איך קורה שאנשים חרוצים, מוכשרים ומוצלחים הופכים לבני זוג ולהורים לא מרוצים, מבולבלים וחסרי אונים? איך קורה שאותם אנשים (הורים) מסוגלים להתמודד במקום עבודתם עם סמכות, עם גבולות ועם קבלת החלטות, אולם מתקשים לנהוג כך בביתם?

מי פוחד מחופשה משפחתית?

נראה כי התשובה טמונה בעובדה ש"הכלים" שבהם הם משתמשים במקום עבודתם נשארים שם.

 

מחקרים שונים מעידים כי קיים דמיון בניהול עובדים ומשפחה ומי שמצליח באחד, יש לו הכלים להצליח גם בשני.

והפעם ננסה לנייד כלים ממקום העבודה למשפחה ולענות על השאלה איך לנהל חופשה משפחתית שתיזכר כחוויה מהנה לכל בני המשפחה ותשאיר טעם של עוד.

 

איך קורה שאותם הממונים על ימי כיף וחופש במקומות עבודה מאוכזבים, כועסים, סובלים ומחכים לרגע שהחופשה המשפחתית תסתיים כבר?

עפ"י המודל "משפחה במחשבה תחילה" התשובה טמונה בעובדה שכמנהלים וכעובדים אתם משתמשים בכלים הארגוניים לקידום מטרותיכם ולא מעלים בדעתכם כי ניתן להשתמש בהם גם במשפחה.

 

אנסה להדגים ולהבהיר כיצד אותם הורים שהם מנהלים או עובדים בארגון פועלים בו בימי גיבוש וכיף וכיצד הם פועלים בסיטואציה דומה בבית.

מנהלי ארגון מונעים ע"י המחשבה והרצון לרווחיות הארגון. לצורך השגת המטרה הם משתמשים בכלי "ידע=כוח". הם מתבססים על מחקרים ועל ניסיונם של ארגונים מצליחים אחרים ו"מעתיקים" פעילויות ואירועים שהשיגו את המטרות הארגוניות.

 

גם במשפחה הורים מונעים מתוך המחשבה והרצון לרווחת המשפחה וגם שם הכלי "ידע = כוח" מופעל. הורים אוספים מידע על מקומות בהם ניתן לנפוש, מחפשים המלצות ונוהגים לשכפל אירועים מוצלחים שעושות משפחות אחרות. ובכל זאת משפחות רבות מדווחות על ימי משפחה לא נעימים, כאלה שלא השיגו את המטרה שלשמה יצאו בני המשפחה יחד.

 

ובכל זאת למה זה לא מצליח?

צא ולמד מעקרונות הארגון בו הורים חובשים שם כובע אחר. ארגון מאמין ש"עובד מרוצה הוא עובד טוב" ו "עובד מרוצה מגדיל את האפקטיביות והרווחיות של הארגון" ולכן בארגון מייחסים המנהלים לימי הגיבוש מלבד יציאה מהשגרה והנאה לעובד גם הפקת תועלות לארגון. לדוגמא: הארגון רואה בימי חופשה הזדמנות להנחיל ולהעצים ערכים שהם אבני היסוד להצלחתו. במקרה כזה הם יתכננו פעילויות בהם יעצימו ערכים כמו: יצירתיות, שיתוף פעולה, לקיחת אחריות, יעילות, העשרה אומנותית ותרבותית, עזרה לזולת, עבודת צוות, נאמנות ועוד.

בבית, אותם הורים שמצליחים לגרום הנאה ולעיתים לעשרות עובדים באירוע אחד אובדי עצות מול ארגון אירוע ל-5 איש (זוג הורים+3 ילדים) וזאת למה? מה הם שכחו במקום עבודתם?

הם שכחו להשתחרר מאמונות תוקעות ושכחו לשבץ ערכים משפחתיים. עפ"י המודל "משפחה במחשבה תחילה".

משפחות רבות יוצאות לחופשה משפחתית כברירת מחדל. מישהו קבע להם את התאריכים. לא ממש שאלו אותם האם זה נוח להם או לא. (בתי ספר יצאו לחופשה ההורים "חייבים" להתאים את עצמם). אין ספק שקביעה כזו יכולה להיתפס ע"י הורים כטעם נפגם. בין אם זה המצב ובין לא כדאי להפוך חסרון שכזה ליתרון ולהתייחס אל האפשרות לצאת לחופשה משפחתית כאל הזדמנות פז לשבץ הנאה וכיף עם הנחלה, חידוד והעצמת ערכים משפחתיים כמו בארגון.

