" />

חגיגות הקציר והביכורים לכל המשפחה עם שחזור העלייה לבית המקדש, סיור בעקבות החיטה, הלחם והמאפים בתקופת התנ"ך כולל טעימות והשוואת לימינו.

שבועות בפארק נאות קדומים

באמצע הדרך בין תל אביב לירושלים, על יד העיר מודיעין, חבויה שמורת טבע קסומה – פארק נאות קדומים, המשתרעת על פני 2500 דונם באזור יער בן שמן. הפארק הוא מסע קדום אל ארץ התנ"ך, בו נשתלו צמחי ארץ ישראל העתיקה, ונחפרו ושוחזרו מתקנים חקלאיים קדומים.

 

אחד הדברים הבולטים ביותר במקום הוא שדות החיטה הגדולים הקיימים בו, אשר מושלמים לקציר של חג השבועות.  

 

השנה יתקיימו בחג חגיגות קציר וביכורים לכל המשפחה, וסיור מרתק בעקבות החיטה, החל מהתקופה המקראית ועד ימינו, כולל הכנת מנות קדומות וטעימות.

 

לאכול כמו בתנ"ך - סיור לחג השבועות בנאות קדומים בהנחיית ד"ר טובה דיקשטיין

נהוג לחשוב כי בתקופת התנ"ך אכלו אבותינו רק פיתות מקמח מלא, אך למעשה, בספרות חז"ל מוזכרים למעלה משישים סוגים שונים של לחמים ודברי מאפה.

לכבוד חג השבועות - שבו נקצרת החיטה לראשונה – ייערך סיור מיוחד אשר יכיר למטיילים את סוגי הקמח והחיטה הקדומים של ארץ ישראל. הסיור יתקיים בהדרכת ד"ר טובה דיקשטיין, אוצרת הגן הבוטני, מדריכה בנאות קדומים ובעלת דוקטורט לפילוסופיה בנושא "על שולחן האוכל הארץ הישראלי בתקופת בית שני".

בסיור מכירים את הכוסמת המקראית, שהיא המין הקדום ביותר של החיטה ואת חיטת הבר המכונה "אם החיטה" אשר שינתה את העולם לפני עשרת אלפים שנה וממנה התפתחה החיטה התרבותית.

 

בתורה מצויין כי אסור לטעום "לחם, קלי וכרמל" עד הקציר הראשון.

בסיור לומדים מהם בדיוק קלי וכרמל, ולאחר שקוצרים וטוחנים את החיטה בעצמם, המטיילים גם מכינים וטועמים אותם.

מכינים תבשיל של  "גרש כרמל" עם ירקות ואופים לחם שעורים. בנוסף, למרות שגבינה היא מסורת מאוחרת יותר, אי אפשר לקיים סיור שבועות בלי לטעום גם גבינה. בסיור לומדים גם כיצד לגבן גבינה בעזרת שרף של תאנה.

מתי: יום חמישי 21.5 בשעה 17:00.

 

חגיגות הקציר והביכורים בנאות קדומים

חג שבועות מוכר כחג הקציר וכחג הביכורים.

במהלך החג ייערכו חגיגות הקציר המסורתיות בפארק, במהלכן המבקרים יקצרו את החיטה בשדה, יבצעו את עבודות הגורן, יטחנו את גרעיני החיטה לקמח ובסופו של התהליך גם יאפו פיתות טריות וטעימות על הסאג'.

את חגיגות חג הביכורים יקיימו בפארק עם תהלוכה חגיגית, בה כולם יהיו לבושים בשׂלמות (בגד קדום) ויאחזו בכלי נגינה ובטנא הביכורים, וכך יעלו אל "בית המקדש", כאשר את הדרך יוביל ה"שור" עם קרני הזהב.

לסיום החגיגות, יתכנסו כולם על במה לטקס הביכורים, יחד עם הכהן הגדול, ושם יבצעו שיר והצגה משותפים.

מתי: יום שני, 25.5.15, איסרו חג, בין השעות 9:30 – 13:00.

 

 

לפרטים נוספים: www.n-k.org.il

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!