חתונה, שיפוץ, טיול או חופשה - כמעט כל חוויה בחיים אפשר לעבור עם הוצאות גדולות שמשאירות חור גדול בכיס או בהוצאת המינימום הכרחי. כך גם בנושאי בריאות, ובכללם הריון ולידה.

מעקב הריון פרטי מול ציבורי

חתונה יוקרתית, מנצנצת, רבת משתתפים או חתונה ברבנות, שיפוץ מקיף בכל הבית עם עבודות נגרות או שיפוץ השירותים עם מרצפות מסין, טיול תרמילאים בתורכיה או טיסה למלון בוטיק חמישה כוכבים במלדיבים. כמעט כל חוויה בחיים, אפשר לעבור עם הוצאות גדולות שמשאירות חור גדול בכיס או בהוצאת המינימום הכרחי.

 

כך גם בנושאי בריאות ובכללם הריון ולידה.

אפשר גם לעבור את תקופת ההריון בהסתמך על הרפואה הציבורית בלבד ולהוציא מעט מאוד כספים או אפשר לצרוך שירותים של הרפואה הפרטית ולהוציא אלפי שקלים. ממעקב הריון ציבורי לחלוטין עד מעקב הריון פרטי – קשת אפשרויות.

 

מעקב הריון ציבורי

סל הבריאות הממלכתי נותן מענה צר לתקופת ההריון והלידה. אישה שמסתפקת בסל זה תשלם עשרות בודדות של שקלים.

המדינה, באמצעות סל הבריאות מעניקה בהריון את השירותים הבאים: בדיקת אולטראסונד ומעקב רופא, בדיקות דם לאורך ההריון, מספר מצומצם של בדיקות גנטיות, סקר שליש ראשון (שקיפות עורפית ובדיקת דם) וסקירת מערכות בסיסית.

יחד עם זאת, מרבית האוכלוסייה בישראל לא מסתפקת בסל בסיסי זה בכלל ובהריון בפרט, ולכן מעל 70% מרחיבים לתוכניות המשלימות של קופות החולים. מרבית הנשים מעוניינות בשירותים נוספים כגון סקירות מורחבות, תבחין מרובע לאיתור תסמונת דאון, ביצוע בדיקת מי שפיר גם אם אין המלצה מפורשת ועוד.

 

קופות החולים והתוכניות המשלימות

קופות החולים מציעות באמצעות התוכניות המשלימות בדיקות נוספות ושירותים נרחבים במסלול השתתפות עצמית או במסלול החזר כספי.

במסלול השתתפות עצמית האישה ההריונית בוחרת רופאים מתוך רשימת נותני שירות שבהסדר עם הקופה. במקרים אלו עלות ההריון יכולה להגיע במצטבר למאות שקלים. לדוגמא סקירת מערכות יכולה לעלות בין 120 ₪ ל-480 ₪, עלות בדיקה גנטית נוספת, על פי המלצת גנטיקאי, יכולה לעלות בין שבעים ל-140 ₪ ועוד. העלויות תלויות בקופת החולים אליה משתייכים. עלות זו מתווספת לעלות החודשית המשולמת לקופות החולים- בין 100 ל-170 ₪ לזוג עם ילד.       

במסלול החזר כספי ניתן ללכת לרופאים פרטיים ולקבל החזר עד סכום מסוים עבור חלק מהבדיקות ועד סכום כולל עבור תקופת ההריון.

 

מעקב הריון פרטי

ישנן נשים רבות המבצעות בדיקות מסוימות בהריון ואף את כל מעקב ההריון באופן פרטי. בדיקות ושירותים כגון סקירות מערכות, מי שפיר, מעקב הריון ועוד באופן פרטי יכולים לעלות אלפי שקלים. במקרים מסוימים עולה הצורך להיפגש עם רופא מומחה או לבצע בדיקות מסוימות באופן פרטי בגלל חשש כלשהו שעולה בזמן ההריון. רופאים מומחים רבים, בעלי ותק רב וניסיון מוכח בהתמחות מסוימת, לעיתים מקבלים רק באופן פרטי ולא באמצעות הקופה. רופאים אלו יכולים לעיתים רבות לזהות מקרים גבוליים ונדירים בשל ניסיונם הרב. כמו כן, במערכת הפרטית, לצערי הרב, מוקדש זמן רב יותר לכל מטופלת לעומת המערכת הציבורית. ניתן לקבל החזרים נאים באמצעות התוכניות המשלימות של קופות החולים והפוליסות הרלוונטיות של חברות הביטוח.

 

הריון יוקרתי

בשנים האחרונות התווספו שירותים נוספים סביב תקופת ההריון והלידה כגון שירותי דולה, יועצת הנקה, מלונית אחרי לידה, שימור דם טבורי ועוד. חלק נכבד משירותים אלו מכוסים באמצעות תוכניות הפלטינום של קופות החולים (כללית פלטינום, מכבי שלי, מאוחדת שיא ולאומית זהב). אם את יודעת כי הינך מעוניינת בשירותים אלו, כדאי לך להצטרף לתוכניות אלו מבעוד מועד.

בנוסף, תוכניות הפלטינום בכללית ובמכבי מספקות החזרים עבור בדיקת הדם לגילוי תסמונת דאון אשר עלותה גבוהה במיוחד.

 

חברות הביטוח משתתפות אף הן בהחזר עבור שירותים אלו, אך בנוסף, השתייכות לפוליסה מתאימה בתקופת ההריון יכולה להביא לקבלת החזרים נאים, עד אלפי שקלים להריון, גם עבור בדיקות ופגישות עם רופאים, מעבר להחזרים מקופת החולים.

על כן, אם את מעוניינת בצריכת שירותים נוספים בהריון, חוששת מסיבוכים או מעוניינת לבצע בדיקות ופגישות עם רופאים מומחים באופן פרטי, כדאי לך לשקול הצטרפות לפוליסה מתאימה בחברת ביטוח או בהרחבת שירותי הפלטינום בקופות החולים.

 

על הכותבת:
אביגיל (גילי) כהן,
אם לשתיים,
בעלת אתר "הצד הפיננסי של ההריון"

 


עוד באותו נושא

כיצד לבחור נכון בגדי הריון?

בגדי הריון לא פוסחים על אף הריון, ובשנים האחרונות הם הופכים יותר ויותר מותאמים להריון, לאופנה והם אפילו מלאים בסטייל. אז איך תבחרי את בגדי ההריון המושלמים עבורך? המשיכי לקרוא.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!