האם מצב של חרדה ברמה גבוהה בהריון עלולה לגרום להאצה של תהליכי ההיריון ולהביא ללידה מוקדמת?

הריון וחרדה בזמן המצב הביטחוני

 

הימים האחרונים היו קשים לרבים מאזרחי המדינה – אלו שנמצאים במעגל האזעקות שהתרחב השבוע, אלו שהם או יקיריהם גויסו למילואים, ואלו שיש להם בני משפחה בטווח ירי הרקטות.

הלחץ, ובמידה רבה החרדה, הפכו לחלק מהמציאות של כולנו והם לא פוסחים גם על נשים בהריון. נשים רבות בשלבי הריון שונים מדווחות על חרדה בעקבות המצב הביטחוני ועל חששות הולכים ומתגברים לשלום משפחתן ולשלום התינוק שברחמן. 

 

חרדה והצלחת ההיריון

נשים בתחילת הריון שחוות חרדה עשויות לסבול מתסמינים גופניים אשר זרים להן: דופק מואץ, שינויים בשינה, שינויים בתאבון, שינויים ביציאות, מיחושים בבטן ואף דימום. אלו, לרוב, תסמינים נורמאליים למצב לא נורמאלי ואין צורך להיכנס ללחץ מכך. למרות זאת, אם את מרגישה שמשהו לא כשורה, כדאי מאוד לא להסס ולפנות לרופא.

נכון הדבר שחרדה כרונית עלולה להזיק לעובר ואף לפגוע בהצלחת ההיריון, אך חשוב להבדיל בין חרדה כרונית לבין חרדה נקודתית, דוגמת החרדה מהמצב הביטחוני. חשוב לזכור כי אין עדויות לכך שחרדה זמנית ברב שלבי ההיריון גורמת לבעיות – אך לקראת סוף ההיריון חרדה ברמה גבוה כן עלולה לגרום להאצה של תהליכי ההיריון ולהביא ללידה מוקדמת.

למרות שנדמה שרבים מהסובבים אותנו חרדים בימים אלו, חשוב לא להתעלם מהמצב ולדאוג גם לבריאותנו ולרווחתנו האישית. קיימות דרכים מגוונות לטפל בחרדה גם בעת הריון: טיפול פסיכולוגי ולימוד של טכניקות הרפיה ונשימה התגלו כיעילים במיוחד בהורדת מפלס הלחץ. כמו כן, במקרים מסוימים, גם בעת ההיריון קיימת אופציה לטיפול תרופתי – בהמלצת ומרשם רופא בלבד.

 

התגייסות והערכות בזמן ההיריון

עוד בטרם מפלס החרדה עולה, מומלץ לעבור למקום שקט כדי לא להיחשף למתחים אך לעיתים כורח המציאות אינו מאפשר לעשות זאת מבלי לפרק משפחה ו"לוותר" על מערכת התמיכה הקיימת – במקרה כזה המעבר לא יועיל כי האישה נשארת מתוחה וחרדה לאלו שנשארו מאחור.

בנוסף, מומלץ להמשיך כמה שיותר בשגרה הרגילה (עבודה, עיסוקים בבית, לימודים) – ובמסגרת הרגילה. להימנע מלצפות ללא הרף בחדשות ולהימנע מצמצום פעילות מחוץ לבית במידת האפשר.

חשוב לזכור ששהות בחברת אנשים אהובים ומשפחה מורחבת חשובה לא רק מבחינת המורל והתמיכה הרגשית אלא גם מבחינת עזרה טכנית במקרה אזעקה.

 

 

על הכותב:
ד"ר מיקי בלוך,
פסיכיאטר בכיר,
מנהל המחלקה לפסיכיאטריה אמבולטורית והמרכז לבריאות הנפש של האישה,
המרכז הרפואי ת"א

 


עוד באותו נושא

בחילות, דלקות ומצבי רוח בזמן ההיריון? לא בהכרח

בזמן ההיריון מגייס גופה של האישה את מירב כוחותיו על מנת לתת את הטוב ביותר...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!