תינוקות חדשים, רכים ומתוקים, הם עונג, וכך כל פעילות משותפת להורה ולתינוק גם היא עונג צרוף. חוג בייבי יוגה מציע פעילות נפלאה, גם להורים וגם לילדים.

בייבי יוגה –סוגיות, הנחיות ושאר הארות

יוגה מסייעת בהתפתחות בריאה לתינוק, מאתגרת את הגמישות וחוזק הגוף של ההורה, ומציעה הזדמנות של פז לקשר חם, מיוחד ופעלתני בין ההורה לתינוק.

יש המעלים ספקות בנוגע להשתתפות בחוג בייבי יוגה. בין השאר, דובר על טלטול התינוק וסיכון בריאותו. אין ספק שפעילויות גופניות מסוימות הן פשוט יותר מדי עבור התינוק הקטן. למעשה, יש פעילויות שהן גם יותר מדי עבור המבוגר... אבל, הנחיה איכותית של איש מקצוע שבקיא ביכולותיהם של תינוקות בגילאים השונים, תהפוך את הבילוי המשותף לבטוח ומתגמל מכל הבחינות.

 

מה זה בייבי יוגה?

חזרה לשורשים...

כשמדברים באופן כללי על יוגה מתכוונים להפעלת הגוף והנפש, תנוחות (אסאנות), מדיטציה, מתיחות ותרגילי נשימה. מקורה של הבייבי יוגה בהודו. שם, התורה מועברת מאם לביתה והפעילות היא רגועה, עדינה ונינוחה. בין מטרותיה: חיזוק הקשר בין התינוק להורה,עזרה בהתמודדות עם תהליכים אשר התינוק עובר כגון: בקיעת שיניים, עיכות ובעיות גזים ובאופן כללי- לימוד התינוק על גבולות גופו.

לעומת הודו, אחד מזרמי היוגה היותר נוקשים מקורו דווקא ברוסיה. שם השיטה הומצאה על ידי יוגיסט בשם איגור צ‘רקובסקי אשר הפעילה על בתו הקטנה הפגה. אולם, שיטה זו אגרסיבית ונוקשה בהרבה מהשיטה ההודית וכוללת בין השאר גם טלטולים והנפות של התינוק ולכן אינה מומלצת בכלל על ידי רופאים. מדריכים שונים ומרכזי יוגה שונים מלמדים בייבי יוגה בשיטות שונות. חלקם אף מלמדים בשיטת צ‘רקובסקי (השיטה הרוסית) אך מרביתם נמנעים ממנה כליל.

 

על הפעילות...

בייבי יוגה היא פעילות של שעה, במהלכה ההורה והתינוק פועלים ביחד (כן כן, עושים ספורט...). ההורים מבצעים מתיחות ביחד וליד התינוקות, ובהנחיית המדריך מבצעים ההורים מתיחות קלות ותנוחות ("אסאנות" בלשון יוגית) שונות לתינוקות.

התועלת לתינוקות היא רבה - ראשית, בייבי יוגה מסייעת להתפתחות גופנית תקינה של התינוק, ומשפיעה על הגמישות וחוזק הרצועות והשרירים במהלך ההתפתחות. בייבי יוגה מאתגרת את התינוק להתפתחות טובה ומתאימה לו, מעודדת חיזוק של השרירים המסייעים בהתפתחות זחילה, התהפכות, וכדומה.

בנוסף, נאמר על בייבי יוגה כי היא משפרת תהליכי עיכול של התינוק ומסייעת להתמודד עם עצירות, נפיחויות בבטן או גזים. בייבי יוגה אף מסייעת להתמודד עם מגבלות אופייניות לפגים, לתינוקות עם היפוטוניה בשרירים, וכדומה (כמובן, הכרחי ליידע את המדריך על כל מצב חריג מבחינה רפואית).

 

למי מתאים לתרגל בייבי יוגה?

בייבי יוגה מתאימה לתינוקות החל מגיל שמונה שבועות ועד לגיל זחילה. אחרי גיל זחילה כבר קשה יותר לבנות על כך שהתינוק ישתף פעולה. הפעילות מתאימה לתינוקות בריאים, ובתינוקות בעלי מוגבלויות מומלץ להתייעץ עם המדריכה לקבלת הכוונות מיוחדות במקרה הצורך.

 

התעמלות ויוגה לתינוקות

רבות דובר על התועלות בהפעלות לתינוקות, אפילו (או אולי במיוחד) בגילאים הרכים. בשלבים אלה, התינוק מתפתח באופן מהיר, ולומד דרכים שונות להפעיל את גופו. נפלא לאתגר את התינוק, לפעול ביחד איתו, ליזום תנועות, ועל הדרך גם לחזק את הקשר, לשלוח לינוקא חיוך אוהב או לחבק אותו חזק.

הפעלת תינוקות כזו לא רק תסייע להתפתחות תקינה של התינוק ולהשלמת שלבי ההתפתחות והתנועה השונים, אלא גם תסייע לתינוקות הזקוקים לכך "לסגור פערים", למשל לתינוקות שהתנועה שלהם מתפתחת לאט יותר, מסיבות פיזיולוגיות ידועות או ללא סיבה נראית לעין.

 

סוגים שונים של בייבי יוגה

ישנם מדריכי בייבי יוגה שונים המעבירים מגוון פעילויות בייבי יוגה. יש מדריכים המשלבים עיסוי תינוקות בשעת הפעילות, יש כאלה שמאמינים רק במתיחות עדינות לתינוק ויש כאלה המתרגלים גם עירסולים והנפות של התינוק.

בין סוגי היוגה היותר אינטנסיביים, כאלה שיתרונותיהם מוטלים בספק, ייתכנו כאלה שעלולים לגרום נזק גופני לחלק מהתינוקות. לכן חשוב מאוד להקפיד על פעילות שמתאימה לכם, ההורים, ברמת ההפעלה שלכם ושל התינוק, ורמת הקשר שהיא מעודדת במהלך הפעילות ביניכם לבין התינוק.

 

מתי יודעים שהפעילות מתאימה ונכונה?

כאמור, זרמים שונים ומדריכים שונים יכוונו את המשתתפים בפעילויות שלהם לדרגות שונות של פעילות להורה ולתינוק. על מנת לדעת שאתם נמצאים במקום הנכון, כדאי לשים לב:

שהמדריך מלומד ובעל תעודות, כולל תעודות בתחום הפעילות הגופנית בכלל וביוגה בפרט, ותעודות בתחום הגיל הרך, כולל פיזיולוגיה והבנת האנטומיה והיכולות הפיזיולוגיות של תינוקות.

שהמדריך מוצא חן בעיניכם, כמו גם רמת הפעילות בשיעור. וודאו שההשתתפות בשיעור נעימה לכם.

שהתינוק נהנה מהפעילות. תינוק נינוח, חייכן, ורגוע, ופעילות שלווה וזורמת, בלי "תקלות", כשהתחושה הכללית היא שהפעילות מועברת היטב ומושכלת, סימן שאתם בידיים טובות.

אם התחושה הכללית היא טובה, לכם ולתינוק, המדריך בעל הכשרה נאותה בתחומו ואתם נהנים בשיעור - אתם נותנים לתינוק שלכם ולעצמכם מתנה גדולה, ומסייעים להתפתחות הפיזיולוגית והקוגניטיבית.

 


עוד באותו נושא

כיצד ניתן להקל על מהלך הלידה בעזרת ארומתרפיה?

מהי העבודה הקשה ביותר המוטלת על אישה? לידה. כיצד נרתמת, אם כן, הארומתרפיה לעזרת האישה בלידה?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!