לכבוד סוכות יזכו המבקרים במוזיאון לשחזר את המסע מבבל חזרה לישראל באמצעות סיורים תיאטרליים, הדמיות והפתעות, כחלק מהעלייה לרגל שהתקיימה בתקופה זו של השנה ובניית בית המקדש השני.

המסע המרגש חזרה לירושלים מתעורר לחיים במוזיאון ארצות המקרא

בימים אלה הכניסה למוזיאון לילדים תהיה בחינם והפעילות המיוחדת בעלות סמלית!

 

לכבוד חול המועד סוכות החליטו במוזיאון ארצות המקרא לשחזר את מצוות העלייה לרגל לבית המקדש בחג הסוכות שבמוצאי שנת השמיטה.

 

במוזיאון יערכו פעילות מיוחדת לכל המשפחה, שתדמה את המסע המרגש מבבל חזרה לירושלים עם עזרא הסופר ונחמיה המושל באמצעות סיורים תיאטרליים וחווייתיים שיתקיימו ברחבי המוזיאון ובתערוכה המרגשת "על נהרות בבל" ובאמצעות דמויות מחופשות, רמזים, חידות והפתעות נוספות, המבקרים יזכו לחוות את סיפורם המרתק של בית המקדש וירושלים.

 

המסע יתחיל בירושלים של עליית שבי ציון, שם נפגוש את ציונה בתו של ששבצר, מנהיג שבי ציון, המתכוננת לקראת בואו של עזרא הסופר לירושלים. ציונה תספר לנו על הנס הגדול של בניין בית המקדש השני לאחר שנות הגלות הארוכות וכמה זקני העם שעוד זכרו את בית המקדש הראשון התרגשו מהמעמד. מירושלים נמשיך לפרס של המלך דריווש, נשטוף את עיננו באולם קבלת הפנים (האפדנה) בארמון המפואר של מלכי פרס בשושן, ונשמע את סיפורה של ההצהרה ההיסטורית שפרסם המלך כורש, סבא רבא של דריווש. אותה הצהרה שהתירה ליהודים לשוב לארצם, לבנות את בית המקדש בירושלים, ואף לקחת עמם את כלי המקדש שהשיב כורש לששבצר לקראת העלייה לארץ ואת האגרות החתומות בבולות (הדרכונים של העולם הקדום) שהתירו את כניסתם של שבי ציון ליהודה.  אך מעט לפני שנפגוש את עזרא, נשמע על סיפורם של הגולים וקורותיהם לפני שיבת ציון. לשם כך נחזור לבבל ונפגוש את חגי בן אחיקם - בן למשפחת גולים מיהודה שהתיישבה בעיירה אל-יהודו בדרום בבל. באמצעות אנימציה מרתקת נצטרף לחגי ולאחיינים שלו ונשמע את סיפור חורבן בית המקדש הראשון והחיים החדשים שנאלצו היהודים לבנות לעצמם בגולה.

 

במהלך סיפורו של חגי המתאר את החיים הטובים של גולי יהודה בבבל, יצטרף אלינו עזרא הסופר שממש כעת יוצא למסע לארץ ישראל עם חלום מופלא לחדש את המנהג הקדום של העלייה לרגל לבית המקדש בסיומה של שנת השמיטה. חלום לחזק את היושבים ביהודה ואת בית המקדש השני שנמצא בקשיים.

 

מכיוון שחג סוכות מציין את זמן גמר האסיף נקבעה המצווה למועד זה, כך שהעם כולו יוכל להגיע לבית המקדש עם התבואה בתום שנת השמיטה, בה נמנעו מעבודת קרקע ולא זרעו ולא קצרו. במועד זה באים כל בית ישראל – גברים ונשים וטף – להודות לאלוהים שנתן להם פרנסה, לשמוח לפניו ולקבל עליהם שוב את התורה כמו שקיבלו אז במדבר, אירוע רב משמעות עוד יותר משהסתיימה הגלות והותר לחזור לארץ ישראל. עזרא המייצג את העולים לבבל, מזכיר לגולים את געגועיהם לארץ ישראל - על נהרות בבל שם ישבנו גם בכינו.... - ומנסה לשכנע את הגולים ובהם גם את חגי בן אחיקם לעלות חזרה לארץ. עזרא ייקח אותנו לכפר הבבלי שם נכין צידה לדרך – אוכל ודגים, בגדים יפים ותכשיטים לקראת המסע הארוך לישראל ולירושלים שבו אנו עומדים להשתתף, המסמל את החזרה של העם לארצו והקמת בית המקדש, חידוש עבודת הקורבנות ומימוש הכמיהה לציון.  בסיום הסיור נכתוב בקולמוס על קלף את התורה ממש כמו ספר התורה שעזרא קרא לבני ישראל במעמד זה. בנוסף כל משתתף יקבל מעזרא בולה מיוחדת שתאפשר לו לעלות לארץ.

 

המסע החווייתי ימחיש לילדים את ההתרגשות העצומה והחשיבות הגדולה שבמעמד העלייה לרגל שהנהיג עזרא הסופר עם שבי ציון שחזרו מן הגלות בבבל. אותו מעמד אותו אנו משחזרים גם השנה עם סיום שנת השמיטה. המשתתפים בפעילות ילמדו על הרקע ההיסטורי שקדם לעלייה לרגל, על האתגרים שעמדו בפניו בהחלטתו האם לעלות לארץ, והאתגרים שעמדו בפני שבי ציון בחזרתם לארץ ובניית בית המקדש השני.

לו"ז פעילות בחול המועד סוכות

ימים ג-ה, ט"ז- י"ח בתשרי, 29 בספטמבר – 1 באוקטובר, 10:00 - 15:00

סיורים למשפחות ייצאו כל שעה עגולה, מכיוון שמספר המקומות מוגבל, יש להירשם מראש. משך הפעילות כשעה וחצי.

הכניסה לילדים למוזאון במהלך חול המועד סוכות – חינם. מחיר הפעילות המיוחדת: 35 ₪ לילד, לשלושה ילדים ומעלה – 30 ₪ ו- 15 ₪ למבוגר מלווה.

בנוסף לפעילות למשפחות, יתקיימו סיורים מיוחדים למבוגרים ברוח החג כולל סיור בתערוכת על נהרות בבל, ללא תשלום נוסף לדמי הכניסה למוזיאון.

 


עוד באותו נושא

"אוצול" (שורשים) - תערוכת קמיעות ב"מוזיאון יהדות בבל"

רבות דובר על סגולותיהם של הקמיעות, בשמירה מעין הרע, מרוחות ושדים, להצלחה, זיווג, לידה ועוד. ב"מוזיאון יהדות בבל" מוצגת תערוכה של קמיעות מחומר, כפי שהיו מקובלים אז וגם היום בקרב יהודי בבל, פרי יצירתה של האמנית ברכה שחר.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!