 

ואיך עושים זאת? הן ארגון ומשפחה הם לא לגמרי אותו דבר.

נקודת המוצא היא: מחשבות ואמונות עושים את ההבדל בין הצלחת החופשה לכישלונה.

כשבודקים אלו מחשבות ואלו אמונות מובילות הורים בתכנון חופשה מגלים אמונות כמו: "הורים חייבים לדאוג לרצות את הילדים לפחות בחופשה כי במשך השנה הם עובדים קשה ואין להם זמן "איכות" עם הילדים".

ומחשבות כמו: ‘הילדים משועממים‘, ‘אין לי סידור מתאים לילדים‘, אמונות ומחשבות אלה מופעלים ע"י רגשות אשם של הורים שבדרך כלל אינם מוצדקים.

 

טיפ על פי המודל "משפחה במחשבה תחילה"

שנו את המחשבות והאמונות בנושא החופשה כי מחשבה יוצרת מציאות. במקום לחשוב מחשבות כדוגמת המחשבות שתיארתי לעיל תחליטו שהמחשבות והאמונות שינהלו אתכם בחופשה המשפחתית (גם אם היא נכפתה עליכם) יהיו חיוביות. אל תצאו לטיול מתוך מחשבה שהילדים משועממים (המילה משעמם השגורה בפי הילדים היא לוודא דווקא "אמא/אבא תבדרו אותי") צאו לחופשה מתוך כוונה ליהנות מלהיות ביחד. בשום אופן אל תאמרו לילדים משפטים כמו "משעמם לך, אז בוא נצא לטיול" "בא לך ליהנות"? רוצה שנצא לחופשה כדי שיהיה לך מה לעשות? וכהנה וכהנה.

זכרו שלא יעלה על דעתכם כמנהלי ארגון לשאול את העובדים שאלות בסגנון הזה?

ברגע שאתם כהורים מגדירים לעצמכם את המחשבות והאמונות שבגללן אתם יוצאים לחופשה משפחתית, ומגדירים לעצמכם ערכים כמו: משפחתיות, שמובילים אתכם לקיום האירוע החוויה לכל בני המשפחה תהיה שונה.

 

לא משנה איזו חופשה בחרתם, יקרה, זולה, בטן גב, אטרקציות אתגריות, אטרקציות תרבותיות וכו‘ הערכים הם אלה שצריכים להוביל את הצלחת החופשה. ככל שתשדרו רצונות כמו: ביחד, שיתוף פעולה, אהבה, יצירתיות וכדומה כך הילדים יזרמו אתכם ותיהנו כמשפחה.

זכרו אתם יוצאים לחופשה וחופש זה לא עונש. חופש = דרור. חופש זה מנוחה, דברים טובים וכיפיים. חופש הוא הזדמנות ליצירתיות וחשיבה אחרת כמו בארגון שלכם בו כשאתם נפגשים בסיטואציה לא מתוכננת או סיטואציה שנכפית עליכם אתם לא נותנים לחוסר אונים להשתלט עליכם, להיפך אתם מתמלאים באנרגיות חדשות ומוצאים פתרונות יצירתיים שמפתיעים לא רק את הממונים עליכם אלא מפתיעים את עצמיכם.

 

כך תנהגו בחופשה המשפחתית ושכרכם יצא בעמלכם.

 

 

על הכותבת:
אילנה שניר
יועצת חינוכית ומשפחתית Med
מומחית בהדרכת הורים וחינוך ילדים
כותבת הספר: "משפחה במחשבה תחילה"
 
תיאום פגישה לליווי, ייעוץ והדרכה הורית, משפחתית ואימון זוגי חייגו: 054-4469925
http://www.ilanasnir.co.il/
   |   https://www.facebook.com

 


עוד באותו נושא

איך אוהבים ללא תנאי בהורות?

אהבה ללא תנאי היא כמו נתינה ללא תנאי - זה אומר לאהוב מבלי לצפות שנקבל משהו בתמורה וזה לא פשוט בכלל.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!