פעילויות לכל המשפחה במכוורות ברחבי הארץ הכוללות הסברים על הקשר שבין הדבורים לעצים צופניים וחשיבותן של הדבורים

ט"ו בשבט להצלת ענף הדבורים

מועצת הדבש מזמינה לחגוג את חג האילנות במכוורות ברחבי הארץ

25-26 בינואר 2013

 

לקראת חג האילנות מזמינה מועצת הדבש את הקהל הרחב לביקור במכוורות ברחבי הארץ לטעום דבש וללמוד על עולמן הקסום של הדבורים.

 

בארץ ובעולם קיים חשש גדול עקב היעלמות של שליש מכמותם בכל רחבי הגלובוס, כשהסיבה הראשונה והעיקרית הינה התמעטות המזון לדבורים, כלומר- צוף. עם התרחבות שטחי הערים, הבטון והנדל"ן והצטמצמות האזורים החקלאיים, קיים מחסור אמיתי בפרחי צוף המשמש מזון לדבורים.

בנוסף, כפי שעצי הצוף עוזרים בייצור למזון לדבורה, כך גם היא מחזירה להם אהבה ותורמת לתהליך האבקה המחייה ומרבה את צמיחתם וקיומם- דרך שרשרת הטבע המופלאה הזו אנו בני האדם נהנים משפע של פירות וירקות, כך שכל ביס שלישי שלנו הינו בזכות המעופפות הקטנות.

 

לכן, במיוחד בחג האילנות, חגם של החברים הטובים ביותר של דבורת הדבש, מעודדים קק"ל ומועצת הדבש והמכוורות ברחבי הארץ נטיעות צופניות (עצים, שיחים ופרחים עם צוף) בכדי שיהיה מספיק מזון לדבורים.

 

במהלך החג ייערכו פעילויות לכל המשפחה במכוורות ברחבי הארץ הכוללות הסברים על הקשר שבין הדבורים לעצים צופניים וחשיבותן של הדבורים לטבע, כמו גם מדוע נושא היעלמותן של הדבורים מעסיק כל כך הרבה מדענים ומה כל אחד יכול לעשות על מנת לסייע דרך נטיעות צופניות.

 

 

מה לטעת בט"ו בשבט? רשימת הצמחים הצופניים מופיעה באתר מועצת הדבש: באתר נכנסים ל- הדבורים > צמחי צוף והאבקה - www.honey.org.il.

 

 

להלן מספר המלצות לביקור במכוורות בט"ו בשבט:

צפון

מכוורת גליל - קיבוץ שמיר

המכוורת הוותיקה בקיבוץ שמיר מזמינה את הציבור הרחב למרכז המבקרים, לשמוע הסברים מדבוראים מקצועיים על חשיבות נטיעת עצים צופניים למען דבורת הדבש ולהבין יותר על סודות המכוורת. במקום ניתן לצפות בדבורים העמלות ובמלכת הדבורים בכוורת זכוכית ענקית ולראות את ריקוד הדבורה, את הפועלות החוזרות עם אבקת הפרחים והצוף, במלכה המטילה ביצים ובדבורים הבוקעות מתאי החלות.

בנוסף, ניתן ולצפות בסרט המציג את חיי הדבורים ואת אופן הפקת מוצרי הכוורת: הדבש, הדונג, הפרופוליס, הפולן (אבקת פרחים), מזון מלכות, ארס הדבורה ותהליך ייצור המוצרים. הילדים המבקרים מקבלים צנצנת דבש איכותי מתנה.

ניתן לטעום דבש מתוק בפינת הטעימות, לבקר בחנות המפעל, להתרשם ולרכוש את שלל מוצרי הכוורת שמייצרים במכוורת.

זמני הפעילות: 25 בינואר, יום שישי, בין השעות, 8:00-14:00, 26 בינואר, יום שבת, בין השעות     9:00-16:00. קבוצות בתיאום מראש.

עלות: 5 ₪ לילדים בגילאי 3-15, מבוגרים ללא תשלום.

טלפון לתיאום: 04-6947826

איך מגיעים: בכניסה לקיבוץ שמיר, אחרי השער פונים שמאלה ומשם כבר יש שילוט.

 

דבורת התבור - בשדמות דבורה

מרכז מבקרים דבורת התבור במושב שדמות דבורה יחגוג את חג האילנות עם שלל פעילויות לכל המשפחה. המבקרים במקום יקבלו הסבר על הקשר שבין הדבורים לעצים צופניים וחשיבותן של הדבורים לטבע, כמו גם, מדוע נושא היעלמותן של הדבורים מעסיק כל כך הרבה מדענים ומה כל אחד יכול לעשות על מנת לסייע.

