הקיץ חלף, מזג האויר מצטנן מיום ליום ובקרוב אנו צפויים לזכות בשעת שינה נוספת כאשר נעבור אל שעון חורף. אבל אלו מאיתנו שיש להם תינוקות או ילדים קטנים, עשויים להיתקל במעט קושי להמשיך לישון.

שעון חורף? לתינוקות אין שעון

לתינוקות אין שעון. מרגע שהם נולדים תינוקות גדלים עם שעון ביולוגי שמכוון היטב על פי סדר היום אליו הם מורגלים מרגע לידתם על פי שעות ההאכלה, השינה, ההחלפה שלהם וכד‘. לאחר שהסתגלו לסדר יומם הקבוע, כל סטייה ממנו דורשת מגופם הסתגלות מחודשת, ועל אחת כמה וכמה מעבר משעון קיץ לשעון חורף וההיפך, שאז היום מתארך/מתקצר בשעה שלמה.

 

החדשות הרעות הן שחלק גדול מהילדים צפויים להתעורר בארבע בבוקר ביום או בימים שאחרי החלפת השעון ואולי גם להתעורר מספר פעמים בלילה וכמובן, לערוך השכמות כאלו לכל יתר בני הבית. החדשות הטובות, לעומת זאת, הן שמדובר בתקופה קצרה של מספר ימים בלבד בהם השעון הפנימי של הילד לומד להסתנכרן עם שעון החורף/קיץ האובייקטיבי ואחריהם נוכל כולנו לחזור לישון בשקט.

 

איך בכל זאת אפשר להקל קצת על המעבר לשעון חורף כדי שלא נצטרך לצאת מהפוך מוקדם מידי? הנה כמה טיפים.

* הקפידו על טקס שינה נעים ורגוע.

* כמה ימים לפני מועד החלפת השעון, התחילו לעכב את שעת ההשכבה של הילד, כל ערב ברבע שעה.

* החל מהיום שלמחרת, הקפידו לעכב בהתאמה גם את מועדי השינה של הילד במהלך היום.

* הקפידו לאטום לאור את התריסים/וילונות בחדר השינה של הילד. החלפת השעון לשעון חורף מקדימה את שעת הזריחה שעשויה להעיר את הילדים מוקדם בבוקר.

* השתדלו לא להיכנס לחדר הילדים כל עוד הילד לא התעורר בבוקר.

* ביום המעבר לשעון חורף, השכיבו את הילד כחצי שעה מאוחר משעת השינה הרגילה שלו.

* מיד לאחר המעבר לשעון החורף, החזירו את שעות השינה לשעות אליהן הילד היה רגיל קודם לכן, הן בלילה והן במהלך היום.

* היו עקביים אך נחושים, כמו בכל תחום אחר בחינוך. היו סבלניים ליקיצה מוקדמת מאד בימים שלאחר החלפת השעון, אבל אם הילדים מתעוררים בארבע בבוקר הבהירו להם שמדובר באמצע הלילה. אל תדליקו אור, אל תפתחו איתם שיחה, אל תרשו בשום אופן להדליק טלוויזיה וכד‘.

 

 

שיהיה בהצלחה!

 

 

שלכם,
ליאת גולדשטיין
האמא של אמ‏אבא

 


עוד באותו נושא

שומר החלומות

מי לא מכיר את תחושת הבהלה כאשר חלום רע מקפיץ אותנו מהמיטה? כמה פעמים ילדינו מתעוררים עם דמעות בעיניים בגלל חלום מפחיד? שומר החלומות יספר לקוראים הצעירים שאין ממה לפחד , כי יש מישהו שדואג לנו בזמן השינה.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!