הצעדים הראשונים במסגרת חדשה לא קלים אף פעם. אמנם העלייה לכיתה א' נחשבת לרגע העוצמתי ביותר, ובצדק, אך גם מעבר לבית ספר חדש באמצע היסודי ואפילו בחטיבה או בתיכון, יכולים להיות לא פשוטים עבור הילד.

צעדים ראשונים במקום חדש

על ההתמודדות עם המעבר לגן או לבית ספר חדש

 

הצעדים הראשונים במסגרת חדשה - יהא זה גן או בית ספר - לא קלים אף פעם. אמנם העלייה לכיתה א‘ נחשבת לרגע העוצמתי ביותר, ובצדק, אך גם מעבר לבית ספר חדש באמצע היסודי ואפילו בחטיבה או בתיכון, יכולים להיות לא פשוטים עבור הילד. אבל, אפשר להפוך את הכל לפשוט יותר, בעזרת כמה טיפים שיסייעו לכם, ולילד כמובן, להתמודד עם המצב החדש.

 

#1

הקשיבו. אבל באמת

אחד הטיפים החשובים ביותר הוא להקשיב, וזהו טיפ שכדאי שתאמצו ותיישמו בכל גיל - גם אם מדובר בילד שעולה זה עתה לכיתה א‘, וגם אם זהו בן נוער בוגר בגיל התיכון שנכנס לבית ספר חדש.

ההקשבה, היא המפתח להצלחה כאן. הילד, אשר חווה חוויה בלתי רגילה וחדשה לגמרי, כזו שלמעשה מרחיקה אותו מהמוכר והאהוב, צריך לפרוק מתחים ולשתף כדי להתמודד עם המצב בצורה טובה יותר. זה הזמן בו אתם צריכים להיות קשובים יותר מכל.

 

#2

קחו בחשבון שזה לא ייקח יום וגם לא יומיים

המעבר למקום חדש יכול לקחת תקופה ארוכה, אפילו של כמה שבועות או חודשים, ועליכם להיערך לכך. ילדים אשר הולכים לגן בפעם הראשונה או ילדים בכיתה א‘ עלולים לפרוץ בבכי בכל פעם שתעזבו אותם; נער בגיל תיכון עלול להיות מעט סגור ומרוחק. קחו זאת בחשבון - זו תקופה לא פשוטה, שבסופו של דבר תעבור. זה יקרה מהר יותר אם תגייסו את מנת הסבלנות הדרושה לעניין.

 

#3

חישבו חיובי, דברו חיובי

ילד אשר מתחיל את דרכו בבית ספר או גן חדש, ירצה לשמוע דעה חיובית סביבו. זה לא הזמן ‘לרדת עליו‘ משום שהוא בוכה, זה לא הזמן לצעוק ולכעוס עליו רק משום שלוקח לו זמן להסתגל. הוא צריך אתכם לצידו, זקוק לתמיכה שלכם ורוצה לדעת שאתם נמצאים מאחוריו. כך הכל יהפוך להיות פשוט יותר.

 

#4

סביבה מוכרת הופכת את הכל לפשוט יותר

הכניסה לגן חדש או לבית הספר היסודי בפעם הראשונה, היא הקשה מכל. כדי להפוך את העניין לפשוט יותר, מומלץ לערוך עם הילד ‘סיבוב‘ במקום החדש, עוד לפני תחילת שנת הלימודים. מנקודת מבטו, זו תהיה חוויה כיפית שתספק את יצר הסקרנות שלו, אך בפועל היא גם תהפוך את הסביבה החדשה למוכרת יותר ומאיימת פחות.

 

#5

צוות המורים והגננות עומד גם לרשותכם

באותו הקשר, מומלץ מאוד לדבר עם הגננות או המורים (לפחות עם המחנכים של הכיתה) עוד לפני פתיחת השנה. כך, תוכלו אתם לדעת מי מתעתד לטפל וללמד את הילדים שלכם. ברוב המוסדות הקיימים היום אף עורכים במסגרת הלימודית החדשה מפגש היכרות מקדים בין צוות המורים או הגננות לילדים והוריהם, מה שמבטיח השגת שתי מטרות בהזדמנות אחת: גם מפגש עם הצוות, וגם הכרת המקום החדש.

 

#6

דאגו שהכל יהיה מוכן ומסודר מראש

עם כל ה‘בלגאן‘ שבוודאי מתחולל בראשו של הילד, כדאי שלפחות הסביבה הטבעית שלו תהיה מסודרת ומאורגנת. לכן, דאגו לארגן את כל הדברים החשובים ליום הלימודים יום קודם, הכינו לילד אוכל מראש והעירו אותו בשעה שתאפשר לו התארגנות נוח ושלוה. מומלץ לנהוג כך גם בבני נוער - אפילו שהם יהיו בוודאי בטוחים שאין בכך כל צורך.

 

 

נכתב באדיבות אתר הסוד של מיה.
הסוד של מיה הוא אתר אינטרנט המיועד לילדים בגילאי 4-7. מטרתו לתת לילדים סביבה אינטרנטית הולמת וחכמה, מעשירה, מאתגרת וחינוכית, תוך כדי משחק, יצירה והנאה.

 


עוד באותו נושא

כיצד יכולה שיטת פלדנקרייז לעזור בנשיאת תיק בית הספר?

מבט קצר על ילדים הנושאים את תיקם אל בית הספר

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!