במהלך החג כל משפחה תקבל שתיל של צמח צופני, לנטיעה בגינת הבית הפרטי או לחילופין יוכלו להשתתף בנטיעות משותפות לט"ו בשבט בדבורת התבור. בנוסף, הילדים יתנסו בהכנת נר מדונג  והכנת שוקולד דבש עם פירות יבשים.

הסיור כולל גם ביקור במכון רדיית הדבש, במצפה דבורים, באולם גידול המשי היחיד בישראל בו ניתן לראות אלפי פקעות משי, בפינת חי עם עיזים ננסיות אותן ניתן להאכיל בהאכלת יד.

זמני פעילות: לכבוד ט"ו בשבט, תתפרש על פני שלושה סופי שבוע.

בתאריכים: 25-26 בינואר, 1-2 בפברואר ו- 8-9 לפברואר. בין השעות 09:00-15:00.

עלות: 48 ₪ לילד, 35 ₪ למבוגר.

טלפון לתיאום: 04-6769598, 050-5637645 אתר: www.dvorat-hatavor.co.il

איך מגיעים: לאחר ההגעה לכפר תבור, פונים לכביש 767 ברמזור, לאחר קילומטר וחצי פנייה ימינה לשדמות דבורה בתוך המושב ישנו שילוט.

 

מכוורת אופיר - אלון הגליל

מרכז המבקרים של מכוורת אופיר יחגוג את ט"ו בשבט עם סדרת טעימות לכל המשפחה של סוגי דבש ייחודיים הנעשים במקום, לכל אחד טעם וארומה שונה התואם את טעמי העץ והפרח ממנו הדבורה ניזונה.

משפחות וילדים יקבלו הסברים על תופעת היעלמות הדבורים, מדוע הן כה חשובות לקיום החקלאות בארץ ואיך ניתן לשמור עליהן בעזרת נטיעות צופניות בחג האילנות, כמו כן, יקבלו המבקרים הסברים על עולם הדבורים ואופן הגידול והטיפול בהן.

בנוסף, ניתן לסייר ביקב יפתחאל הסמוך ולטעום מהיינות. מומלץ להצטייד במצלמה.

זמני פעילות: 25 בינואר, יום שישי, בין השעות, 10:00-14:00, 26 בינואר, יום שבת, בין השעות    10:00-17:00.

טלפון לתיאום: צביקה 052-2824644 אתר: www.yfw.co.il

איך מגיעים: המכוורת נמצאת בכניסה לאלון הגליל ממש לפני תחנת הדלק, ישנו שילוט במקום ליקב יפתחאל.

 

 

מרכז

משק דבורים לין- כפר בילו א'

משק לין מקדים וחוגג את חג האילנות ביום הבחירות ומזמין את הקהל הרחב, משפחות וילדים ללמוד על עולם הדבורים ולהבין כיצד ניתן לשמור על חייה דרך נטיעות צופניות בחג זה. משק לין הינו משק משפחתי אשר כבר יותר משלושים שנה הדבורים הם חלק מהמשפחה. במשק מטפלים בדבורים במסירות והן משיבות אהבה- ביצור דבש טבעי, טהור, טעים ומזין. המשק מטפל ומטפח כ- 1000 כוורות הפזורות ברחבי הארץ, מרמת הגולן דרך הרי ירושלים ובמקומות נוספים בארץ בהתאם לעונות הפריחה של הצמחים. במקום חנות המשק עם מגוון מעדנים טבעיים המיוצרים במשק דבורים לין ומבוססים על דבש וחומרי גלם איכותיים.

המבקרים לומדים על הדומה והשונה בין משפחת הדבורים למשפחת האדם, מתלבשים בבגדי עבודה של הדבוראי ובעזרת משחקים, פעילות יצירה, צפייה בסרטון ובכוורת זכוכית ילמדו על עבודת השדה, על תקשורת בין דבורים, המלכה, הפועלות והזכרים.

הפעילות מתקיימת בצל עצים או באזור מקורה ובמקום מים קרים, שירותים וחניה לרשות המבקרים.

עלות: 30 ₪ לילד (עד גיל 12), 20 ₪ למבוגר.

שעות פעילות: בתיאום מראש. יום שלישי ה-22.1.2013 בשעה 10:00 בבוקר.

