בשעה טובה ובמזל טוב נולד לכם תינוק. כעת אתם מתחילים ללמוד אותו, להכיר אותו, להתחבר אליו, להבין מה הוא רוצה ומתי.

10 טיפים לטיפול בתינוק החדש שהגיע הביתה

מדריך הגיוני לטיפול הראשוני בתינוק

*בכל מקום בו כתוב תינוק כמובן שמתייחס גם לתינוקת או לתינוקות.

 

בשעה טובה ובמזל טוב נולד לכם תינוק (או שניים או יותר) וכעת אתם מתחילים ללמוד אותו, להכיר אותו, להתחבר אליו, להבין מה הוא רוצה ומתי.

הנה מורה נבוכים ע"פ ההיגיון הבריא והטבעי שלי ואני מקווה שדרך החשיבה הפשוטה תחדור אל ליבכם.

האמינו בעצמכם ואל תהססו לטעות. הקשיבו לליבכם, לבן/בת זוגכם ונסו להבין יחד מה נכון לכם ולתינוקכם.

אתם ההורים, בשקט שלכם, תדעו מה הכי נכון לתינוקכם.

  1. חיבוקים ופינוקים– תינוקות צריכים מגע, המון מגע. אין להם בכלל נפרדות של אם ותינוק בתקופה הראשונה לחייהם. הם בטוחים כשהם על הידיים ורגועים יותר, הם מכירים את הקול שלכם, הריח, הלמות הלב ומרגישים ביטחון. תנו להם את זה ואל תקשיבו לכל מי שאומר שאתם מפנקים אותם יותר מידי – זה הזמן לקבל אהבה וחום ללא תנאי. החיים לא יפנקו אותם ואתם יודעים על מה אני מדברת: "החיים הם לא פיקניק"...
  2. אמא: שתפי את אבא – ברוב המקרים האמהות מרגישות שהן יודעות יותר טוב כיצד להחזיק, כיצד להרגיע ולטפל בתינוק. חשוב מאוד שלא תיקחי את כל האחריות לטיפול בתינוק המשותף שלכם עלייך. שתפי את האבא, תני להם זמן יחד בלי עיניים עוקבות ודואגות, גם כשאחד בוכה והשני חסר אונים... אחרת הם לא ילמדו אחד את השני. מצאי זמן קבוע של התינוק גם עם אבא לדוגמה זמן אמבטיה, שיר או סיפור, עיסוי של הגוף וכד‘.
  3. דברו איתו והסבירו– הסבירו לתינוק כל דבר שאתם עומדים לעשות, בטבעיות ובפשטות, בטונים רגילים ונעימים. "עכשיו אחליף לך חיתול", "עכשיו נאכל", פרטו את הפעולות שאתם עושים איתו "הנה אני מלבישה אותך, בוא נכניס יד אחת, יד שנייה, רגל..." וכו‘. הכל נקלט ומתישהו נפלט. (לא רק האוכל... ). תינוקכם ערני וצמא למידע והתייחסות.
  4. שירים – שיר הוא נפלא! שיר ממקד את התינוק, נעים לו, כייף לו, מעשיר אותו. אם תתרגלו לשיר בפעולות מסוימות זה יעזור גם לו: בזמן החתלה, בזמן אמבטיה, כשנכנסים לרכב, כשנוסעים ועוד. יום אחד תשמעו אותו שר איתכם, הוא יגיב לשירים וזה נותן מסגרת טובה.
  5. החתלה – בבקשה אל תשאירו אותו עם חיתול מלוכלך – זה לא נעים לו! אך בנוסף שימו לב, אין צורך לטייח במשחה. גם ככה החיתולים = טיטולים אינם נושמים ונקבוביות העור חסומות בתוך כל חומרי הספיגה הסינתטיים, מונעי הריח. שטפו במים לאחר כל יציאה, מרחו שכבה דקה עד שקופה של משחה. השתדלו לא להשתמש במגבונים לחים – אתם זוכרים שאפשר גם להוריד איתם כתמים? גם אם הם היפואלרגניים– אין תחליף טוב יותר למים!
  6. מוצצים – הקשר בין השרירים הטבעתיים בגוף הוא שעוזר לתינוקות שלכם למצוץ מוצץ מצד אחד ולשחרר גזים או צרכים מהצד השני. זה נעים להם ומרגיע אותם. מאידך, אין להשתמש במוצץ כמשתיק קול. זה בסדר שהתינוק שלכם משמיע קולות, מתלונן על אי נוחות ומנג‘ס. אם לא בא לו מוצץ – אז לא. לפעמים הפתרון הטוב ביותר הוא פשוט לשנות אוירה – לשיר, לטייל, לעבור ממקום למקום אחר, אפילו לשים בעגלה או להוציא ממנה יכול להיות שינוי מרגיע. חפשו מה נכון לו, מה הוא רוצה לומר.
  7. טקס סוף יום – הטקס החשוב הזה יעזור לתינוק שלכם לקבל מסגרת יום וגבולות. השתדלו להשכיב אותו לישון בכל יום באותה השעה לאחר טקס קבוע של ארוחת ערב, מקלחת, סיפור/שיר, עיסוי והשכבה במיטה. זה תלוי בכם.
  8. תנועה מול חוסר תנועה – הורים רבים לצערי מושיבים את התינוק במתקן כזה או אחר מול הטלויזיה ובטוחים שמאפשרים לו להתפתח נפלא – טעות! תנו לו מרחב לתנועה, לחקירה, הוא לא צריך להיות מקובע כדי שלכם יהיה שקט. לא בינקות ולא בילדות – הבאתם ילד לעולם, הבינו מה הוא צריך כדי להתפתח: תשומת לב, מרחב תנועה וגירויים פשוטים. אם תספקו לו את זה במהלך שעות הערות שלו, הוא ישן נפלא, לאחר שיתעייף מהפעילות הבריאה הנחוצה לו.
  9. טלפון סלולארי – הרחיקו ממנו באופן מוחלט כל מכשיר סלולארי. מחקרים שנעשו במכון וייצמן מראים שהתאים של הקטנים הם הכי רגישים למוטאציות. אל תקרבו אליהם את המכשיר, אל תיתנו לו לשחק בו ובטח שלא להצמיד להם לאוזן. כדאי לנקוט משנה זהירות, אין לכם מושג עדיין על הנזקים לטווח ארוך, גם ככה יש לנו מספיק ממה לדאוג אל תוסיפו להם גם את זה.

