עבור הורים רבים, החופש הגדול מהווה אתגר לא פשוט. במציאות בה שני ההורים עובדים ויש למצוא סידור מתאים עבור הילדים

איך לבחור קייטנה לחופש הגדול

עבור הורים רבים, החופש הגדול מהווה אתגר לא פשוט. במציאות בה שני ההורים עובדים ויש למצוא סידור מתאים עבור הילדים למשך חמישה או שישה ימים בשבוע, שעות רבות מדי יום מדובר בבעיה רצינית עימה הורים מתמודדים בדרכים שונות. שלל הקייטנות נדמה כעולה משנה לשנה, ומוצאות להורים אפשרויות רבות להעסקת ילדיהם בתקופת הקיץ הארוכה – החל מקייטנות נושא או קייטנות לימודיות, קייטנות הורים שיתופיות ועוד.  אורכן של הקייטנות, החל ממספר ימים ועד כשלושה שבועות למחזור, מותיר זמן חופשי רב גם בין הקייטנות, אותו ההורים יכולים לנצל לבילוי זמן איכות עם ילדיהם. עם ההיצע הגדול הקיים בשוק, כיצד אפשר לבחור את הקייטנה הטובה ביותר עבור הילדים, מתוך מבחר קייטנות כה רחב?

קייטנות נושא לעומת קייטנות "כלליות"

קייטנות כלליות, כאלו הזכורות להורים רבים מילדותם, בהן הילדים עוסקים בפעולות יצירה וספורט קבוצתי, נהנים מלחמניה ושוקו בארוחות העשר, ומקנחים בבילוי משותף בבריכה – כמעט ונגוזו מהעולם. הלחמניה והשוקו לא עברו אישור תברואתי והיו הראשונות להעלם מהנוף, ועם התחרות הרבה בתחום הופיעו האטרקציות המקשטות גם את הקייטנות הכלליות – ימי כיף בפארק מים, ביקורים במוזיאונים לילדים או אטרקציות אחרות, הופעה של כוכבי ערוץ הילדים ועוד. בנוסף לשינויים אלו, צצו קייטנות הנושא, המתמקדות בתחום מסוים ונותנות לעתים ערך מוסף עבור הילדים והוריהם.

לדוגמה, ילד המתלבט בין שני תחומי עניין, יכול לנצל את זמן הקייטנה כדי להחשף לאחד התחומים (או שניהם במסגרת מחזורים שונים) ולראות האם התחום באמת מעניין אותו. חשיפה כזו יכולה להועיל ולהקל בהשתלבות בחוגים בשנת הלימודים. לעתים, הרצון לשלב את הילד בפעילויות מסוג מסוים מטרתה לקדם את הילד – לדוגמה קייטנות ספורט שונות, קייטנות מדע, מחשבים או שפות.

אם בוחרים בקייטנת נושא, כדאי לברר מהו הרקע של המדריכים הן בתחום המדובר והן בתחומי הדרכת הילדים. קייטנת נושא מוצלחת יכולה לפתוח את השער לעולמות תוכן חדשים ומרתקים במידה וצוות המדריכים מיומן ומקצועי.

בטיחות ואמינות

בעת בחירת קייטנה חשוב לוודא כי היא מחזיקה בכל הרישיונות הנדרשים (רישיון תברואתי, רישיון בטיחות וכדומה) וכן שהיא כוללת ביטוח בתוקף, המכסה את ילדי הקייטנה במידה ומתרחשת תאונה כלשהי. בגלל ריבוי הגיחות בקייטנות לאטרקציות שונות, חשוב לוודא כי לא רק לבעלי הקייטנה יש רישיון וביטוח בתוקף, אלא גם לקבלן ההסעות יש אישור וביטוח בתוקף להסעת ילדים.

קיימים תקנים למספר המדריכים הנדרש בקייטנה. משרד החינוך קבע כי על כל 25 ילדים ישובץ לפחות מדריך בודד, בעת נסיעות אל מחוץ לשטח הקייטנה ישובצו אף יותר מדריכים ומלווים את הנוסעים הצעירים. רצוי לוודא כי תקן זה נשמר בקייטנה לפני רישום הילדים אליה.

ישנם אמצעי בטיחות נוספים שכדי לוודא את קיומם: קיומו של שומר בשער הקייטנה והימצאותו של אדם אשר עבר הכשרה במתן עזרה ראשונה בעת הצורך. נושא נוסף אליו כדאי לשים לב הוא מיקום הקייטנה ובדיקה כי הוא מתאים לשהיית ילדים. מיקום מתאים כולל שטחים פתוחים מצד אחד וכן איזורים מוצלים וחדרים ממוזגים מצד שני. מעבר לנושאים אלו, כדאי לברר כי מארגני הקייטנה הם בעלי ניסיון בניהול קייטנות ילדים.

נוחות ומחיר

מטרת הקייטנה היא לספק לילד מסגרת ממנה הוא יפיק הנאה, לעתים בשילוב קידום נוסף בתחום מסוים. מטרת משנה היא לאפשר להורים את השקט הנפשי והנוחות של הידיעה כי ילדיהם מועסקים ותחת השגחה בעת העבודה. חשוב לבדוק כי הקייטנה מתאימה לא רק עבור הילדים, אלא גם עבור ההורים הן מבחינת המחיר שהיא גובה והן מבחינת נוחות היבטים נוספים, כגון הסעות אל ומהקייטנה, שעות פעילות הקייטנה (האם למשל ישנה אפשרות להאריך את הקייטנה גם לשעות אחר הצהריים? האם מדובר במחנה הכולל לינה?) וימי הפעילות (האם הקייטנה פועלת בימי שישי?).

חברה וחברתיות

בכל קייטנה, גם בקייטנת נושא, אחד הדגשים הוא הנושא החברתי. רצוי לשלוח את הילד לקייטנה אליה הולכים גם אחד או יותר מחבריו. באופן זה, קשיי הקליטה בקייטנה יתמעטו, החששות יוסרו, והסיכוי להשתלבות חברתית מוצלחת של הילד בקייטנה יעלו.

ילד נהנה בקייטנה אשר הוא שותף בבחירתה. הדבר נכון במיוחד כאשר מדובר בקייטנות נושא. חופשת הקיץ עבור הילדים היא בראש ובראשונה חופשה ועל מנת לאפשר לילד לנצל את החופשה כדאי לאפשר לו לבחור בנושאים המעניינים אותו ובקייטנות אליהן הולכים חבריו.

 


עוד באותו נושא

לא רוצה קייטנה

הקייטנה התחילה רק אתמול וכבר הילד לא רוצה ללכת. איך אתם הייתם מרגישים במקרה כזה וכיצד הייתם מגיבים?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!