תערוכה אינטראקטיבית בנושא מודעות בדרכים

מוזיאונים לילדים: המדעטק חיפה

המדעטק- המוזיאון הלאומי למדע, טכנולוגיה וחלל בחיפה מתגייס למאבק בתאונות הדרכים ומציג תערוכה אינטראקטיבית בשם "הולכים על בטוח" שמטרתה לאפשר למבקרים להתנסות ולחוות בצורה מבוקרת, את הסיכונים שבתנועה בכבישים בסביבה עירונית, באופן ייחודי ומרתק.

התערוכה מתמקדת בהעמקת ההבנה של הסיכונים שבדרך, בהגברת כושר ההבחנה בהם ובהגברת המודעות להם.

במהלך הסיור בתערוכה מתנסים המבקרים, בעזרת מוצגים אינטראקטיביים ובאופן חווייתי בסכנות האורבות להולך הרגל, לנהג ולנוסע. בכך ממחישה התערוכה את נקודת המבט המדעית והטכנולוגית של החיבור בין אדם, רכב ודרך.

המוצגים בתערוכה תוכננו, עוצבו ונבנו ע"י צוות המוזיאון, בראשותם של מנהלו, פרופ‘ יורם זבירין – לשעבר ראש המכון לחקר התחבורה בטכניון, ד"ר טל ברמן – האוצר הראשי של המוזיאון, יאיר שולמן, אוצר התערוכה ודודו דהאן, מעצב הבית של המוזיאון. בועדת ההיגוי של התערוכה השתתפו מומחי הטכניון ואנשי מקצוע בתחום.

 

בין המוצגים תמצאו:

מוצג שמדגים את הקשר בין מרחק העצירה לבין מהירות המכונית ומשקלה. המבקרים מקנים לדגם של מכונית מהירויות שונות ומשקלים שונים, מפעילים את הבלמים ובודקים היכן המכונית עוצרת. המוצג מסביר מדוע דרושה ערנות מרבית בנהיגה והערכה נכונה של מרחק העצירה, כדי להימנע מהתנגשות.

דגם של מכונית מוסע על ידי המבקרים לאורך מסלול אליפטי בזמן הקצר ביותר האפשרי. במהירות גבוהה מדי, המכונית מאבדת מגע עם המסלול בעקומה ונוטה להתהפך.

מערכת שמופעלת ע"י המבקרים ומדגימה את ההבדלים באחיזת הכביש בין צמיג תקין לבין צמיג שחוק (אפקט ההחלקה). מוצג זה מדגיש את הצורך בשמירה על תקינות צמיגי הרכב.

מתקן שבו המבקרים, "רוכבים על קטנוע" ויכולים למדוד בעזרת שעון עצר דיגיטאלי את משך הזמן שבו היו מסונוורים כתוצאה מהדלקת אור גבוה של רכב הבא מולם.

הקרנה - הדמיה של "התנסות בנהיגה": על המבקרים לזהות סכנות שאורבות בדרך שלפניהם.

מדמה (סימולאטור) בו חווים המבקרים בחבטת התנגשות במהירות נמוכה. חוויה זו ממחישה באופן ישיר את הכוחות המופעלים על הגוף בשעת התנגשות ומדגישה את חשיבות חגורת הבטיחות להגנה על חיי הנוסעים ברכב.

עד כמה זווית הראייה שלנו רחבה? מוצג זה מדגים לכל מבקר את שדה הראייה המרבי שלו וכיצד אנו מסוגלים לזהות תנועה אף מעבר לשדה הראייה הקבוע.

 

 

לפרטים נוספים: http://www.madatech.org.il/Pages/MenuItemPage.aspx?ContentItem=17

 


עוד באותו נושא

חדש במוזיאון המדע: "מצב הרוח"

"מצב הרוח"- סיורים מודרכים, התנסות במוצגים פעילים, סדנאות בנייה ומופע הומוריסטי של ד"ר מולקולה המוכר והאהוב

התגובות שלכם ...

חוות דעת

ביקרנו עם הילדים בתערוכה הולכים על בטוח במדעטק ואני יכולה להגיד ללא צל של ספק שזוהי אחת התערוכות החשובות שביקרנו בהן.

הידע שהתערוכה מספקת הוא עצום, והוא מועבר בצורה כייפית של משחקים וחוויה שהילדים פשוט נהנים ללמוד. הלוואי שכל הלימודים היו מועברים ככה.

מתקן אחד חשוב במיוחד הוא הסימולטור שבו הילדים (ואני בהחלט ממליצה גם להורים) יושבים, והוא מדמה התנגשות של תאונה במהירות נמוכה מאד. כמה נמוכה? תצטרכו ללכת לתערוכה כדי לגלות. התשובה מפחידה, במיוחד לנוכח כמות האנשים שמוותרים על שירותיה של חגורת הבטיחות בתוך העיר...

 

וכמובן, התערוכה היא רק חלק משלל התערוכות במוזיאון כך שמי שמגיע מצפה יום שלם של פעילות.

 

מומלץ בחום!

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!