כבר בגיל צעיר מאד תינוקות וילדים יכולים לחוש עצב ואובדן. אחת הדרכים להתמודד היא לקרוא להם ספרי ילדים מומלצים בנושא ההתמודדות עם מוות או מחלה.

ספרי ילדים מומלצים בנושא ההתמודדות עם מוות או מחלה

מחקרים מוכיחים כי אפילו תינוקות מסוגלים לחוות אובדן ולהגיב אליו בצורות שונות, כמו בכי מרובה, חוסר תיאבון וכד‘. ילדים החווים אובדן או הנאלצים להתמודד עם לחץ במשפחה מגיבים גם הם בצורות שונות על פי גילם ומידת הבגרות האישית שלהם.

 

ילדים החווים אובדן או הנאלצים להתמודד עם לחץ במשפחה מגיבים בצורות שונות על פי גילם ומידת הבגרות האישית שלהם. אחת הדרכים להקל עליהם את ההתמודדות, לעזור להם לפרוק רגשות ולפתח שיחה בנושא הטעון הזה, היא לקרוא איתם סיפור מתאים.

 

להלן כמה ספרים שעשויים להתאים:

 

סיפור מהחיים

מאת: אלונה פרנקל

סיפורה הנפלא של אלונה פרנקל, בו קוברים נפתלי ואמו ציפור שמתה. הספר נגמר בצורה מאוד נעימה כאשר ליד הקבר הם פוגשים ציפורים מצייצות וחיות.

מצוין בתור ספר ראשון בנושא אובדן ופרידה, לילדים בגילאי 2 עד 4 שעוד לא יודעים שהמושג "מוות" בכלל קיים.

 

אורה

מאת: מיריק שניר

אורה הוא שמו של גור החתולים הקטן שהיה שייך לנכדתה של המחברת. כשהוא מת, היא כתבה את הסיפור הזה כדי לעזור לנכדתה להתמודד עם האובדן. "אורה" הוא ספר מרגש ביותר לקהל יעד החל מגיל 3 ואילך, העוסק בהתמודדות הכואבת עם המוות כחלק מהחיים והמציע התייחסות שעשויה להקל.

 

מעשה בחמישה בלונים

מאת: מרים רות

הסיפור הקלאסי הזה שנמצא כמעט בכל בית שגרים בו פעוטות, הוא בעצם סיפור לגיל הרך העוסק ההתמודדות עם אובדן ופרידה ממשהו אהוב. חמישה ילדים, חמישה בלונים וחתול עוזרים לילד באמצעות סיפור פשוט ונוגע ללב להתמודד עם סופם של בלונים ואולי גם עם סופים אחרים.

 

הפתעות של שוקולד

מאת: מירה קופר

הספר "הפתעות של שוקולד" פורש בפני הילדים וההורים כאחד את סיפורו של ניצן שסבו האהוב חלה ומת. ניצן בן החמש מתמודד עם אובדנו בדרך מיוחדת: הוא ממשיך לשאת את סבא שלו לכל מקום ומקום, כי הוא שמור אצלו בלב. אפילו את בת הדוד שלו נטע הוא מצליח לשכנע בכך: "וניצן לקח את ידה הקטנה של נטע בשתי ידיו ושם אותה על לוח לבו. ‘את מרגישה, נטע?‘, לחש, ‘את מרגישה את סבא בלב שלי?‘, ונטע הנהנה בראשה ואמרה: כן ניצן, אני מרגישה". הספר מתאים לגילאי 5 עד 10, להרגעת החרדות של ילד שחווה מות של אדם קרוב, ולפיזור ערפל המידע המתלווה לתקופת אובדן במשפחה. לסיפור נלווה סיכום של עופרה יערי, פסיכולוגית התפתחותית על אובדן וילדים, בייחוד בתקופת הגיל הרך.

 

סבא של ליאור מת

מאת: שולה מודן

סבא וליאור היו חברים טובים, שניהם אהבו שוקולד, מלחמת כריות והבינו זה את זה בקריצת עין. יום אחד סבא של ליאור מת. ליאור נותר עצוב, כועס, מפחד ומתגעגע. מוות הוא חלק בלתי נפרד מהחיים. הוא נושא קשה לכולנו, ובשל הקושי להתמודד איתו אנו מנסים לחסוך אותו מהילדים. אבל אי אפשר. סבא של ליאור מת מעלה את החוויה הקשה ביותר של החיים בצורה ישירה, כנה ומרגשת המתאימה לילדים בגילאי 3 עד 5.

