מהם הסימנים שמיטת התינוק כבר 'קטנה' על הילד שלכם ושהגיע הזמן לעבור למיטת מעבר?

הגיע הזמן לעבור ממיטת תינוק למיטת מעבר?

מהם הסימנים שמיטת התינוק כבר ‘קטנה‘ על הילד שלכם ושהגיע הזמן לעבור למיטת מעבר?

 

ישנן גישות שונות לגבי מהם הסדרי השינה הנכונים בשנים הראשונות לחיי הילד.

גישה אחת גורסת שעל התינוק לישון במיטה משפחתית, קרוב לאימא, עד שהוא בוחר מרצונו החופשי לעבור למיטה משלו. גישה זו מבוססת על "עקרון הרצף", לפיו תינוקות נולדים עם ציפייה מולדת להימצא בקרבה פיזית מתמדת לדמות המטפלת בחודשים הראשונים לחייהם. במידה וציפייה זו מתממשת, הם ירכשו את הביטחון הרגשי שהם זקוקים לו, מה שיאפשר להם בהמשך לפתח עצמאות.

הורים שאינם מתחברים לגישה זו, משכיבים את התינוק במיטת תינוק, ובהמשך במיטת מעבר.

אם בחרתם בדרך זו, בשלב כלשהו תתמודדו עם השאלה: מהם הסימנים המעידים שהפעוט מוכן לעבור ממיטת תינוק למיטת מעבר?

הורים רבים חוששים מהרגע בו הילד יוכל לצאת מהמיטה באופן עצמאי, בשעת ההשכבה ובמשך הלילה, ולכן הם מנסים לדחות את המעבר כמה שאפשר. המעבר אמנם יכול להקשות על השינה בשלבי ההסתגלות, אך במקביל היכולת לרדת עצמאית מהמיטה תתמוך בבשלות ובהתפתחות הילד. 

 

מהי מיטת מעבר?

מיטת מעבר לילדים היא מיטת ביניים המיועדת לילדים שמיטת התינוק כבר קטנה מדי עבורם ואילו מיטת נוער עדיין גדולה עבורם. בגדול ניתן לומר שמדובר בגיל שנה וחצי עד חמש, אך חשוב גם לשים לב להתפתחות האינדיבידואלית של כל ילד. מיטת מעבר מאובזרת במעקה בטיחות אך לא בסורגים, כך שהילד יכול לעלות ולרדת מהמיטה באופן עצמאי. המיטה היא בגובה 30 ס"מ, כך שגם במקרה של נפילה אין סכנה לילד. בחלק מהמקרים המזרן ממיטת התינוק יוכל להמשיך לשמש אתכם גם במיטת מעבר.

למי שחושב שמיותר לקנות מיטה אשר תשמש את הילד רק בסביבות השלוש שנים, האלטרנטיבה יכולה להיות פינת שינה עם מזרנים על הרצפה- זה בטיחותי ונוח. אפשרות נוספת היא לעבור ישר למיטת נוער.

 

מתי הילד מוכן למעבר?

  1. כאשר הילד רכש כבר הרגלי שינה ואכילה קבועים במשך הלילה. כאשר הילד מצליח להירדם באופן עצמאי ללא גורמי תלות חיצוניים, אינו מתעורר תכופות במהלך הלילה, אינו זקוק לאכול או לינוק בלילה ואינו מראה סימנים אחרים של בעיות שינה– אז המעבר וההסתגלות למיטת מעבר יכולה לעבור בהצלחה. אחרת, המעבר עלול לגרום למאבקי כוח, הילד יגיע תכופות למיטת ההורים בלילה ועוד.
  2. כאשר הילד מתחיל לטפס על הסורגים של מיטת התינוק. על מנת למנוע את סכנת הנפילה ממיטת התינוק, מומלץ להקדים את הנפילה במעבר למיטה שהנפילה ממנה אינה מסוכנת.
  3. כאשר הילד מתחיל תהליך של גמילה מחיתולים.  זהו שלב חדש של בגרות, ולעתים מתעורר בילד הרצון להיות כמו "הגדולים". זהו שלב בו הילד מתחיל לפתח את העצמאות שלו, ומיטת המעבר תאפשר לו ללכת לשירותים באופן עצמאי במהלך הלילה.
  4. כאשר לילד ישנה בשלות קוגניטיבית, יכולת להבין ולקבל גבולות. משלב מסוים, הילד מבין שלמיטה יש "גבולות" ושעליו להישאר במיטה. סביר להניח שהוא ינסה "לבדוק גבולות". כאן חשובה המוכנות של ההורים להתמודד עם המצב ולתת אוריינטציה. מומלץ להיות עקביים ולהחזיר את הילד למיטה תוך צמצום האינטראקציה למינימום.
  5. כאשר הילד אינו מתמודד כרגע עם שינויים ומעברים נוספים. שינויים שונים כגון גמילה ממוצץ, מעבר דירה, מחלה, הולדה של אח חדש במשפחה או מעבר למסגרת חינוכית חדשה- דורשים מהילד התמודדות והסתגלות למצב החדש. לכן, על מנת לא להעמיס על הילד, מומלץ לא להכניס שינוי נוסף באותו זמן. רק לאחר שנרגיש שהילד הטמיע את השינוי שעבר, נוכל לעשות את המעבר למיטה החדשה. לדוגמה, כאשר אתם מצפים ללידת תינוק חדש, מומלץ לעשות את המעבר כמה שבועות לפני הלידה או כמה חודשים אחרי הלידה.

חשוב לתת אמון באינטואיציות שלכם כהורים. בסופו של דבר, כאשר הילד מוכן והגיע הזמן הנכון לשינוי אתם תדעו.

 

 


עוד באותו נושא

שעון חורף? לתינוקות אין שעון

הקיץ חלף, מזג האויר מצטנן מיום ליום ובקרוב אנו צפויים לזכות בשעת שינה נוספת כאשר נעבור אל שעון חורף. אבל אלו מאיתנו שיש להם תינוקות או ילדים קטנים, עשויים להיתקל במעט קושי להמשיך לישון.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!