אחרי 3 ימים של קייטנה ביתית אני מוצאת ומגלה על עצמי הרבה דברים, ובעיקר עד כמה כל הכלים שלמדתי בהנחיית קבוצות חשובים ורלוונטיים לקבוצה שמתקיימת אצלי בבית

קייטנה בייתית והנחיית קבוצות

השבוע אני עושה קייטנה אצלי בבית.

השיקול היה פשוט: אני עצמאית, יש לי שלושה ילדים בבית, גם ככה, בנוסף להדרכת הורים, יש לי צהרון- נעשה קייטנה.

משהו "לייט" לא בומבסטי.

רשמתי את שני הילדים הקטנים לקייטנה העירונית ופרסמתי בגנים ואצל חברות, שמסוף הקייטנה העירונית ועד סוף יולי (8 ימים בסה"כ) אני עושה קייטנה אצלי בבית.

3 ימים של קייטנה עברו ואני מוצאת ומגלה על עצמי הרבה דברים, ובעיקר עד כמה כל הכלים שלמדתי בהנחיית קבוצות חשובים ורלוונטיים לקבוצה שמתקיימת אצלי בבית.

למרות שהם לא מוגדרים כקבוצה של תוכן או של התפתחות אישית, הם עוברים תהליכים כמו כל קבוצה קלאסית. ובכל קבוצה קלאסית יש תהליך שעוברים המשתתפים.

אז אני מגייסת את כל הקישורים והכישורים שלי ויוצרת בין הילדות דיאלוג אחר.

רואה כמה זה קל להיסחף לתיוגים הבנאליים כמו "זאת המנהיגה" ו- "לזאת תפיסת עולם של קורבן" ו"ההיא כן משתלבת וההיא לא"... ועוצרת את עצמי ואומרת לעצמי שדרושה כאן תפיסה אחרת. תיווך אחר בין הבנות. הנתיב ה"קל" והצפוי הוא לא בהכרח הנתיב הנכון.

ואז אני מבינה מה קורה במערכת החינוך. כל כך קל לנו, למורים, לגננות ובכלל לתייג ולהתנהל לפי התיוג, שאנחנו לא רואים ששינוי התפיסה ישנה הכל!

במקום לומר על ילד שהוא מופנם אפשר לבדוק יותר לעומק ולראות מה עומד שם מאחורי המופנמות. כשבודקים יותר לעומק ומגלים מה עומד מאחורי זה, אנחנו ההורים (וגם הצוות המקצועי שמסביב) יכולים וצריכים לשנות את התפיסה, את הדיבור, את ההתנהגות מול הילד ואז אנחנו בוראים במו ידינו מציאות חדשה עבור הילד.

כנראה שהילד באמת מופנם, אבל אולי יש שם חרדות ופחדים אחרים.

אולי הילדה מרגישה דחויה אבל אולי היא פשוט מאוד סומכת על עצמה, כך שהיא לא צריכה להיות מוקפת בחברות כל הזמן.

ועוד ועוד... יש לי הרבה דוגמאות כאלו.

כשההורים משנים את דרך ההסתכלות על הילד נפתח פתח לדיאלוג חדש ונוצרת, עבור הילד, אפשרות לשינוי.

 

ואני?

אני מסתכלת על הבנות (המקסימות) שיש לי בקייטנה (זוהי קייטנת בנות) ובוחרת להיות מנחת קבוצות בתוך תפקידי כמנהלת הקייטנה ולדבר עם הבנות, כשצריך, כמנחה ובכך לפתוח להן את הפתח לעולם חדש של תפקידים ואפשרויות.  

 

 

על הכותבת:
יעל עיני,
מלווה ומנחה הורים בדרך ההורות.
בעלת BA בפסיכולוגיה, מנחת קבוצות הורים,
יוצרת הדיסק "להאיר את ההורה שבפנים" ואמא ל- 3.
דוא"ל opentolife@netvision.net.il  |    טלפון: 050-6655905
אתר http://beaparent.co.il/

 


עוד באותו נושא

מחנות הקיץ והקייטנות של "אשכולות" – חוויית שטח חינוכית, ערכית ומהנה

כמדי שנה גם בקיץ הזה יקיים ארגון "אשכולות" מחנות קיץ וקייטנות ברחבי הארץ במחירים מסובסדים, המשלבות בין פעילות חווייתית ומהנה, ידיעת הארץ והקניית ערכים חינוכיים.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!