 

אמא חולה

מאת: עדנה רזי

מה קורה לאמא של נוגה ותמר? מדוע היא מסתגרת בחדרה וישנה שעות רבות? מדוע היא מזניחה את משפחתה וביתה? עדנה רזי מגוללת לפנינו סיפור רגיש ועצוב, ועם זאת אמיץ ואופטימי, על שבר במשפחה; על רתיעה ופחד מפני הלא מוכר והלא מובן - בעיות נפשיות; ועל התמודדות ותקווה.

 

סבא טס בחללית

מאת: שוש כרמלי

שוש כרמל, פסיכותרפיסטית פרטנית וזוגית המייעצת להורים בנושא גידול ילדים, כתבה סיפור העוסק באופן עלילתי וחווייתי בנושא מוות במשפחה בדרך שילד קטן יכול להתחבר אליו.

גורי הקטן אהב מאוד את סבא אפרים, ויחד הפליגו על כנפי הדמיון בחלליות לשמים. יום אחד, הסב האהוב נעלם מחיי גורי, כי הוא מת בפתאומיות. הסיפור מגולל את שלבי האבל של גורי, והנחמה שהוא מוצא בהעלאת זיכרונות בזרועות סבתו ובקרב משפחתו.

זהו ספר אודות מפגש קרוב ראשון עם ארעיות החיים. סיפור הנוגע ללב, כתוב ברגישות, פשטות, ישירות וכנות, ויכול לסייע לילדים ולהוריהם במפגש עם אובדן ובהתמודדות עמו.

 

העלמה נה והבור

מאת: יונית שוורץ ורבר

הספר "העלמה נה והבור" מתאר את סיפורה של נה, שיום אחד ללא כל התרעה, אהובה איבי מת. בספר מתוארים תחושותיה ומחשבותיה בצורה ייחודית וויזואלית מאוד: "לפעמים היא הרגישה שהוא יושב לה על הראש ונראה כמו קרניים, לפעמים התיישב לה מאחור ונראה כמו זנב".

הספר מאפשר לכל אדם ובכל גיל (גם לילדים) להתחבר לנושא השכול ואבדנים אחרים בחיים. הוא מאפשר שיח פתוח ומרגש על נושא קשה זה - ניתן באמצעותו לפתח שיחה על מי שכבר איננו.

הספר נותן לגיטימציה לרגשות ותחושות שונים ומשונים, וכן נותן עידוד והשראה לכך שהחיים ממשיכים גם אחרי המוות. הספר מאפשר הסתכלות על מה שחווה האדם בתקופת ההתמודדות ולכן מהווה כלי עזר הן למי שמתמודד עם האובדן בעצמו והן למי שבא איתו במגע. כמו כן מהווה הספר כלי עזר להורים וכן לאנשי חינוך, יועצים ומטפלים לשיחה על נושא השכול בפרט ואובדנים שונים בכלל.

נכתב ע"י יונית שוורץ ורבר, מאמנת ומטפלת באמנויות ומבוסס על סיפור שכול אישי שחוותה.

 

עיני נמר

מאת: ג‘ודי בלום

באחד מלילות הקיץ היתה דיווי בת ה15 עדה לגסיסת אביה האהוב, שנורה בעת שוד בחנותו. היא אפופת פחדים, ועל כן היא ישנה כשסכין תחובה מתחת לכריתה.דיווי האומללה נוסעת עם אמה ועם אחיה הצעיר, ג`ייסון, לדודתה ולדודה המתגוררים בלוס אלמוס שבניו מכסיקו. אך גם הרחק מביתה אין היא מצליחה לשכוח את ליל הזוועות ההוא. כעסה וצערה עזים כל כך, עד שהיא אינה זוכרת כמעט כיצד התנהלו חייה לפני האסון.יום אחד, בעודה מטיילת בקניון, היא פוגשת בחור צעיר ומסתורי ששמו וולף.

"עיני נמר", ספרה המרגש והחשוב ביותר של ג`ודי בלום, מגולל את סיפור מאמציה של דיווי להשלים עם מותו הטרגי של אביה. מעבר להיותו ספר רגיש ומרגש, העיסוק באובדן נעשה בצורה מקצועית ומרשימה, ובלום מצליחה לגעת בנקודות הקשות מבלי ליצור אי נוחות אצל הקורא. מתאים לנוער מגיל 12.

 

 

שלכם,

ליאת גולדשטיין,
האמא של אמאבא

 


עוד באותו נושא

ספרים לחנוכה

רשימת ספרים לחג החנוכה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!