פעם הכוונה ב"משפחה" ו"בני-זוג" היתה לבעל ואישה, אשר נישאו זה לזו בחופה וקידושין, ולהם מספר ילדים, הרי שכיום -- למרות העובדה שמרבית המערכות המשפחתיות בישראל הן של בעל ואישה שנישאו זל"ז בנישואין דתיים - אנו יכולים לראות שילובים שונים המרכיבים מערכת זוגית ותא משפחתי, למשל:

  • נישואין בפרק ב, כולל הולדת ילדים
  • משפחות חד-הוריות
  • משפחות חד-מיניות
  • הולדת ילד באמצעות תרומת זרע
  • נישואין אזרחיים
  • ידועים בציבור - בני-זוג שחיים יחד ללא נישואין
  • גבר ואישה שחברו יחד לשם הולדת ילד לעולם, ללא זוגיות

 

למעשה, כיום יחידה משפחתית אינה חייבת להיות מורכבת מגבר, אישה וילד. מצב זה הינו תוצר של השינוי המבורך שחל בחברה עצמה, בבני האדם, שהינם כיום ליברלים יותר, מקבלים את השונה לתוכם בקלות רבה יותר מבעבר, ומכאן שואבים תאים משפחתיים אלו את הלגיטימציה שלהם.

 

בהקשר זה ראוי לציין את המושג "תקנת הציבור" אשר מגדיר את המקובל בקרב ציבור מסוים - בזמן מסוים. המושג משקף את הערכים, העקרונות והאינטרסים החשובים שחברה מנסה לשמר, לפתח ולקיים לאורך זמן.

ברור לנו אם כך, שתקנת הציבור במדינה מסוימת או באזור גאוגרפי מסוים יכולה להיות שונה מאשר באזור או מדינה אחרים. ללא ספק תקנת הציבור כיום אינה דומה כלל לזו שהיתה מקובלת לפני 30 שנים.

 

אחד הגורמים המשמעותיים שהובילו לכך שכיום החברה מקבלת את המשפחה השונה מהמשפחה ה"מסורתית", הינו העובדה שגירושין הינם כיום לגיטימיים הרבה יותר מבעבר, ואחוזי הגירושין הגבוהים הינם כח מניע שתרם יחד עם כוחות אחרים (ביניהם גם עליית ערכו של האינדיבידואליזם וערך המימוש וההגשמה העצמית של האדם, עליית תוחלת החיים, ועוד), ליצירת תאים משפחתיים מגוונים.

 

אם עד לפני 20-30 שנים היו גירושין דבר מוקצה, בבחינת אפשרות אחרונה רק כאשר כלו כל הקיצים (גרושים ורווקים היו חריגים בחברה של פעם, והיות אדם בזוגיות היה חלק מהגדרת היסוד שלו) הרי שכיום זוגות רבים מתגרשים, וחלקם הגדול נכנס למערכת זוגית של "פרק ב", לרבות הולדת ילדים עם בני הזוג החדשים, והסטטיסטיקה מעידה כי המספרים בתחום זה עולים בהתמדה.

 

בנוסף אנו רואים שקמו אלטרנטיבות שונות לזוגיות המסורתית של חופה וקידושין, ולא-מעט אנשים מעדיפים את האפשרויות הללו, שלא היו קיימות בעבר, על פני נישואין כדת משה וישראל.

 

מגוון אפשרויות למענה משפטי למשפחה המודרנית

ריבוי ומגוון המשפחות המודרניות יצרו צורך במתן מענה משפטי שיסדיר את המערכת המשפחתית שאינה נישואין כדת משה וישראל, והביאו ליישום פתרונות שלא היו פופולאריים בעבר.

