מדעטק מציג תערוכה חדשה וייחודית- תערוכת "מבעד לעדשה"- אוסף נדיר של טלסקופים, מיקרוסקופים, ושעונים! 470 פריטים יקרי ערך בעלי חשיבות היסטורית בתחומי מדע וטכנולוגיה שונים.

מבעד לעדשה

מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה, גאה להציג תערוכה חדשה וייחודית מסוגה "מבעד לעדשה", המציגה אוסף מרהיב של מיקרוסקופים, טלסקופים, שעונים, משקפות ועוד, אשר נתרם ע"י בני הזוג הארי וחווה פומרט משבדיה, מראשי הקהילה היהודית בשטוקהולם.

 

התערוכה החדשה כוללת 470 פריטים יקרי ערך ובעלי חשיבות היסטורית בתחומי המדע והטכנולוגיה, ביניהם 112 מיקרוסקופים, 100 טלסקופים, מכשירי טלגרף, שעונים ואביזרי שענים, משקפות, ציוד רפואי ומכשירים רבים נוספים, כולם נאספו בדקדקנות על ידי הארי פומרט ורעייתו חווה, במשך 44 שנים.

 

בין המוצגים ניתן יהיה לראות שיחזור מדויק של המיקרוסקופ הראשון של אנטוני ואן לבנהוק ההולנדי, מיקרוסקופ זעיר משנת 1674, שהיה אחד הראשונים דרכם הצליחו מדענים לראות תאים חיים.

 

הרעיון העומד מאחורי התערוכה, החל בחנות עתיקות לונדונית קטנה, באוקטובר 1969. בחלון הראווה של החנות ראה אוצר התערוכה הארי פומרט, שהיה אז סטודנט צעיר, טלסקופ בן 100 שנה, והיה חייב לרכוש אותו, תוך שהוא מוותר על ארוחת צהריים לשבוע שלם. במהלך השנים רכש ואסף פומרט יחד עם אשתו חווה מגוון רחב של פריטים, וכיום מונה האוסף 470 פריטים, העתיק שבהם מהמאה ה-17,  רובם הגיעו מאירופה, בעיקר מגרמניה, צרפת, אנגליה ושבדיה.

 

בתערוכה, לצד המוצגים ההיסטוריים, ממוקמות עמדות מדיה,המסבירות באופן חווייתי וברור את תפקודם של המרכיבים העיקריים באוסף, זאת במטרה לקרב את הקהל הצעיר אל ההיסטוריה המרתקת של המכשור המדעי טכנולוגי הנדיר, שמוצג בפניו.

 

בעמדה נפרדת בתערוכה, על גבי מסך מגע יוקרנו  סרטונים שונים, ובהם יסביר פרופ‘ יובל גורן מהפקולטה לארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב, מומחה למיקרוסקופים עתיקים, על מבחר מוצגים מרתק מהתערוכה. בין המיקרוסקופים המיקרוסקופ של לבנהוק, מיקרוסקופים זעירים וציוד מעבדה צבאי מתקפל ששימש רופאים בשדה הקרב.

 

התערוכה תהיה תערוכת קבע במוזיאון.

 

למידע נוסף והזמנת כרטיסים מראש: 8614444 – 04, או: www.madatech.org.il.

 


עוד באותו נושא

מרחב מהותי – פעילות מקוונת כיתתית מגבשת ומהנה

בעקבות תקופת הקורונה הארוכה בה נשארנו כולנו בבית, הורים וילדים, יצרו במרכז מהותי את "מרחב מהותי" - פלטפורמה דיגיטלית עם פעילויות כיתתיות מהנות ומגבשות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!