אחת התופעות המורכבות ביותר בגירושין הנה הסתת הילדים כנגד אחד ההורים והניכור ההורי. גם לבית המשפט קושי רב להתמודד עם הסוגיה המורכבת.

חיבלה בקשר האב עם ילדיו והפסידה את תשלומי המזונות

השבוע, בבית המשפט לענייני משפחה בראשון לציון, ניתן פסק דין, המבטל את חיוב האב במזונות שני ילדיו.

 

עובדות המקרה

לצדדים שני ילדים. בשנת 2012 פסק בית המשפט כי האב ישלם 3,600 ש"ח למזונות והוצאות מדור של שני הילדים.

האב טען, כי האם מחבלת בקשר שלו עם הילדים ומסיתה אותם כנגדו, מזה 6 שנים. כמו כן, טען כי הילדים אינם יוצרים כל קשר עם משפחתו המורחבת, כולל עם הסבא והסבתא. האב טען, כי כל נסיונותיו ליצור קשר עם הילדים כשלו ולאם אחריות על כך. לכן, טען האב, יש לבטל את החיוב שלו בתשלומי המזונות החודשיים. האב טען גם כי האם משתכרת שכר גבוה המאפשר לה לפרנס את הילדים והפסקת המזונות לא תפגע בצורכיהם הבסיסיים.

האב לא התכחש לעובדה כי הוא חב במזונות ילדיו, אולם נאות לשלמם לידי האם רק במידה והילדים יהיו מצויים בקשר עימו.

מנגד, טענה האם, כי היא לא אחראית על ניתוק הקשר עם הילדים, וכי הילדים בוגרים ועצמאיים ובעלי יכולת שיפוט והחלטה וכי הניתוק מהאב נוצר ביוזמתם. כמו כן, טענה האם כי אב חיי במזונות ילדיו באופן אבסולוטי מתוקף הדין העברי.

 

מה נפסק?

לאחר שבית המשפט שמע את הצדדים, ביטל את חיוב האב במזונות וקבע כי האב יפקיד את דמי המזונות החודשיים בחשבון נאמנות, והכספים יישמרו שם עד הגיעם של הקטינים לגיל 18. במידה והילדים יחדשו את הקשר עם האב, יועבר הכסף מקרן הנאמנות לידי האם.

 

בכך, למעשה איזן בית המשפט את האינטרסים של הצדדים. מחד, יצר מצב בו במקרה והאב יחדש את קשריו עם הילדים ניתן יהיה לפצות את האם באופן מיידי בין תשלומי המזונות שלא שולמו ומאידך, במידה והאם לא תפעל לחידוש הקשר עם האב, יוחזרו הכספים לידי האב.

 

 

על הכותבת:
קטי טל, עורכת דין ומגשרת לענייני משפחה
ייצוג וליווי משפטי בהליכי גירושין
ישוב סכסוכים בגישור, בגירושין בשיתוף פעולה,
הסכמי ממון, ירושות וצוואות
ז‘בוטינסקי 33 (בנין התאומים 1) רמת-גן
טלפון 03-6136368 , דוא"ל info@kati-tal.com
אתר http://kati-tal.com/

 

 


עוד באותו נושא

"סב השעה"

ארגון משפחה יזם הצעת חוק לה העניק את השם "סב השעה" וביחד עם ח"כ אילן גילאון, וזבולון אורלב, הצעת חוק זו עברה קריאה ראשונה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!