הורים רבים מתחבטים בסוגיה איזה סוג של מחשב לרכוש לילד שלהם. האם ללכת על מחשב נייח או על מחשב נייד (לפטופ), ואולי בכלל כדאי להצטרף להמונים ולרכוש לילד טאבלט משוכלל.

איזה סוג מחשב כדאי לקנות לילד?

לכל אופציה יש יתרונות וחסרונות וכדאי להחליט בהתאם לאופי של הילד, לצרכים שלו וכמובן גם בהתאם לאופן השימוש במחשב. אז איזה מחשב כדאי לקנות לילד? על כך בכתבה הבאה.

 

מתי כדאי להעדיף מחשב נייד או טאבלט?

בעבר לרוב הילדים היו מחשבים נייחים ולפני שני עשורים גם לרוב המבוגרים היו מחשבים נייחים, שתפסו לא מעט מקום. בשנים האחרונות הלכו ותפשו את מקומם של המחשבים הנייחים מחשבים ניידים קלים וקומפקטיים יותר, אשר הביצועים שלהם הם לא פחות טובים. אם חשוב לכם שלילד שלכם יהיה מחשב קטן, בעל משקל נמוך, שאפשר לעבוד עליו או לשחק איתו מכל מקום בבית (וגם מחוץ לבית), כדאי בהחלט ללכת על מחשב נייד או טאבלט. המחיר של המחשבים הניידים נמצא בירידה וניתן כיום לרכוש לפטופים איכותיים במחירים סבירים של 1000-2000 שקלים בלבד. כמובן שיש גם מחשבים ניידים יקרים הרבה יותר, אשר הביצועים שלהם הם טובים יותר. מחשב נייח לעומת זאת הוא כבד יותר, מסורבל יותר, וניתן לעבוד איתו רק כאשר יושבים על כיסא ליד שולחן שעליו ניצב המחשב.

 

השאלה החשובה ביותר שעליכם לשאול את עצמכם היא – מה הם שימושים של המחשב? ובמילים אחרות - למה הילד בכלל צריך את המחשב? אם המטרה המרכזית של המחשב היא לימודים ואתם רוצים שהילד תמיד ישב על כיסא ליד השולחן כאשר ממולו המחשב - כדאי לכם להעדיף מחשב נייח (מכיוון שאז אין משמעות לגודל ולמשקל שלו). כיסא נוח ואשר בצדו שולחן עליו נמצא מחשב יגרמו בדרך כלל לילד שלכם ללמוד טוב יותר מאשר על הספה או במיטה בחדרו. לכן, אם המחשב הוא בעיקר למטרת לימודים, הכנת שיעורים ועבודות וכו‘ - העדיפו מחשב נייח. לעומת זאת, אם השימושים המרכזיים של המחשב הם משחקים, גלישה באינטרנט, צפייה בסרטים ושמיעת מוזיקה, יש עדיפות כמובן למחשב נייד או לטאבלט (אשר גם המחירים שלו נמצאים בירידה מתמדת). זכרו גם כי יתרון חשוב של מחשב נייח הוא שהמחשב נמצא במקום אחד ולרוב יציב, ולכן הסיכויים של המחשב הנייח להיהרס או להינזק הם קטנים יותר מאשר של מחשב נייד או טאבלט שזז ממקום למקום. כמובן שמומלץ להתייעץ עם אנשי מקצוע. אם אין לכם חברים כאלה, תוכלו למצוא אותם לבטח בחנויות מחשבים המתמחות בדגמים רבים של מחשבים.

 

רוצים מסך מגע - לכו על טאבלט!

ההבדל המרכזי בין מחשבים ניידים ונייחים לבין טאבלטים הוא שבטאבלטים יש מסך מגע. אם מסך מגע הוא צורך של ילדכם – לכו על טאבלט. טאבלטים הם גם קטנים וקומפקטיים יותר וכתוצאה מכך גם קלים יותר. הם נוחים מאוד ויכולים לשמש כמעט כמחשב לכל דבר, במיוחד עבור ילדים. טווח המחירים של הטאבלטים הוא רחב למדי. ניתן להשיג טאבלט פשוט בפחות מאלף שקלים ומצד שני אפשר לרכוש אייפד חדיש בכמה אלפי שקלים - הכל בהתאם ליכולת ולתקציב שלכם. הטאבלט מיועד בעיקר למשתמשים "קלים" ולא לכאלה המשתמשים בתוכנות כבדות, ולכן הוא מתאים לרוב הילדים.

 

כמה טיפים חשובים

על מנת להגיע להחלטה שאלו את עצמכם את השאלות הבאות - כמה חשובה לכם הניידות של המחשב? האם אתם רוצים מסך מגע? כמה חשוב לכם שהמחשב יהיה קל (ולא כבד מדי)? האם הילד שלכם אוהב לשבת במקום קבוע או לעבור ממקום למקום? וכמובן - מהו התקציב שלכם? התשובות לשאלות הללו יובילו אתכם על המחשב המתאים ביותר לילד שלכם. חשוב לקחת בחשבון גם פרמטרים כגון גודל המסך הרצוי לכם, האיכות הרצויה של המחשב, גודל הדיסק הקשיח (בטאבלטים גודל זה הוא לרוב הקטן ביותר), סוגי כרטיסי המסך האפשריים, הכניסות והיציאות שיש למחשב ועוד. וכמובן - לא לשכוח את כל הסכנות הטמונות במחשב עם גישה לאינטרנט. מומלץ לחסום אתרים שאינכם רוצים שילדכם יגיעו אליהם וכמובן שכדאי גם להסביר לילדים מהם הסכנות שיש באינטרנט (הונאות, גניבות של מספרי כרטיסי אשראי, אתרים שלא מתאימים לילדים, פרטיות שכמעט ונעלמת ועוד).

 

לסיכום, בחירה של סוג המחשב לילד היא בהחלט בחירה חשובה ולא פשוטה, וכדאי לקחת את כל המשתנים שהוזכרו בכתבה זו בחשבון, ובעיקר את הצרכים של הילד ואופן השימוש במחשב. וכמובן - לא לשכוח לבצע סקר שוק מקיף ומעמיק בטרם הקנייה!

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

מארז הלו קיטי

החתלתולה היפנית קיטי- כמעט בת 40

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!