ההורות תמיד עניינה את איריס אורבך, אם ל-3 מחיפה, שמוקדם מאד במהלך הקריירה שלה הבינה שהדרך להשפיע על החברה היא להביא לחיזוק המשפחה, לבסס תקשורת טובה בין הורים לילדיהם ולחזק את היכולות של ילדים בעודם צעירים.

איריס אורבך - ליווי הורים והנחיית קבוצות

איריס אורבך התחילה את הקריירה המקצועית שלה בתחום שונה לחלוטין מזה שבו היא עוסקת כיום, היא למדה ראיית חשבון, הנה בעלת תואר שני במנהל עסקים ושמשה מעל 20 שנה כסמנכ"לית כספים בחברות בורסאיות.

מתוקף תפקידה בצמרת הניהול ישבה איריס בצמתים של קבלת החלטות וניהול עובדים וראתה שיש אנשים המתקשים ללכת בעקבות החלום שלהם וכיצד הסוגיות של דימוי עצמי, אמונה בעצמי, אסטרטגיות חיים, כולן באות מבית הגידול ומשנות הילדות המוקדמות של האדם ומימוש הפוטנציאל שלהם תלוי מאד באמונות המגבילות עימן מגיע האדם מהבית.

ילד שגדל עם הורים שסמכו עליו, ששידרו לו שהם מאמינים בו ועודדו אותו, צמח להיות בוגר המתמודד טוב יותר במעגלי החיים  כהורה, כבן זוג, כעובד, כחבר, כאזרח במדינה וכו.

להורים ולמשפחה יש את ההשפעה המשמעותית והמכרעת ביותר על עיצוב אישיותו של האדם.

תחילת הדרך

ככל שהזמן חלף, התגבשה והתחזקה בה ההבנה שההשפעה במקום הכי משמעותי היא ללוות הורים במטרה לבסס תקשורת טובה עם ילדיהם ולחזק את היכולות של הילדים ואת האמון שלהם בעצמם בעודם קטנים.

הגישה החינוכית שלה היא להאמין בילד ולאפשר לו להיות הכי קרוב לפוטנציאל שלו באמצעות מערכת יחסים טובה של תמיכה, תקשורת מכבדת והצבת גבולות, על מנת לגדל ילד בוגר בטוח בעצמו, אחראי ומועיל לעצמו ולסביבה.

וכך, אחרי 20 שנה החליטה איריס לעשות שינוי מקצועי ולמדה 5 שנים הנחיית קבוצות הורים והנחייה פרטנית למשפחות במכון אדלר.

איריס אורבך תומכת כיום בהצלחה בהורים רבים ומלווה אותם בקליניקה וגם בביתם שלהם, מעבירה את השקפת עולמה וסוגיות בנושא גידול וחינוך ילדים באמצעות קבוצות הורים, סדנאות והרצאות להורים.

איריס מספרת שכשבחרה את שם העסק שלה בחרה במילה "ליווי" דווקא מכיוון שהגיעה למסקנה שהיא לא באה ממקום בו היא רק נותנת עצות או מלמדת, אלא ממש מלווה את ההורה בדרך שלו. ההנחה שלה שההורה רוצה את הטוב ביותר עבור ילדו ומי כמוהו מכיר את ילדו. היא מתחברת אליו ומלווה אותו בדרכו להשגת המטרות שלו תוך שהיא חושפת אותו לרעיונות חדשים שמתאימים לו.

ליווי הורים והנחיית קבוצות

"אני מלווה הורים במסע ההורות שלהם, ועוזרת להם להפוך אותו ממשא שוחק למסע מרתק, להחזיר את השקט הביתה ואת האמונה שלהם בעצמם כהורים. האתגר המקצועי שלי ליישם תהליך קצר וממוקד על מנת שההורה יוכל ליישם בזמן קצר את התובנות וליהנות משינוי האווירה בבית".

 

היום איריס מנחה ומרצה במקומות שונים כמו:

* מנחה קבוצות הורים במכון אדלר.

* מנחה מורים וצוותי חינוך בנושאי אלימות, דחייה חברתית והעצמת ילדים.

* מנחה אסירים בכלא איך להיות הורים משמעותיים עבור הילדים שלהם גם בשלט רחוק.

* מנחה סדנאות "תקשורת ויחסים במשפחה ובעבודה" לעובדים לגמול השתלמות.

* מנחה משפחות במסגרת פרויקט ארצי של הבטוח הלאומי, משרד הרווחה קרן רש"י ומכון אדלר.

* סדנאות מגוונות בגנים, בתי ספר, מרכזי הורים וכיוב.

 

מה בהמשך?

"הייתי רוצה להיות כתובת עבור הורים להתבוננות וחשיבה איזה בוגר הם רוצים שהילד שלהם יהיה, לראות גם את הטווח הארוך ולא רק להתמקד בטווח הקצר. לעצמי אני רוצה להיות בנקודות בהן אני משפיעה ועוזרת להם להיות הורים אפקטיביים יותר עבור ילדיהם ולגדל ילדים מאושרים יותר ומשתפי פעולה כי זה מה שמחזק את החברה שלנו. החברה מורכבת מיחידות קטנות ואני מאמינה שכאשר המשפחה חזקה החברה חזקה. משפחה חזקה זו משפחה בעלת לכידות משפחתית, אווירה טובה, תקשורת טובה, יחסים טובים בבית, כבוד הדדי, כך אנחנו משגרים אזרחים טובים למדינה".

ואני רוצה לתת דוגמא להיקף ההשפעה:

אמא התקשתה לשלוח ילד רגוע לגן, הבוקר היה לחוץ ורווי תסכולים. אחרי תהליך ליווי והנחיה, האמא שולחת ילד רגוע לגן. הדבר הקטן הזה לכאורה, מתחיל לשלוח אדוות הלאה: ליכולת הלמידה שלו ושל אחרים בגן, על האווירה בגן, על האווירה בבית בהמשך היום, האמא היתה רגועה ונעימה יותר לאנשים בעבודה, התפוקה שלה עלתה וכו. כלומר, ההשפעה ניכרת במעגלים רחבים הרבה יותר מיחסי הורה וילד.

 

איזה טיפ היית נותנת להורים אחרים שפתחו עסק?

"להורה שפותח עסק אני מאחלת קודם כל בהצלחה ומחזקת אותו, כי הורה ממומש הוא הורה מרוצה ומסופק. הורה הוא מודל לילדו ולכן כשהוא מראה לילד שהוא ממלא עוד פונקציות ובעל שאיפות להתפתח, הוא מגדל ילד שידע לפתח שאיפות וחלומות ויפעל למימושם.

יחד עם זאת, אני רוצה לסייג ולהדגיש שבשלב במעגל החיים שהילדים צעירים נדרש מאיתנו לעיתים לעשות ויתורים זמניים ואף לדחות מעט את השקעתנו בקריירה, של אחד ההורים לפחות.

 

ליצירת קשר עם איריס אורבך

פייסבוק: https://www.facebook.com/iris.orbach

טלפון: 054-6645751

דוא"ל: iris.orbach@gmail.com

 


עוד באותו נושא

מסיבות קונספט לילדים

עד מהרה התברר לה כי רוב האביזרים עליהם חשבה כלל אינם זמינים. מכאן התגלגלו הדברים והיום היא מפתחת מסיבות קונספט

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!