תפקידכם כהורים מאותגר בכל רגע נתון ובכל גיל בהתאם להתפתחות האופיינית לו. בחלק מהמקרים מדובר אף בקושי אמיתי לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר

הדרכת הורים מקצועית להקניית כלים להתמודדות

תפקידכם כהורים מאותגר בכל רגע נתון ובכל גיל בהתאם להתפתחות האופיינית לו. בחלק מהמקרים מדובר אף בקושי אמיתי לקבל את ההחלטה לגבי דרך ההתמודדות הנכונה ביותר במצבים נתונים ובתחושה שהתפקוד מחייב שיפור מאחר ותרומתכם בהתפתחות תקינה ובריאה מהבחינות השונות אצל הילדים בשלבים השונים אינו מבוטל. הדרכת הורים על ידי יועצים המתמחים בתחומם תוכל לספק הכוונה יעילה שתשרת את המטרה, תסייע בשיפור התפקוד ההורי הכללי ובפרט בסיטואציות משמעותיות בחיים ותתרום לאורך זמן. האתגר היומיומי ללא ספק יישאר אך התפקוד והתמודדות יהיו יעילים.

 

מה זה אומר בעצם?

כשהאח הגדול מכה את האח הקטן במשפחה, הילד מסרב ללכת לגן/ בית הספר, קיים קושי ממשי ביכולת הצבת הגבולות בגיל ההתבגרות ובסיטואציות דומות אחרות כדאי לשקול לפנות לייעוץ במסגרת הדרכת הורים. התהליך מאפשר רכישת מיומנויות יעילות להתמודדות עם הקשיים של הילדים בהתאם לשלב ההתפתחותי בו הם נמצאים. בתהליך כדאי שישתתפו שני ההורים מאחר וההתמודדות מול הילדים/ מתבגרים נדרשת להיות אחידה. שלבי הייעוץ כוללים הגדרה של הבעיות/ התופעות המחייבות התייחסות מיוחדת והגדרה של המטרות לשינוי. בהתאם לאלו ניתן יהיה לבנות תכנית התערבות המספקת כלים שימושיים להתמודדות במצבים מתונים יותר או פחות. הייעוץ ייעשה על ידי איש מקצוע מהתחום הטיפולי שהינו בעל הכשרה מקצועית בתחום הדרכת הורים.

 

מתי מומלץ לפנות להדרכת הורים?

חשוב להדגיש שייעוץ במסגרת הדרכת הורים אינו תחליף לטיפול פסיכולוגי מקצועי במקרים קיצוניים או כאלה המחייבים זאת. בחלק מהמקרים יומלץ על הדרכת הורים במקביל לטיפול פסיכולוגי הממוקד בילד וזאת על מנת לשפר את ההישגים המוכחים. באופן כללי, הדרכה מהסוג רלוונטית עבור הורים במקרה ומדובר בבעיות התנהגות אצל הילדים כמו אלימות פיזית ומילולית, סירוב לציות להורים ולסמכות אחרת, היעדרות מהמסגרת החינוכית ונטייה לעבריינות. המטרה היא לזהות דפוסי התנהגות בעיתיים אצל הילדים בגיל מוקדם כדי שאלו לא יוחמרו ויובילו לתופעות של עבריינות וסמים. כך שבעצם הדרכה להורים לילדים בגילאי יסודי רלוונטית ביותר לצורך התמודדות יעילה והפחתת הסיכויים להתנהגות מסוכנת בגילאי ההתבגרות. מצבים שכיחים נוספים שכדאי לשקול בהקשרם ייעוץ מהסוג כוללים שינויים ומשברים בחיי הילד או באופן כללי במשפחה כדוגמת גירושים של ההורים, כפי שמפורט בכתבה הבאה, מחלות ועוד. ובאופן כללי, כשאתם חשים לא מרוצים מאופן התפקוד ההורי שלכם ומעוניינים לקבל הכוונה, תמיכה וחיזוק לצורך שיפור התקשורת עם הילדים וחיזוק הסמכות ההורית, הרי שאלו סיבות מוצדקות בהחלט להדרכה מקצועית זו.

 

אילו אפשרויות כדאי לקחת בחשבון?

הדרכה להורים בהתאם לגילאים השונים כדוגמת ילדים בגיל הרך, בגיל יסודי ובגילאי ההתבגרות, מתאפשרת במסגרת פרטנית אחד על אחד, קבוצתית במסגרת סדנת הורים ובמסגרת מקוונת אונליין באינטרנט. יעוץ פרטני מתבצע על ידי איש מקצוע מהתחום הטיפולי בקליניקה שלו או בבית עצמו במסגרת תצפיות הוא מקיים על התנהלות בני המשפחה. הדרכה פרטנית מהסוג תוכל לספק מענה קונקרטי לצרכים הייחודיים ולמצוקות/ קשיים בהם תיתקלו. לצד ייעוץ אחד על אחד ממוקד וענייני, תוכלו להשתתף בסדנת הורים קבוצתית בהתאם לגילאי הילדים שתועבר על ידי מנחת קבוצות וליהנות מתמיכה חברתית של הורים הנתקלים בבעיות דומות לשלכם. תמיכה זו תאפשר לכם לקבל "אישור" לקיום קשיים דומים גם אצל אחרים ולרכוש כלים להתמודדות טובה מתוך הסתכלות על התקופה הלא פשוטה שאתם חווים והקשיים כלא מוכיחים את היותכם הורים לא טובים או נכשלים. חשוב להדגיש שאין מדובר בהרצאה פרונטאלית חד צדדית אלא בסדנא אינטראקטיבית הכוללת שיתוף של המשתתפים ולימוד על סמך דוגמאות ומקרים העולים תוך כדי המפגשים. לצורך תחושת הנוחות לשתף ולחלוק, הסדנאות מתקיימות בקבוצות קטנות ואינטימיות והאווירה מזמינה ומקבלת.

ולבסוף, האפשרות הנוספת ליהנות מהדרכה הורית מקצועית במינימום השקעה מבחינתכם מתייחסת להדרכה מקוונת באתרי אינטרנט העוסקים בתופעות ובבעיות בגילאים שונים אצל ילדים, לרבות בגיל ההתבגרות, ואלו מספקים הדרכה הורית במסגרת מאמרי תוכן מקצועיים העוסקים בתחומים שונים ונכתבים על ידי אנשי מקצוע מתחום החינוך, טיפול וייעוץ. כך תוכלו לקבל טיפים והכוונה במקרים מסוימים ועדיין לא להיחשף מול קבוצה או יועץ פנים אל פנים. להלן דוגמא לאתר הדרכה הורית שכולל כתבות מקצועיות במגוון נושאים ותחומים רלוונטיים להורים לילדים ולמתבגרים.

 

 

שלכם,

צוות אמאבא

 


עוד באותו נושא

צמחים המקלים על מתח ועומס נפשי

חשוב לדעת כי לרשותנו עומדים צמחים ותבלינים אשר באופן טבעי מסייעים להקל על תחושת המתח המצטברת.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!