האף הוא האיבר אשר דרכו מתחיל החמצן את דרכו בגופנו. שיבושים כאלה ואחרים במבנה האף, בליטות, חסימות או מבנים באף שאינם ישרים מפריעים לכניסתו של האוויר ויוצרים הפרעות נשימה.

מה הקשר בין יישור אף, קונכיות וסינוסיטיס?

הפרשה מוגברת של רירית האף שתפקידה הוא סינון גורמים זרים מלהיכנס לגופנו דרך האף יוצרת דלקת בסינוסים. פעמים רבות שיבוש באחד המרכיבים שבאף יוצר תגובות במרכיב אחר שמביא בסופו של דבר להפרעות נשימה או סינוסיטיס.

 

חשיבותו של ניתוח ליישור אף לילדים

מחיצת אף עקומה גורמת לנשימה בעיקר מהפה, כאשר דרך הפה אמור לצאת האוויר ולא להיכנס. אויר שנכנס דרך הפה אינו עובר את הסינון שעובר סינון שעובר אויר שנכנס מהאף. הדבר גורם לשרשרת של תוצאות בלתי רצויות: האוויר הלא מסונן מביא לאלרגיות רבות יותר, נזלת ואף סתום ועקב כך הפרעות בשינה. להפרעות בשינה ישנה השפעה רבה על כל התנהלותו של הילד במהלך היום: עד כמה יהיה מרוכז בלימודיו, על התנהגותו בבית הספר ובבית, הישגיו בלימודים. יתכן אף שיאובחן כבעל הפרעת קשב וריכוז מסיבה שאינה שייכת כלל להפרעה נוירולוגית כלשהי וייטול תרופות לחינם. בנוסף נשימה קבועה דרך הפה עשויה ליצור הפרעות אורתודנטיות בעתיד ולהביא להוצאת כסף רבה עבור יישור השיניים. לכן, כאשר שמים לב שילד מרבה לנשום דרך הפה כדאי לבדוק את העניין, שיעבור ניתוח במידת הצורך והדבר ימנע בעיות בריאותיות ותסכול רב בעתיד.

 

מעט על מבנה האף והנפשות הפועלות

החמצן נכנס אל האף יחד עם חלקיקים אחרים  כמו אבקני פרחים, אבק ושלל חומרים זעירים הנמצאים באוויר. הפתחים הראשונים דרכם נכנס כל הקומפלקס הזה הוא הנחיריים. בין צד ימין לצד שמאל של האף מפרידה מחיצה. קונכיות האף הן מבנים עגולים ובולטים מעט שתפקידם הוא לנווט את האוויר הזורם אל תוך האף וגם להגדיל את שטח הפנים של רירית האף. הרירית אשר מכסה את כל שטח חלל האף מחממת את האוויר ומגדילה את הלחות שבו כך שיוכל להיכנס לריאות ביתר קלות. הסינוסים השונים נמצאים מעל, מתחת ולצידי האף. לסינוסים תפקידים שונים הקשורים להגנה על המוח מפני חבלות, הקטנת משקל הגולגולת ועוד. באזור כל סינוס ישנם עצבים ולכן דלקת בסינוס גורמת לכאבים באזור הקרוב לו כמו הראש, הפנים ואפילו השיניים.

 

מתי קיימת בעיה המצריכה טיפול?

שני מצבים שכיחים יחסית של בעיה מולדת במרכיבי האף הם סטייה של מחיצת האף וקונכיות מוגדלות. ד"ר רונן גלזינגר,  שהוא מנתח פלסטי ומומחה בניתוחי אף, מסביר כי סטייה במחיצת האף מביאה לכך שזרימת האוויר אינה נעשית באופן חלק והדבר עלול לגרום להפרעות בנשימה. לא כל הפרעה בנשימה מקורה במחיצת אף עקומה אך הדבר יכול להיות. קונכיות מוגדלות תופסות נפח גדול מהרגיל בתוך האף ולכן מפריעות לזרימת האוויר. נוסף על כך הן יוצרות הפרשת יתר של רירית האף שעשויה אף היא להפריע לנשימה. כאמור, הפרעות נשימה יכולות לנבוע מגורמים שונים לחלוטין. רופא אף אוזן גרון יבצע אבחון ראשוני ויבדוק האם מדובר על הפרעה שמקורה אחר ושיטת הטיפול שונה או שיש מקום להפנות לכירורג פלסטי שיבצע ניתוח יישור אף. ניתוח שכזה יכול לכלול כריתת קונכיות או לא. תלוי באבחון הרופא.

 

ההכנה לניתוח ומהלכו

ניתוח זה, הנקרא גם SMR אורך כשעה עד שעה וחצי. ההרדמה יכולה להיות מקומית או כללית. לפני הניתוח תיפגשו עם הרופא המנתח ותוכלו לשאול ככל העולה על דעתכם. יתכן שתישלחו למספר בדיקות לפני הניתוח כמו בדיקת דם או CT . עם ההכנות לניתוח נמנות הפסקת עישון מספר שבועות לפני כן, צום מהלילה שלפני הניתוח, ובמידה ואתם משתמשים בתרופות כרוניות, תקבלו הנחיות לגבי אופן השימוש בהן. במהלך הניתוח יערוך הרופא המנתח זיהוי של האזור העקום במחיצה, יסיר את שכבת הרירית המכסה את האזור, יסיר את החלק החוסם במחיצה ויחזיר את הרירית למקומה. במידה וישנן קונכיות המפריעות אף הן לזרימת האוויר גם הן יוסרו.

 

לאחר הניתוח

לאחר הניתוח יהיו מוצמדות לתוך אפכם תחבושות שמטרתן לספוג נוזלים שנותרים לאחר הניתוח. אמנם זהו מצב שאינו נוח אך אינו ימשך זמן רב. כבר למחרת הניתוח יוצאו התחבושות מאפכם. לאחר הניתוח תקבלו הנחיות למנוחה בת שבוע. מנוחה זו אינה כוללת רק חופש מהעבודה אלא גם תקבלו פטור מכל פעילות גופנית במהלך אותו שבוע. ההחלמה המלאה מהניתוח אורכת כחודשיים. לריריות האף לוקח גם זמן רב יותר להחלים. לכך יכולות להיות מספר תופעות לוואי כמו רגישות באזור הנמצא בין הנחיריים, דימום מהאף מדי פעם ותחושת אף סתום.

 

ניתוח יישור מחיצת האף יכול לפתור תחושות חוסר נוחות בזמן הנשימה. הפרעות בנשימה יכולות לגרום לשינה לא רציפה בלילה ולכך ישנן השפעות רבות על התפקוד שלנו במהלך היום, על הערנות ועל האפקטיביות של תפקודנו היומיומי. אם אתם חשים הפרעות בנשימה לאורך זמן יתכן שמחיצה עקומה ו/או קונכיות מוגדלות הן הבעיה. מומלץ לבדוק זאת.

 

 

על הכותב:
ד"ר רונן גלזינגר,
מנתח פלסטי ומומחה בניתוחי אף

 


עוד באותו נושא

תרגילי ספורט מצולמים לילדים

כתבה שניה בסדרת הכתבות המצולמות שלנו

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!