ספר אמריקאי חדש מפנה את הזרקור לאופן בו חינוך ילדים משפיע על התנהגות סטריאוטיפית ותרבות הצריכה שלהם

"אל תבכה, אתה גבר קטן וגברים לא בוכים", בנים לא לובשים חולצות בצבע ורוד". מי מאיתנו לא שמע פניני לשון כאלה מפי הורים ואפילו אמר אותם בעצמו? הרבה מאד הורים ומבוגרים!

השיח על הדרך שבה סטריאוטיפיים מגדריים פוגעים בגברים, מפותח הרבה פחות מזה שמדבר על סטריאוטיפים  המיוחסים לנשים .

ספר אמריקאי חדש, "Packaging Boyhood", מפנה את הזרקור לנושא הטעון הזה. מחברות הספר הזה, ד"ר לין מיקל בראון וד"ר שרון למב, בשיתוף עם ד"ר מארק טאפאן. התרבות, כותבים השלושה, מסווגת, לוחצת ופוגעת בילדים לא פחות מאשר בילדות. הם מכנים זאת "תרבות הגסות", שלדבריהם משווקת לילדים באין-ספור צורות - מחולצות טי ועד מי קולון. אם לבנות מועבר מסר שעליהן לגלם סקסיות בדמותן - המסר לבנים הוא שהם צריכים לרצות סקס, ולצרוך אותו, בלי הפסקה.

לדוגמה הם מציגים בין השאר חולצות טי שמשווקות לילדים, בהן של חברות כמו אברקומבי ופיץ‘, ועליהם כתובות כמו "אמא שלי היא מיל"ף" (ראשי תיבות באנגלית ל"אמא שהייתי רוצה לזיין") או "כל מה שאבא רצה זה מציצה". בסקר שנעשה בקרב 600 בני נוער צוינו חולצות מועדפות שלהן כתובות נוסח "אתה יכול לעשות את אחותי". פרסומות המיועדות במובהק לנערים מציגות צעירות המפגינות מיניות מוחצנת. בסצינה בסדרת הטלוויזיה "החיים היפים של זאק וקודי" (המשודרת גם בישראל) אחד הנערים, כבן 12 או 13, משקה ילדה בת גילו במשקאות אלכוהוליים והיא רוקדת שתויה לתשואות הקהל.

מחברי הספר מפרטים עד כמה דימויים כגון אלה מבטאים פורנוגרפיזציה של התרבות ואובדן של הילדות. בגיל מוקדם יותר ויותר בנים נחשפים למאצ‘ואיזם ומקבלים מסרים שלפיהם הם נדרשים להתנהגות "גברית" על פי הסטריאוטיפ המיושן והדכאני, לאיבוד שליטה בסיוע אלכוהול למשל, לחוסר גבולות - התנהגויות שמועדות להוביל לאלימות.

על פי בראון, למב וטאפאן, מאחר שהילדים מושפעים בהכרח מהתרבות שבה הם חיים, על ההורים מוטלת המשימה לסנן ולתווך בעבורם את התכנים שהם נחשפים אליהם במדיה ובאדיבות תרבות הצריכה; וכמובן, לחנך את הבן כך שירשה לעצמו לבכות כשהוא חש צורך בכך.
 

מתוך אתר "הארץ"

 

המליצה:
אורלי נעמה אלקריב
"דרך המילים"-מרכז נעמה למידע חברתי


עוד באותו נושא

אף-על-פי-כן – סיפורה של מפלצת

בהמשך לביקורנו ב"גן המפלצות", תפסנו לשיחה קצרה את המפלץ המנוזל: אף-על-פי-כן. מה היה לו לספר? קראו כאן.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!