אתמול הגיע אלי זוג הורים מודאג. אחרי הכרות קצרה, הגיעה השאלה: אז למה בעצם הגעתם? והאמא סיפרה: הבת שלנו בכיתה ח' והיא לא מהמקובלות בכיתה...

למה כל כך חשוב לו להיות מקובל?

אם זה לא היה מפריע לה, זה גם לא היה מפריע לנו. אנחנו לא לגמרי מבינים מה כל כך חשוב בזה, אבל זה מאד מטריד ומעציב אותה. היא יפה, חכמה ונעימה. מה בעצם העניין?

 

אז זהו, שלרוב הילדים זה מאד חשוב.

לילדים בכלל ולילדים בגיל ההתבגרות בפרט, מאד חשוב שיהיו להם חברים, שהחברים יראו אותם ויחשיבו אותם. בגיל ההתבגרות מה שחושבים עלי זה מה שאני חושב על עצמי, ומזה גם נבנה הדימוי העצמי של המתבגר (שהיום, אגב, מתחיל כבר בגיל 10...).

חלק מהילדים מנהלים את מערכות היחסים עם חבריהם במרחבים הוירטואליים, וגם זה חשוב מאד, אבל חשוב שזה לא יקרה רק שם. הם באים הביתה ואומרים "לכולם יש", "כולם עושים את זה". מי זה "כולם"? לא תמיד ברור, אבל להם חשוב להיות חלק מה"כולם" הזה. וגם לנו חשוב שהם לא יהיו חריגים. מצד שני, חשוב לנו לשמור על הערכים הבסיסיים של הבית ולא לאפשר להם להיות כמו "כולם".

 

אך ראשית, חשוב שנבין את הצורך האמיתי בשייכות לקבוצת השווים ונגלה אמפתיה לצורך שלהם. נבדוק מה באמת חשוב לנו ומתי זה ממש לא מתאים שהם יהיה שם עם ה"כולם" הזה, ונלמד אותם שהם לא "כולם", אלא הילד שלי המיוחד.

כדאי לעודד ילדים לצאת מהבית להיפגש עם חברים, לחוג, לפעילות בתנועת נוער, ללמוד עם חבר, להזמין חברים אליהם הביתה.

ילדים ובעיקר בני נוער (אם נודה על האמת) הולכים לבית הספר בעיקר בשביל החברים. אם יהיו להם חברים הם יקומו בשמחה, יתארגנו מהר ויצאו לבית הספר עם מצב רוח טוב ותהיה להם מוטיבציה גבוהה ללמידה.

 

לילדים בעלי לקויות למידה קשה יותר ללמוד סיטואציות חברתיות וחשוב ללמד אותם איך עושים את זה נכון. ממש עשה/אל-תעשה בסיטואציות חברתיות כאלה ואחרות. לקחת מקרה ולנתח אותו, איך אני מתנהג, מה אני אומר, איך אני עומד, איך אני ניגש. רצוי גם לעשות משחקי תפקידים ולהתכונן מראש לסיטואציות שונות. והכי חשוב, לחזק, לחזק ולחזק את הילד, כדי שיצא בבוקר מהבית עם הגב כמה שיותר זקוף.

הוא שווה ואין סיבה שלא ידע את זה.

 

בהצלחה!

 

 

על הכותבת:
יפעת דננברג - "כלים קשובים"
מנחת הורים ומאמנת ילדים ונוער
מומחית בעבודה עם המתמודדים עם קשיי קשב וריכוז
לאתר http://www.kelim-kshuvim.co.il/
הצטרפו אליי לפייסבוק https://www.facebook.com/kelim.kshuvim

 


עוד באותו נושא

פצצה של שגרה...

זה מתחיל באזעקה עולה ויורדת, לפעמים באמצע הלילה לפעמים בצהריים ולפעמים, לפעמים גם בבוקר. ילדי הדרום כבר מתורגלים. אז איך באמת אמורים תלמידים ללמוד כך?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!