כהורים, אנו מדגישים כל הזמן לילדים שלנו עד כמה הם ייחודיים, עד כמה הם עולם ומלואו עבורנו. כך גם כל הריון הוא אחר.

כל ילד הוא שונה. וכך גם כל היריון.

אנחנו חווים אותו בצורה שונה שתלויה, בין היתר, בחוויות שלנו מההיריון הקודם. בין הריון להריון הפקנו לקחים וביניהם גם לא מעט לקחים רפואיים ומסקנות על הצורך בהתנהלות כלכלית שונה. או, אלו בכל אופן הלקחים שאני הפקתי בין ההיריון הראשון לשני שלי.

 

מה קרה לך בין ההיריון הראשון לשני?

בין היריון להיריון ישנם הבדלים ברורים. למשל, חווית החודש תשיעי בחורף או בקיץ, ההיריון בו לא סחבת שקית סופר לעומת ההיריון בו סחבת בלי למצמץ אח בכור, ועוד הבדלים לא מעטים בהתנהלות שלנו.

אחד ההבדלים המהותיים הוא ההתייחסות השונה בין היריון להיריון בביצוע הבדיקות והמעקב הרפואי. ישנן נשים שמהריון להריון הופכות לקלילות ו"חפיפניקיות" יותר, שאומרות שלא כל הבדיקות הכרחיות ושאפשר לדלג על חלקן. לעומת זאת, ישנן נשים שהופכות חרדתיות וקפדניות יותר, הן חשות שיש להן יותר מה "להפסיד" והן כבר מבינות מה המשמעות של ילד בריא בבית.

 

ההיריון הראשון שלי - הריון רגיל

בלידת בתי הראשונה הייתי תמימה לחלוטין. לא הבנתי את גודל ה"אירוע הרפואי" שבהריון.

לא פחדתי מכלום, לא חשבתי שהבדיקות עלולות לצאת לא טובות. כשהרופא דיבר איתי על מי שפיר, לא הבנתי מדוע הוא מציין זאת, שכן הייתי מתחת לגיל 35 עם תוצאות סבירות למדי.

יחד עם זאת, הרופא המטפל שלי המליץ לנו אז להשקיע את מיטב כספנו בסקירות פרטיות אצל הרופאים הטובים ביותר. בבית שהגעתי ממנו, זוהי "פילוסופית חיים" המקובלת: לסמוך על רופאים פרטיים, בעלי ניסיון רב, ותק ומוניטין. ללכת לרופאים שראו את מירב המקרים, כולל המקרים הקיצוניים ביותר. אז קבלתי את ההמלצה. מהצד הכלכלי לא דאגתי שכן היה לי ביטוח בריאות פרטי. יחד עם זאת, כשהגשתי את הקבלות לחברת הביטוח קיבלתי דחייה ונאמר לי שאין לי כיסוי "אמבולטורי", כלומר, כיסוי שכולל גם את תקופת ההיריון והלידה. מיד אמרתי לסוכן הביטוח שלי שייצרף אותי לביטוח הנדרש, למען ההיריון הבא (מדובר בכיסוי שעולה כ-30 ₪ בחודש).

 

ההיריון השני שלי - הריון בסיכון

כך הגעתי להריון השני. רגועה שיש לי ביטוח שייתן לי את מרב ההחזרים הכספיים עבור סקירות פרטיות. אך כאמור, כל היריון הוא שונה וההיריון שלי אכן היה שונה בהיבטים רבים ושונים וביניהם, למדתי על בשרי מהו "היריון בסיכון". חוויתי היריון מאוד לא רגוע שכלל סקירות תכופות, התייעצויות רופאים וגם דיקור מי שפיר בשבוע 33. אם בהיריון הראשון, השגרתי, הלכתי לרופאים פרטיים פשוט כי ככה מקובל במשפחה שלי, קל וחומר בהריון השני. עלות כל הבדיקות וההתייעצויות הגיעו לאלפי שקלים, מתוכם קיבלנו כ-1200 ש"ח חזרה. הינו מתוסכלים – איך יכול להיות שנהגנו באופן אחראי והצטרפנו לביטוח הבריאות המתאים והרחב ביותר ועדיין, הוחזר לנו סכום יחסית פעוט.

כשחפרנו לעומק גילינו שישנן חברות שנותנות סל ביטוחי מתאים יותר לנשים בהריון ומחזירים סכומים גדולים יותר לאורך כל ההיריון והלידה. כמו כן, גילינו שרכישת ביטוח "אמבולטורי" לתקופת ההיריון והלידה יכולה לבוא בנוסף לביטוח הפרטי הקיים ויכולה להתבצע בחברה אחרת מהחברה בה נמצא הביטוח הפרטי שלנו. עלות ביטוח אמבולטורי היא כ-30 ₪ לחודש.  

 

מסקנות שהסקתי להריון שלישי

לא נואשתי מהצטרפות לביטוח הטוב ביותר. בדקתי, השוויתי והחוויה האישית שלי גרמה לי להבין את הצורך במידע פשוט ונגיש. את החוויה הזו הפכתי לאתר אינטרנט שעוזר להנגיש את המידע, משווה בין החזרים של קופות חולים וחברות ביטוח, בין בדיקות ושירותים רפואיים בתקופת הקמת המשפחה, החל משלב התכנון ההיריון ועד התפתחות הילד.

מכל חוויה לומדים. חווית ההיריון השני שלי לימדה אותי שתכנון נכון, שכולל הצטרפות לתוכנית המתאימה בקופת החולים ולפוליסה המשתלמת בחברת הביטוח, מבטיח החזר הוצאות מקסימאליות במצבים שגרתיים ובמצבים מורכבים יותר בהריון ואחריו.

 

על הכותבת:
אביגיל (גילי) כהן,
בעלת אתר www.mamakama.co.il, שעושה סדר בביטוח ובחיסכון

 


עוד באותו נושא

מים והתפתחות הילד - כל מה שחשוב לדעת

אם לומר את האמת, די ברור לנו שגם בלי שתקראו שורה אחת מהכתבה הזו, אתם כבר יודעים שלשתות מים זה חשוב.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!