בעידן השפע שבו אנו חיים קיים מגוון עצום של חוגים לילדים לשעות הפנאי בכל נושא, מאמנויות לחימה ועד בישול ואפייה.

לאיזה חוג לרשום והאם להכריח ללכת לחוג?

הלהיטות אחר חוגים קשורה לדעתי בכמה גורמים; כהורים אנחנו רוצים לתת לילדינו הרבה מכל דבר. הרבה מיומנויות, הרבה אפשרויות, הרבה עיסוקים. מאידך אנחנו ההורים פחות פנויים, הן בשל עבודה מחוץ לבית והן בשל הקושי שלנו המבוגרים לספק את כל הצרכים של ילדינו ולהעסיק אותם בכוחות עצמינו.

ובל נתעלם משאפתנות, תחרות ותפיסת החיים כמרוץ. כל אלה הם טובים לכשעצמם אך המרדף, אחר הישגים ומקצוע שיאפשר רמת חיים גבוהה בעתיד, מוביל לעיתים לעימותים וללחצים המקלקלים את היחסים, וגורמים לעיתים דווקא לתוצאה הפוכה.

 

אני מציעה לשאול את הילד מה הוא מעדיף מתוך רשימת החוגים הקיימים. לבדוק לאילו חוגים נרשמו חבריו הטובים?

כשילד מבקש חוג אני ממליצה ללכת איתו למקום הרישום, לשמוע בנוכחותו את התנאים ולהסביר לו שיש צורך להירשם מראש. להתייעץ איתו על נכונותו להתמיד ואם אפשר לאפשר ניסיון של חודש.

חשוב לזכור שהחוגים משלימים את הלימודים הפורמאליים בבית הספר שהם העיקר. כל השאר זה תוספת. חשוב להבדיל בין מטלות, חובות ותחומי אחריות. ללמד את הילדים סדרי עדיפויות והתאמה ליכולת הכלכלית.

השתדלו לא להיכנס עם הילדים למאבקי כוח על שטויות, מאבקי כוח ימנעו שיתוף פעולה ותפקוד טוב וזה מה שחשוב באמת.

 

דוגמא אחת מני רבות: בניגוד לאחיו הבכור, אדר ניסה הרבה חוגים מגיל 4.5 עד 8 ובשום דבר לא התמיד... זה היה מעט מתסכל, אבל הוריו אפשרו לו לשנות דעה ועם הזמן למדו לא להתחייב בתשלום מראש (כדי לא לזרוק כסף ולא להיכנס למאבקים ולחצים). אבל מאז שגילה אדר את המוסיקה והחל בלימודי גיטרה הוא נכבש בקסם. אמנם, גם זה לא היה מיידי, אבל הוא מתמיד בכך כבר מספר שנים ומגיע להישגים ולהצטיינות ואף בחר להירשם למגמת מוסיקה בתיכון.

 

זוהי אשליה מצד ההורים לחשוב שאפשר להכריח. אפשר אולי להביא אותו בכוח אבל אי אפשר להכריח לשתף פעולה בשיעור.

שואלים אותי האם לוותר לילד שמסרב ללכת לחוג שבוע אחר שבוע... זו לא שאלה של ויתור, עליכם לקבל החלטה משותפת. סכמו עם הילד את הכללים וההתחייבות ותמיד תהיו מוכנים לכך שחלק מהחוגים לא יובילו רחוק...

 

 

על הכותבת:
אוסנת אלפנדרי
אימון לפרספקטיבה פורצת דרך ביחסים
מחברת הספר "רני ולייקי מנצחים את הפחד"
דוא"ל: osnatcoaching@gmail.com

 


עוד באותו נושא

מחנות הקיץ והקייטנות של "אשכולות" – חוויית שטח חינוכית, ערכית ומהנה

כמדי שנה גם בקיץ הזה יקיים ארגון "אשכולות" מחנות קיץ וקייטנות ברחבי הארץ במחירים מסובסדים, המשלבות בין פעילות חווייתית ומהנה, ידיעת הארץ והקניית ערכים חינוכיים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!