האם משקל המוח מעיד על חוכמה? כמה פעולות אפשר לעשות בו-זמנית? איפה נשמרים הזכרונות וכמה ג'יגה יש במוח? כל התשובות בתערוכת המוח האינטראקטיבית הגדולה בישראל לכל המשפחה.

תפעילו ת'מוח!

להיכנס לנבכי המוח בדגם ענק, להבין אשליות אופטיות, לסחרר פרצופי מפורסמים, לגעת בעל-חושי, ללמוד איך עובר מידע במוח ואיך עובדים החושים, מבט בפנים אל האיבר הכי מסעיר ומסתורי בגוף האדם – המוח!


גן המדע על שם קלור, מכון דוידסון לחינוך מדעי, מכון ויצמן למדע, רחובות.

 

הידעת ? המוח האנושי שוקל רק כ-2% ממשקלו הכולל של הגוף!

בימים אלו הפך גן המדע של מכון דוידסון לחינוך מדעי במכון ויצמן למדע ברחובות ל'גן מדעי המוח': תערוכת המוח הגדולה נפתחה במתחם התערוכות החדש בגן ואיתה מוצגים אינטראקטיביים חדשים ותלת מימדיים המעבירים באופן חוויתי וסוחף את מסתרי המוח האנושי.

התערוכה נותנת תשובות לשאלות כמו 'כמה פעולות אפשר לעשות בו זמנית?' ו-'כמה ג'יגה יש במוח?', מספקת הצצה אל כל מה שקורה בנבכי המוח של האדם ושל החיות, מציגה מגוון אשליות אופטיות מרתקות, ולראשונה בארץ אפשרות "להכנס" אל מעמקי המוח בתוך דגם מתנפח ענק של מוח אנושי בגודל 24 מטרים רבועים. כמו כן מדי יום יעבירו מדריכי הגן סיורים מודרכים למשפחות ולילדים.

 

בין מתחמי התערוכה:

מהו נוירון? מהי סינפסה? ואיך נראים תאי עצב? איך נראה המוח מבפנים?

היכרות עם מושגי יסוד במדעי המוח בעזרת מוצגים אינטראקטיביים המאפשרים להסתכל על המוח ממש מקרוב ו"לגעת" בחלקים שאחראים על פעולת החושים והרגשות. על מסכי הטאבלטים מציגים דגם תלת מימדי של הראש האנושי ובעזרת האצבעות מפרקים ומרכיבים את המוח, אחד לאחד.

גם הילדים הקטנים יוכלו להבין מדוע אנו מרגישים איך שאנו מרגישים, איך המידע עובר במוח, איך נראים תאי עצב, ואיך מסתכלים על המוח מבחוץ (MRI). על קיר האשליות האופטיות צריך לסובב את תמונותיהם ההפוכות של אנשים מוכרים מפורסמים כדי להבין כיצד המוח מתעתע בנו הלוך ושוב, למעלה ולמטה. זהו המקום היחיד בארץ שבו אפשר להכנס אל מערות האף ולהבין 'איך אנחנו מריחים פרחים', וכיצד עובדים החושים.

על קיר החיבורים יוצרים קשרים בעזרת חוטים ואחרי שמסיימים להכיר את החלקים, מרכיבים דגמי מוחות ובוחנים מוחות אמיתיים של חיות: צבים, דגים, תרנגולת, סוס, כבשה ופרה!

העתיד כבר כאן

מיטב חוקרי המוח של מכון ויצמן למדע מציגים בגובה עיני הילדים את התעלומות שעומדות בפני חוקרי המוח בארץ ובעולם, בדרך מוחשית וויזואלית, ואת הפתרונות שהמחקרים שלהם במכון ויצמן מבקשים למצוא. בכל שבוע יגיע אחד החוקרים למפגש עם הקהל, לשאלות, תשובות וחידושים בתחום המחקר.

 

נוגעים בגבול העל-טבעי

יחד עם קסדת המוח וארבעה-עשר החיישנים, מדריכי הגן יענו על השאלה 'האם אפשר להזיז חפצים באמצעות גלי המוח' במופע רב-חושי, מלא הדגמות והפעלות מרתקות באודיטוריום הממוזג, בשיתוף הקטנים והגדולים.

 

נוגעים ויוצרים

סדנאות יצירה והפעלות בהן יוכלו הילדים לבנות כובע-מוח, ליצור ולשחק משחקי מחשבה. אל מתחמי התערוכה מצטרף מרכז ה'רישומוח' – תערוכת ציורי קומיקס אמנותיים שנוגעת במוח של כולנו, פרי יצירתו של מישל קישקה ומיטב אומני הקומיקס הישראליים. התערוכה מושאלת באדיבות מרכז אדמונד ולילי ספרא למדעי המח, האוניברסיטה עברית.

 

במרכז הגן הוצב 'אוהל המוח הגדול'

דגם מתנפח ענק של מוח אנושי בגודל 24 מטרים רבועים שמאפשר להכנס אל מעמקי מרכז המחשבה והרגשות, ולהתחיל להבין כיצד המוח עובד. לצד מוצגי הגן הוצב אוהל "קמרה אובסקורה" המציג את המתרחש מחוצה לו במהופך, בדומה לפעולת הראיה האנושית והביטוי שלה במוח.

 

 

לפרטים נוספים: http://davidson.weizmann.ac.il/science-garden או 08-9344528.

התערוכה פתוחה בימי חול ובשבת בין השעות 09:00 עד 20:00. בימי שישי עד 14:00.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

חוות דעת

השבוע ביקרנו כל המשפחה בתערוכת "תפעילו ת'מוח!" וגילינו תערוכה חכמה, מהנה ומרתקת שסיפקה כמה שעות של כיף ועניין לכולנו - הורים ושלושה ילדים בגיל 4 עד 11, עד כדי כך שבשלב מסויים כל אחד מאיתנו מצא את עצמו בחדר אחר של התערוכה מתעניין ומתעסק במשהו שמושך את תשומת ליבו...

חשוב, במיוחד לילדים צעירים, לא לוותר על סיור מודרך! גם אם במהלך הסיור הם לא צמודים למדריך ומתעסקים בפעילויות שמסביב, סמכו על הילדים שהם קולטים את הנאמר... חוץ מזה עבורנו המבוגרים הסיור מרתק ומוסיף המון לחוויה.

עוד דבר אלו הסדנאות הנוספות "תופסים גלים", מוח קטן בעולם עגול" וכו', שכל אחת יותר נחמדה ומעניינת מהקודמת אנחנו היינו בהן אחת אחרי השנייה פשוט כי הילדים, אפילו הקטנה, לא רצו לפספס אף אחת!

עלי לציין שכתושבי רחובות זוהי לא הפעם הראשונה שלנו בגן המדע במכון ויצמן, ועדיין אנחנו כל פעם נהנים לראות אותם מצליחים לחדש ולהביא תערוכות מעניינות שמספקות גם כיף וגם ערך חינוכי ולימודי, ואני חושבת שהדרך הטובה ביותר למדוד את זה היא מצד אחד כשהילדים מחכים לביקור בגן המדע כל השבוע שלפניו ומצד שני כשהם זוכרים מילים ומושגים שלמדו בו גם שבועות רבים אחריו...

 

בקיצור- מומלץ!!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!