הצעדה לעמק הנרקיסים פתוחה לקהילה ותהיה בליווי ובהדרכת התלמידים לריכוז הנרקיסים הגדול ביותר במישור החוף.

צעדת הנרקיסים השנתית

צעדת הנרקיסים השנתית עם תלמידי הכפר הירוק לעמק הנרקיסים פתוחה לקהילה ותהיה בליווי ובהדרכת התלמידים לריכוז הנרקיסים הגדול ביותר במישור החוף.

הצעדה תתקיים בשבת, 19 לינואר 2012. היא תפתח בשעה 10.00 ותנעל בשעה 14.00.

 

צעדת הנרקיסים השנתית תצא לדרך גם השנה ותבקר בשטח המשתרע על 1600 דונם, שטח פתוח וירוק להפליא בשולי האזורים העירוניים של תל אביב ורמת השרון. שטח זה עובר בשנים האחרונות תהליך של שיקום וניסיונות להשבתו למצבו הטבעי בעבר, בעזרת תלמידי מגמת מנהיגות סביבתית ירוקה בבית הספר הניסויי הכפר הירוק, בשיתוף דר' יובל ספיר מאוניברסיטת תל אביב וגב' מימי רום מהגן הבוטני החברה להגנת הטבע, וגורמים נוספים.

 

מרכז למחקר והצלה

בכפר הירוק נפתח מרכז מחקר להצלה של מינים אדומים - פרחי הבר שבסכנת הכחדה, שהנרקיסים נמנים עליהם. לשם כך נפתח בבית הספר בכפר הירוק– הוקם בית גידול לצמחיה שצריך להחזיר לטבע על פרוייקט זה אחראים התלמידים  במסגרת הלימודים ולוקחים חלק פעיל בניהול  פרויקטים סביבתיים ירוקים. כולל איסוף זרעים והפצתם בערים ובאזורים שמחוץ לכפר ובעתיד אף מתוכננת הפצתם במשתלות.

ובאשר לנרקיסים, מזה כמה שנים שהתלמידים זורעים זרעי נרקיסים ומחזירים לאדמה בצלים שנשטפו בגשם.

הצעדה תתחיל בשער האחורי של הכפר בואך השדות בשבילים מסומנים, מפתח השדות עד לאזור פי גלילות, דרך מעבר תת קרקעי מתחת לנתיבי איילון (הכניסה מבית העלמין הצבאי בקרית שאול).

התלמידים מצפים לאלפי הצועדים עם שילוט ודפי הסבר על שיקום השטחים הירוקים ושדה הנרקיסים המאויימים בהכחדה מתמדת, לא רק על ידי הערפיח, אלא על ידי תכנית הבנייה המתוכננת על השטח עוד כ 5-10 . כאן אמורה לקום תחנת הרכבת הקלה .

"כל עוד עמד שם מתחם פי גלילות, נדחתה הבנייה," אומר רוני שושן האחראי לפרוייקט השבת הצמחייה הטבעית לשדות. לדבריו השדה הוא שדה חקלאי כבר 50 שנה ויש בכך יתרון וחיסרון. מצד אחד מפזר החריש את הבצלים על פני השטח מצד שני יש ריסוסים. לדבריו החל מהשנה עבר הכפר למשטר ריסוס שלא יפריע לצמחית הבר. התוצאה נראית היטב לעין באביב עם פריחת מאות פרחים בשלל צבעים. השנה יוכלו הצועדים לבקר גם בפרוייקט בריכות החורף ששיקמו התלמידים להשבת בעלי החיים שהיו כאן בעבר, סביבם נשתל חורש צעיר. 

 

"המראה של מאות תושבים, הורים וילדים העושה דרכו ומבוסס בשדות נרקיסים – זו חוויה נפלאה ודרך יפה לקיים את הקשר שלנו עם הטבע" אומר רוני שושן ומציע למי שרוצה לבקר במערות אפקה - מערות קבורה שומרוניות מהמאות הרביעית והחמישית לספירה הנמצאים סמוך לאתר הנרקיסים.

 


עוד באותו נושא

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!