עברה שנה מאז שניסית להרות וכלום לא קרה. זומנת לבדיקות ולמגינת ליבך התברר שעל-מנת להרות תזדקקי לעזרת הרופאים והמדע.

בדרך לטיפולי פוריות? דעי את זכויותיך

עברה שנה מאז שניסית להרות וכלום לא קרה. זומנת לבדיקות ולמגינת ליבך התברר שעל-מנת להרות תזדקקי לעזרת הרופאים והמדע. רגע לפני שאת נכנסת לתהליך של טיפולי פוריות, שעלול להיות ארוך ולעתים גם לא נעים ויקר, קחי רגע קט והתכונני לקראת מה שצפוי לך, בתקווה שגם את תזכי במהרה לחבוק את ילדך הראשון.

 

כיצד לבחור את הרופא המטפל?

ככלל, את יכולה לבחור ברופא מהרפואה הציבורית או ברופא פרטי. חשוב לדעת שההבדל ביניהם הוא התשלום הכספי הכרוך בכל ביקור אצל הרופא הפרטי ועלויות נוספות שלא מכוסות על-ידי הביטוחים המשלימים עבור רפואה פרטית.

רצוי שמעבר להמלצות על רופא מומחה בטיפולי פוריות (אותן תוכלי למצוא בפורומים באינטרנט או בקרב מכרייך), תבחני אם את חשה שיש ביניכם כימיה, כיוון שלפני הכל הוא האדם שאת צפויה לפגוש די הרבה בקרוב. קבעי עמו פגישה ונסי לחוש אם הוא קשוב לך, אם הוא נותן תשובות מספקות לשאלותייך ועד כמה הוא זמין מעבר לשעות הביקור הקבועות מראש.

 

מה הם הטיפולים הקיימים בסל הבריאות?

סל הבריאות קובע את זכאותה של אישה לטיפולי פוריות עד הולדת שני ילדים, עם מימון חלקי לילד השלישי. כיום ישנה ועדה הדנה אם יש לשנות את הזכויות הקיימות כרגע, אך נכון לעכשיו, נשים מתחת לגיל 39 מקבלות עד 4 טיפולים בשנה ומעל גיל זה ועד גיל 45 נשים מקבלות עד 6 טיפולים בשנה, בכפוף לאישור של הוועדה המחוזית.

כיום, טיפולים הכוללים שימוש ביצית של המטופלת יינתנו לאישה עד גיל 45.

במקרה ויש צורך בתרומת ביצית - יינתנו הטיפולים לאישה עד גיל 51.

 

האם סל הבריאות מכסה את כל ההוצאות הכרוכות בטיפולי פוריות?

לא כל ההוצאות של טיפולי הפיריון מתוקצבות על-ידי סל הבריאות. כך למשל, יש סבסוד חלקי לטיפולים עבור ילד שלישי, החזר של עד 11,000 ש"ח (תלוי בקופת החולים) לשני סבבים של תרומת ביצית, וחלק מההוצאות הקשורות לתרופות או תכשירים שאינם נמצאים בסל התרופות ורפואה פרטית.

כדי להיערך נכון להוצאות הכרוכות בטיפולי הפוריות, מומלץ לבדוק מה מציעים הביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחים הפרטיים בנושא.

 

האם אני יכולה לבחור את הטיפול הנכון לי ביותר?

לאחר שאובחנה הסיבה בגינה את מתקשה להרות, בקשי מהרופא שלך הסבר מפורט על כל הטיפולים והאמצעים להשגת היריון העומדים לרשותך. ייתכן שלא לכולם תתאימי מסיבות רפואיות כאלה או אחרות, אך חשוב שתינתן לך אפשרות הבחירה בין האלטרנטיביות שכן מצויות עבורך. כך, למשל, יש טיפולים בהם כמות הזריקות עשויה להגיע ל-30 בכל סבב, אך יש גם טיפול שמחליף שבע זריקות בזריקה אחת.

 

האם חלה עליי חובת דיווח למעסיק שאני עוברת תהליך של הפריה?

החוק אינו מחייב את העובדת ליידע את המעסיק על תהליך פוריות שהיא עוברת, אך חשוב לדעת שעובדת שכן תעשה זאת תגן על זכויותיה במהלך טיפולי הפוריות (כגון: ימי מחלה והגנה מפני פיטורין).

 

האם טיפולי פוריות מזכים אותי בחופשת מחלה?

על-פי חוק ‘עבודת נשים‘, אישה העוברת טיפולי הפריה רשאית להיעדר לשם כך ממקום העבודה, בתנאי שיידעה את המעביד מראש והמציאה אישור רפואי כנדרש. אישה העובדת במקום בו עובדים חמישה ימים בשבוע, תהיה זכאית ל- 16 ימי מחלה לכל טיפול. אם במקום עבודתה עובדים שבוע מלא הזכאות תהיה ל- 20 ימים לכל סדרת טיפולים. בכל מקרה, מדובר על כך שהזכאות תשמר כל עוד לא יהיו יותר מארבעה טיפולים בשנה. כל יום היעדרות נוסף יהיה על חשבון העובדת.

 

האם אני מוגנת מפיטורים במהלך הטיפולים?

חל איסור על מעביד לפטר אישה שעוברת טיפולי פוריות, בתנאי שעבדה במקום עבודתה לפחות שישה חודשים (לקראת ילד ראשון או שני), בשל ימי היעדרותה לצורך הטיפולים ובמשך 150 ימים לאחר אותה היעדרות. למרות האמור, החוק מאפשר למעביד לפטר עובדת העוברת טיפולים ממושכים, אם חלפו שנתיים מיום היעדרותה הראשון וגם זאת רק לאחר אישור של ועדת חריגים במשרד התמ"ת.

 

בשבועות האחרונים נשמעים קולות הקוראים למשרד הבריאות להגביל את גיל הנשים בטיפולי פוריות. על-אף הדיונים בנושא, טרם התקבלה החלטה. לכן מומלץ לעקוב אחרי הפרסומים השונים בכלי התקשורת ובעיקר לא להילחץ.

ועצה קטנה לסיום, התקופה בה תעברי טיפולי הפריה עשויה להיות מטלטלת מבחינה רגשית, נפשית ולעתים אף פיזית. מניסיוני אני יודעת שלא קל לעבור את התקופה הזו לבד. נסי לשתף בחוויה בן זוג, חברה קרובה, אחות, אמא, או כל אדם אחר שאת חשה נוח לשוחח איתו בחופשיות, אדם שיוכל להיות איתך ברגעים בהם תזדקקי לתמיכתו.

 

 

על הכותבת:
איריס נאור,
תומכת ויועצת לנשים בטיפולי הפריה

 


עוד באותו נושא

אופס... התביעה התיישנה

מתי מתיישנת תביעה? היא שאלה נפוצה מאוד בעולם המשפט אשר התשובה עליה רחבה ומורכבת מאוד. בתחום נזקי הגוף וביטוח...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!