 

כיום פתרונות אלו תופסים מקום רחב יותר ויותר בדיני המשפחה של התא המשפחתי המודרני החדש:

 

עריכת הסכמי ממון

זוגות רבים כיום עורכים ביניהם הסכם ממון. כאשר בני זוג מקיימים זוגיות ללא נישואין יש הכרח בעריכת הסכם אשר יקבע בין היתר את תאריך תחילת הקשר הזוגי, ויגדיר את החובות והזכויות הנובעים ממערכת היחסים. להבדיל מנישואין (בין אם דתיים ובין אם אזרחיים) בהם יש "תאריך תחילת קשר" ידוע ומוגדר, הרי שלזוגות שאינם נישאים זל"ז אין מועד ספציפי וברור לתחילת הזוגיות, מה שעלול להוות גורם מחלוקת אם הקשר הזוגי יסתיים, שכן השיתוף הרכושי החל בין בני זוג (נשואים ולא-נשואים) הינו ממועד תחילת הקשר ועד לסיומו.

 

ראוי לציין, שכיום נערכים הסכמי ממון רבים גם בקרב זוגות שבכוונתם להינשא זל"ז, וזאת עקב העובדה שבדור האחרון גיל הנישואין עלה בקרב גברים ונשים כאחד. לעובדה זו השלכות רבות, המתבטאות בין היתר בתחום הכלכלי: זוגות רבים מגיעים ליום חתונתם כשהנם אמידים או בעלי רכוש עליו הינם מעוניינים להגן, או שלעיתים הינם ילדים להורים אמידים המעוניינים להבטיח את הכסף שיעבירו לבנם/בתם לאחר החתונה. בנוסף, נישואין בגיל מאוחר יחסית משמעו שאחד או שני הצדדים כבר החלו לבסס את דרכם בשוק העבודה, צברו זכויות פנסיוניות ואחרות לפני הזוגיות, ומעוניינים להגדיר את היקף השיתוף ביניהם, וזאת יש לעשות באמצעות עריכת הסכם ממון.

 

עריכת הסכמי הורות משותפת

הסכם שהינו לגמרי בבחינת "הצורך הוא אבי ההמצאה" ונועד לתת מענה לשני אנשים אשר חוברים יחדיו במיוחד למטרת הולדת ילד משותף, מבלי שיש יחסי זוגיות ביניהם. למעשה הילד הוא הגורם המחבר היחיד בין השניים, ולכן הסכם זה הינו קריטי לשם הגדרת זכויותיו של כל אחד מההורים-לעתיד.

 

עריכת צוואות

כשמדובר במבנה תא משפחתי שונה מהמסורתי יש הכרח בעריכת צוואה, שבה יוגדרו היורשים של כל אחד מבני הזוג לאחר מותם. זהו המסמך היחיד בו יכול אדם להורות מי יירש אותו, ובהיעדר בן זוג או לחילופין במצב של בני זוג ללא נישואין, לעיתים אין כל אינדיקציה לרצונו של אדם, אלא אם ערך צוואה. כמו כן במשפחות חד הוריות רבות אנו רואים כי עריכת הצוואה משמשת גם כמענה לעניין נוסף בעל משקל - מצב בו חלילה ההורה נפטר בהיות הילד קטין - בצוואה יכול ההורה לצוות מי ינהל את הכספים (אפוטרופוס לרכוש) עבור הקטין עד הגיעו לבגרות, וכן ביכולתו להגדיר מי יגדל את ילדו הקטין לאחר מותו.

 

לאור השינויים המתוארים, אין ספק שהעתיד מסקרן ביותר בכל הנוגע לתא המשפחתי ומה יעלה בגורלו בשנים הבאות. האם החברה האנושית, המחפשת כל העת דרכים לשפר עצמה, תמשיך במגמה של השנים האחרונות, או שדווקא תשוב בחזרה לשורשים ולערכי המשפחה של פעם? ימים יגידו...

 

 

על הכותבת:
עידית אלפנדרי-מאיר,
עורכת דין ומגשרת לדיני משפחה וגירושין,
בעלת ניסיון של מעל 12 שנים בתחום
פייסבוק www.facebook.com/IditAlfandariMeirLawOffice

* מידע זה אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי קונקרטי.

 


עוד באותו נושא

ביטוח בריאות לילדים

ילדים בטוחים – ביטוח בריאות לילדים

כהורים, תפקידנו החשוב ביותר הוא לדאוג לביטחונם ולבריאותם של ילדינו. הנה כמה עובדות שחשוב לדעת בנושא ביטוח בריאות לילדים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!