גם לכם זה יכול לקרות: יום אחד פתאום, ככה בלי כל הכנה, תמצאו על ראש הילד שלכם חרק קטן שמסתובב שם. כל הורה ירוץ מיד לחפש את הטיפול הטוב ביותר לבעיה המגרדת, אך אז ימצא על המדף בפארם מגוון עצום של אפשרויות לטיפול...

הראש מגרד?! איך בוחרים תכשיר נגד כינים

איך יודעים לאיזה מוצר כדאי להושיט את היד? מה לקנות? ומה בכלל צריך לדעת לפני שקונים מוצר לטיפול בכינים?

 

תחום הטיפול בכינים מציע מגוון רחב של מוצרים, אשר נבדלים זה מזה בגיל המותר לשימוש, במשך זמן הטיפול, בשאלה האם משמידים גם את ביצי הכינים?

 

אז איך בוחרים במוצר יעיל שיעשה את העבודה הכי טוב שאפשר?

 

ראשית, חשוב להשתמש בטיפול נגד כינים וביציהן רק אם נמצאו כינים חיות על הראש. על מנת לראות אם יש כינים חיות על השיער, ניתן להיעזר במסרק כינים (מסרק בעל שיניים צפופות).

שימו לב שלפני שרוכשים את המוצר, כדאי להשקיע מעט ולקרוא בעיון את מה שכתוב על גבי אריזת המוצר.

 

מה חשוב לחפש כשנגשים לבחור מוצר לטיפול בכינים?

 

האם המוצר משמיד כינים וביצי כינים?

מומלץ להשתמש במוצר שמשמיד כינים וביצי כינים בטיפול אחד. זאת מכיוון שביצי כינים שלא הושמדו בטיפול הראשון בוקעות תוך 9 ימים ולכן יש צורך לעשות טיפול שני.

לאחר הטיפול שמשמיד ביצי כינים עדיין ניתן יהיה לראות את הביצים המושמדות וקליפות הביצים הריקות, שיכולות להישאר עד 6 חודשים דבוקות לשיער. באופן כללי, ביצים שרחוקות מהקרקפת בס“מ אחד או יותר הן ביצים ריקות שאינן מצריכות טיפול. ביצים אלו כבר לא ייבקעו לכינים אך ייתכן ומהוות מפגע אסתטי. כדי להסיר אותן יש להשתמש במסרק כינים, בזמן שהשיער רטוב עם מרכך, במשך מספר שבועות.

 

האם יש צורך בטיפול נוסף?

תלוי במוצר. ישנם מוצרים שבהם מספיק לערוך טיפול אחד אך רוב המוצרים לטיפול בכינים דורשים לחזור על הטיפול לאחר 7 ימים. בזמן הזה שבין הטיפולים, חשוב לדעת שהילד נשאר נגוע בכינים ומומלץ לסרק את השיער בעזרת מסרק כינים לאחר כל חפיפת ראש, בכדי להרחיק את הכינים הצעירות שבקעו מהביצים ששרדו את הטיפול הראשון.

 

מהו משך זמן הטיפול?

המוצרים הקיימים לטיפול נגד כינים פועלים בין 5 דקות ל- 8 שעות. בזמן זה, כשהחומר נמצא על הראש, ניתן לאפשר לילד להמשיך בפעילות רגילה.

 

מאיזה גיל מותר להשתמש?

ישנם מוצרים שניתן להשתמש כבר מגיל 6 חודשים. אומנם מאוד נדיר בגיל כזה להיות נגוע בכינים, אך הדבר מראה על בטיחות המוצר.

 

מה זה מוצר המכיל חומרים טבעיים?

קיימים הרבה מוצרים בעלי שם או תמונה על המדף המזכירים "טיפול בכינים", אשר לא הוכחו כיעילים בהשמדת כינים ולכן בשום מקום על האריזה לא כתוב עליהם שהם משמידים כינים וביצי כינים. המוצרים הללו מכילים שמנים שונים ומוכרים בשם "מוצרים טבעיים" והם מיועדים לשמירה על היגיינת הראש. בדרך כלל מדובר במוצרים שלא קיבלו אישור מפורש ממשרד הבריאות לטיפול בכינים. כיום כל המוצרים המאושרים על ידי משרד הבריאות הינם בטוחים לשימוש, כמו החומרים הטבעיים.

 

מה לגבי שיטות הסבתא?

כידוע בעבר שיטת הטיפול הנפוצה היתה נפט, שמן וחומץ. גם היום הרשת מלאה בעצות, כגון שימוש בחומרים כמו שמן, חומץ, מרגרינה, חרדל וכו.

הנפט מאוד רעיל ומסוכן (היו מקרים בהם ילדים אושפזו בגלל שימוש בנפט) ושאר החומרים המוזכרים לא נבדקו או הוכחו כיעילים נגד כינים או ביצי כינים, והם עלולים לגרום לגירוי בקרקפת. על כן, לא מומלץ להשתמש בשיטות אלו בטיפול בכינמת.

 

האם ניתן למנוע הדבקות חוזרות בכינמת?

אף אחד מהמוצרים הטיפוליים נגד כינים אינו מונע הידבקות חוזרת ולכן הילד עלול לחזור עם כינים כבר למחרת הטיפול, מאחר שנדבק שוב מילד אחר. כיום ישנם מוצרים ייעודיים המאושרים על ידי משרד הבריאות למניעת התרבות של כינים על הראש (כמו הדרין פרוטקט, מוצר חדש שהושק בחודשים האחרונים).

 

כיצד למנוע הידבקויות חוזרות:

  1. לאסוף את השיער לילדים בעלי שיער ארוך.
  2. לידע את הגננת/המורה שהילד נדבק בכינים.
  3. חשוב שהגננת/המורה תבקש משאר ההורים לבדוק את הילדים ולטפל באלו שנמצאו נגועים בכינים.
  4. לבדוק את שאר בני המשפחה ולטפל אם יש צורך.
  5. לכבס בגדים ומצעים שבאו במגע עם הכינים.

 

כאשר הולכים לבית מרקחת לבחור מוצר כדאי להתייעץ עם הרוקח. בבחירה עצמית של מוצר, כדאי לקרוא היטב את הכתוב עליו. מומלץ גם להתייעץ עם הורים נוספים לבחירת המוצר היעיל ביותר.

 

 

בהצלחה!

 

 

על הכותב:
ענבר מעודד, מנהלת המותג "הדרין",
ייעוץ לכתבה: פרופ‘ קוסטה מומצ‘וגלו, מומחה לפרזיטולוגיה (חקר טפילים).

 


עוד באותו נושא

חזרה בטוחה לבית הספר בעידן הקורונה

מגוון תיקי גב בעיצוב גיבורי מארוול ודמויות דיסני האהובות, לצד קופסאות אוכל אישיות לארוחת עשר, בקבוקי שתייה וכצו השעה: אלכוג'ל!

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!