10. בקבוקים במיקרוגל – לא מחממים פלסטיקים או נוזלים, גם אלה שכתוב עליהם שמותר, במיקרוגל. למה? כי יש ספק לגבי הנושא כך שאין ספק שלא עושים את זה. נקו את הבקבוקים במברשת מים וסבון, הרתיחו מים, טבלו בהם את כל החלקים ויבשו. ככה מעקרים ועושים סטריליזציה.

 

 

כמובן שיש עוד המון מה לכתוב ולהגיד בנושא זה ומכל מיני זוויות, אבל הדבר החשוב ביותר הוא: סמכו על ההיגיון הבריא שלכם וקחו ברצינות את ההורות.

קיבלתם אוצר וברוב המקרים זה בידיים שלכם לבנות לו את הביטחון, השמחה, הערך העצמי ולספק לו אבני דרך יציבות למסלול החיים כך שעם כל הכבוד לכל הספרים – אתם הסופרים של הסיפור שלכם ושל ילדיכם!

 

 

בהצלחה רבה,

רות עוז שלם

 

 

 

 

על הכותבת:
רות עוז שלם,
עוסקת בקידום בריאות האישה, מסטרנטית בבריאות הציבור,
מדריכה נשים בהריון וזוגות לקראת לידה, מנחה סדנאות בנושא רצפת האגן,
מנחה להקשבה פנימית בהיגיון בריא.
לאתר: http://www.2all.co.il/web/Sites/shalem/
טלפונים: 03-5325446 או 052-5654141

 


עוד באותו נושא

אוכל לתינוקות צריך להתאים לגיל ולצרכים

מה באמת עושות נשים שלא רוצות להניק מסיבות שונות או כאלה שלא יכולות מטעמים שונים ומגוונים

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!