הספרייה המרכזית לעיוורים, כבדי ראייה ומוגבלים במיזם ייחודי וראשון מסוגו בישראל- "פרויקט הספר המשולב".

פרויקט הספר המשולב

בישראל קיימים עשרות אלפי עיוורים ולקויי ראיה, שאינם יכולים לחלוק את חווית הקריאה יחד עם ילדיהם הרואים. "פרויקט הספר המשולב", שהושק על ידי הספריה נועד ליצור חווית קריאה משותפת להורים עיוורים שלהם ילדים רואים באמצעות הדפסת ספרי ילדים בהם משולבים דפי ברייל שקופים לנוחות ההורים העיוורים. פרויקט הספר המשולב נוצר מתוך צורך מהותי בשיפור איכות חייהם של ציבור ההורים העיוורים, כי כולנו קוראים!

 

לפרויקט נרתמו מיטב סופרי ישראל, ביניהם ניתן למצוא את אשכול נבו, אתגר קרת, יוכי ברנדס, שולמית לפיד, צרויה שלו, אורי אורלב, ליעד שוהם, סביון ליברכט ועוד רבים נוספים. במסגרת הפרויקט הקליטו הסופרים בקולם סיפורים קצרים או פרקים מספריהם, במטרה לגרום לציבור הרואה להרגיש לרגע אחד איך זה כשאי אפשר פשוט לקרוא ולקחת חלק בחוויית הקריאה של העיוור. הפרויקט ממומן כולו באמצעות גיוס כסף חברתי באתר ייעודי שפותח לשם כך.

 

 

 

בשיחה עם דורית חן מפתח תקווה, עיוורת בת 35, אם לנתנאל בן 7 ויהונתן בן 3, היא שמחה לשתף אותנו בצורך המהותי שיש עבורה במימוש הפרויקט:

"אחד הקשיים שלי עם הילדים הוא בהקניית מיומנויות האוריינות בגיל הרך. אין ברשותי ספרים המאפשרים אינטראקציה עם הילד וכך אני נאלצת להשמיע לו ספר לא בקולי שלי ובעצם אין את החוויה הכל כך פשוטה ושגרתית שיש להורים הרואים".

"איני יכולה לדמיין את עצמי ללא ספרים. מגיל 7 אני מאזינה/קוראת-ברייל, כל מה שאפשר. הקריאה היא עבורי חוויה מעשירה, נותנת מרווח נשימה מהעיסוקים היום יומיומיים, מפתחת את הדמיון ומעצימה את הידע. לקריאה יש גם אספקט חברתי משמעותי: קריאת ספרים חדשים מאפשרת לפתח נושאי שיחה, להוכיח את היות העיוורים "כמו כולם". לקטי העיתונות והמגזינים תורמים אף הם בצורה משמעותית להיותי מעודכנת".

"כאם עיוורת לילדים רואים תמיד רציתי להעביר לילדי את חוויית הקריאה המשותפת. הבן הקטן, בן ה-3 אינו יודע לקרוא כלל. בנוסף לכך, יש לו עיקוב שפתי וכן הוא היפר-אקטיבי. נובע מכך שקשה להושיב אותו להקראת סיפור. יש לי ספרים מוקלטים ובברייל אך הוא אינו מרוכז וזה לא מעניין אותו. אני מאמינה שאם אשב בסמוך אליו, ובידי ספר עם תמונות, נוכל לפתח אינטראקציה מצוינת וזמן איכות מעולה".

"עד היום, נהגתי לקרוא לבני הבכור ספרי ברייל ודיברנו על מה הוא מדמיין כשהוא שומע את מה שאני קוראת. לעיתים הקלטתי על מדבקות ברקוד מיוחדות את התמונות והדבקתי אותן על הספר, אבל לא היה לי את הכתוב בו לכן הייתי ממציאה סיפורים בעצמי על בסיס התמונה. אבל כעת עם הספר המשולב אני מאד שמחה שניתנת לי אפשרות לחוויית הקריאה המשותפת עם הילדים".

"אתם ההורים הרואים, שלקרוא ספר לילד ועם הילד זו פעולה כה שגרתית עבורכם, שבו וחשבו... קוראים – רואים.... זו המשוואה הקיימת, האם זה שוויוני? לא! אפשר גם אחרת. אני רוצה להיות כמוכם. להקריא ספר לילדי תוך שהוא יכול לקרוא ולהביט בתמונות ולשוחח על הספר. החוויה הזו תורמת ומתרימה כל כך, מעצבת וחיונית כל כך לילד הרך".

"הטכנולוגיה מתקדמת בצעדי ענק: מחשב עם תוכנה קולית, פלאפון מותאם לעיוורים, רמזורים נגישים, תוכנות התמצאות במרחב ומה לא. אנשים יקרים וטובים, שרוצים לסייע לשפר לי את איכות החיים "בכיף, אני אומרת", אבל הדברים הקטנים הם לעיתים המשמעותיים ביותר. לקרוא לילד ספר באופן שיצור חיבור וחוויה, זה כה פשוט! לא צריך טכנולוגיות הזנק, לא גאוני מחשבים, לא המצאות המאה, רק תקציב ורצון טוב. רצון טוב מצד הספריה יש (מתוך ההבנה לצורך הקיים) אך לצערי אין תקציב ולכן חשוב שכולם ירתמו למימוש הפרויקט".

 

בישראל מתגוררים כ- 24,000 עיוורים בעלי תעודת עיוור, עשרות אלפי כבדי ראייה, כ-350,000 קשישים מעל גיל 75 ועשרות אלפי לקויי למידה הזכאים לשירותיה של הספרייה לעיוורים. הספרייה המרכזית לעיוורים כבדי ראייה ומוגבלים פותחת את עולם המידע והתוכן עבור אלו שאינם קוראים חומר מודפס ומאפשרת להם לגשת לתכנים שונים בפורמטים הנוחים עבורם. הספרייה מייצרת ומשאילה ספרים וכתבי עת המוקלטים על ידי קריינים מקצועיים, ספרים וכתבי עת המודפסים בכתב ברייל או באותיות גדולות.

 

עלות הדפסת הספרים המשולבים יקרה ועומדת על כ-200 ₪ לספר, לכן הציבור מוזמן לקחת חלק בחוויית הקריאה של העיוור ולעזור במימוש הפרויקט המבורך על ידי מתן תרומה.

 

 

 

עוד באותו נושא

המַנְדָּלָה שלי

המַנְדָּלָה שלי – דפי עבודה לצביעת מַנְדָּלוֹת בשילוב דמיון מודרך יצאה לאור ביוזמתה של מיכל בוקר - ארגמן, מוצרי איכות לנשמה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!