בשבוע שעבר נסענו אמא, אני וחברי הטוב ביותר לספארי. אבל זה לא היה סתם טיול רגיל לספארי - זה היה טיול מיוחד, טיול לילי!

מתן ממליץ: ספארי לילה

יצאנו מהבית בשעה 18:30, כך שהסיור רק התחיל עם רדת החשכה. זה היה מגניב!

בסיור הזה נסענו ברכבת מיוחדת בלי חגורות ובלי חלונות בכלל, כך שהחיות היו יכולות להריח ולהתקרב אלינו ואנחנו יכולנו לצלם אותן בלי ההפרעה של הזכוכית. כמובן שהיה טנדר מאחורינו ששמר עלינו וגם האיר מדי פעם כדי להראות לנו חיות או דברים מעניינים ששווה לשים לב אליהם.

 

פגשנו הרבה בעלי חיים בספארי.

 

ראשון פגשנו את היען.

היען הוא העוף הגדול בעולם אך איננו מסוגל לעוף. יש לו תגובה מיוחדת כשמאירים עליו ישר לפרצוף - הוא מנענע את הראש מצד לצד תוך שהוא פותח וסוגר את המקור. זה נראה מצחיק, אבל זוהי בעצם הדרך שלו להתריע בפנינו שהוא עומד לתקוף.

אחרי היען פגשנו את הזברה.

הידעתם שהתינוק הקטן של הזברה הוא מעט ג‘ינג‘י יותר מהזברות הבוגרות? הסיבה היא שהוא רץ לאט מהן ולכן הטבע עוזר לו להסוות את עצמו יותר טוב.

בין כל הזברות ראינו גם זברה אחת בהריון, היא נראית הרבה יותר שמנה ונמוכה מהאחרות. הריון של זברה נמשך 12 חודשים, והיא ממליטה בכל פעם גור אחד בלבד.

 

אחרי הזברה הגענו להיפופוטם

ההיפופוטם מבלה את רוב שעותיו במים וכשהוא יוצא הוא אוכל ה-מ-ו-ן. זאת כיוון שבתוך המים הוא לא אוכל כלום. ההיפופוטם, הרי, צמחוני ולא אוכל דגים.

להיפופוטם יש תפקיד חשוב בטבע, באמצעות הקפיצות שלו כשהוא נכנס ויוצא מהמים, הוא מרים את כל האוכל מקרקעיתם עבור החיות האחרות שחיות שם.

אגב, יש לי עובדה מביכה מאד לגלות לכם על ההיפופוטם: למרות כל השעות הרבות שהוא מבלה במים, הוא איננו יודע לשחות!

למי יש קרן על האף?

כשהתבוננו על הקרנף למדנו את "חוק כיפה אדומה" שאומר שמי שיש לו אוזניים גדולות - יכול לשמוע טוב, מי שיש לו אף גדול - יכול להריח טוב ומי שיש לו עיניים גדולות - יכול לראות טוב. לקרנף יש אף גדול ואוזניים גדולות ואילו עיניים קטנטנות, ומכאן אנו לומדים שהוא לא רואה טוב בלילה.

 

ומכאן אנחנו עוברים אל הגנו.

הגנו הוא בעל חיים שדומה לצבי, אך קטן ממנו.

הגנואים, כמו בעלי חיים רבים אחרים, שומרים אחד על השני בכך שהם מסתכלים כל אחד לכיוון הנגדי. גם לגנו הזכר וגם לנקבה יש קרניים, אך לזכר יש קרניים ארוכות יותר. אנחנו ראינו קבוצה של זכרי גנו עושים "תחרות אומץ": הם ישבו בקרבת אזור האריות והתחרו מי יהיה הגנו שיעז להישאר שם אחרון - והוא גם זה שעשוי להיטרף...

ואם כבר הגענו לאזור האריות...

הרכבת עברה בשערים הכפולים לשטח האריות, ועצרה ליד תאי השינה שלהם.

בספארי סופרים את האריות בכל ערב כשהם נכנסים לתאי השינה וגם בכל בוקר כשהם יוצאים מהם, כדי שידעו אם מישהו ברח חס וחלילה. אז לאחר שהמדריך שלנו וידא שכל האריות אכן בתאים שלהם, ירדנו כולנו מהרכבת ו... נכנסנו לבקר בתא השינה של מלך החיות!

כמובן שהאריות עצמם היו סגורים בתוך כלובים נוספים בתוך התאים האלו, כלובים נעולים היטב. אבל בכל זה היה מגניב!!!!

נכון שאומרים שג‘ירפות לא יכולות לשבת, בגלל הגובה שלהן?

אז דווקא ראינו שתי ג‘ירפות - יושבות! הן ישבו גב אל גב, מגנות אחת על השניה, לאור הירח, וזה היה מראה מרהיב.

בנוסף לסיור ברכבת ולחיות הרבות שראינו, ביקרנו גם בבית החולים לחיות בר של הספארי, בו ראינו סרט על החיות הרבות שמטופלות שם.

 

מכל המקרים שראינו בסרט, וגם מהסיור בספארי באופן כללי, המסקנה שלי היא שאנחנו בני האדם צריכים לשים לב ולשמור על העולם שסביבנו, כי לכל בעל חיים יש תפקיד חשוב בשמירה על האיזון בטבע ולהמשך קיום העולם שלנו.

 

 

ולסיכום, ספארי לילה - אני ממליץ!!!

 


עוד באותו נושא

צוללת אדומה: סוף שבוע צלילה בים האדום

צלילות היכרות למתחילים, הנחות למתקדמים וצלילה עם דולפינים, פעילויות שנירקול, מפגשים עם חוקר מערות...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!