טלפון לתיאום: טלפון: 08-9415859  פקס: 08-9418616 אתר:  www.linfarm.co.il

איך מגיעים: ברמזור בצומת בילו פונים לכיוון רחובות, ממשיכים כ-500 מטר לכיוון כפר בילו א'.

בתוך הישוב יוצאים בכיכר הראשון ביציאה השנייה- רחוב המייסדים,  ממשיכים ישר עד הסוף, לאחר הבית האחרון פונים ימינה לדרך עפר בין חממות לבתים עד לחנייה.

 

 

דרום

בית הדבש והדבורה - קיבוץ יד מרדכי

ב"בית הדבש" בקיבוץ יד מרדכי יחגגו את חג האילנות בציון תרומתה של דבורת הדבש לתהליך ההאבקה של העצים. כל משפחה תיטע שתיל לכבוד ט"ו בשבט ובבית הדבש, ילמדו הילדים כיצד תורמת הדבורה החכמה לשגשוגם של עצים ממינים שונים בישראל. הילדים יצפו בעבודת הדבוראי, יציצו אל תוך נבכי הכוורת, ילמדו על אורח חיי הדבורים, יערכו היכרות מעמיקה עם המלכה והפועלות, ילקקו דבש טהור, מתוק ובריא ויכינו נרות עשויים מדונג אותנטי.

להשלמת חגיגת החיבור לטבע, יצאו לסיור פריחה על טרקטור רתום לעגלה, ינסו להבחין בין מיני הצמחים השונים, כפי שעושות הדבורים הנאמנות ויצפו במיני הפרחים, העצים והמטעים ביום חגם. לסיום יבקרו בבית "קיבוץ של פעם" בו תתקיים פעילות חווייתית, "ארצישראלית" ונוסטלגית על ראשית חיי הקיבוץ.

זמני פעילות: 26 בינואר, יום שבת, סיורים יצאו כל שעה עגולה בין השעות 10:00-15:00

משך הפעילות: כ- 3 שעות

עלות: עלות כרטיס משולב לכל האתרים והפעילויות- 38 ₪ לאדם (ילד מגיל 3 מחויב בכרטיס).

טלפון לתיאום: 08-6720559, 052-3923104 אתר: www.ym-tayarut.co.il

איך מגיעים: בצומת אשקלון ממשיכים דרומה כ- 8 ק"מ. בצומת יד-מרדכי פונים ימינה לתוך הקיבוץ. לאחר השער ימינה. "בית הדבש והדבורה" נמצא מימין לכביש, מול הרפת.

 

מכוורת פורת - דבש מן המדבר - עין יהב

במרכז המבקרים החדש של מכוורת פורת מזמינים לחגוג את ט"ו בשבט ברוח החג החשוב לאילנות ולדבורת הדבש כאחד. במקום שטחי איקליפטוס רחבי ידיים, עץ הנחשב כאחד החשובים ביותר לחיי המעופפת הצהובה ממנו היא ניזונה, שם יקבלו מבקרי המקום הסבר על חשיבות נטיעות צופניות כמו עצי האיקליפטוס בט"ו בשבט ולאורך כל השנה, למען המשכיות חיי הדבורים בארץ.

בנוסף, ייהנו המבקרים ממיצג דבורים ראשון מסוגו בארץ- אלפי דבורי מתכת צבעוניות משתלשלות מן התקרה, צילומי ענק של צלם העיתונות דן בלילטי, שליווה את עובדי המכוורת בעבודתם, צילומי דבורים ופרחים של הצלם גלעד לבני, כשלצידם הסברים על אורח החיים של דבורי הדבש. במקום גם כוורת שקופה המאפשרת הצצה לעולמן החשוך והנסתר של הדבורים, כוורת בומבוסים שקופה, כוורת בתוך מערה, גלריית פסלים של האומנית צ'צ'ה פורת, סרטון על דבורי הדבש כשמחדר הקולנוע ניתן להשקיף על חדר הרדייה. בנוסף, המבקרים מוזמנים לחנות המכוורת ולסיור בגינת הפסלים המקסימה של צ'צ'ה פורת ומפגש עם האומנית.

הביקור לקבוצות ו/או יחידים בתיאום מראש

זמני פעילות: 25 בינואר, יום שישי, בין השעות 10:00-13:00.

עלות: מתאים למבוגרים ולילדים מגיל 8 ומעלה, מחיר- 20 ₪.

טלפון לתיאום: 052-3666038  דרך אתר הבית - www.45c.co.il

איך מגיעים: שילוט בכניסה לעין יהב.

 

 

 

חג שמח!!


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!