הורים גרושים, אם שומרת מצוות ואב חילוני – כיצד נוהגים? השופטת קבעה: לא ניתן לחייב את האב החילוני לשמור מצוות עם ילדיו בשבת בה הם נמצאים עימו במסגרת הסדרי הראייה.

הורים גרושים ושמירת שבת

זוג רופאים, אשר סכסוך הגירושין ביניהם גרר אחריו מאבק ממושך בכל הקשור למשמורת על הילדים הגיעו לבית המשפט בשאלה האם ניתן לחייב את האב לוודא כי הילדים ישמרו מצוות במהלך הביקורים אצלו.

בעוד האם שומרת מצוות, האב מגדיר עצמו כחילוני. הגם שהילדים מתחנכים במוסדות חינוך ממלכתיים – דתיים, הסוגיה סביב חינוך הילדים לשמירת מצוות הייתה נקודת מחלוקת עוד טרם פרץ הקרע בין בני הזוג.

האב, ביקש להרחיב את הסדרי הראייה עם ילדיו, אך האם התנגדה מן הטעם שהאב לא מקפיד על אורח חיים דתי במהלך הביקורים. בסיוע גורמי הרווחה סוכם כי האב ייקח אליו את הילדים לסופי שבוע ויקפיד על אורחת חיים דתי. אולם, בהמשך, התברר כי האב לא מקפיד על קיום אורח חיים דתי במהלך השבת.

השופטת אסנפרזה אלון: "בית המשפט בוחן כל מקרה לגופו, תוך ראיית צרכי ומאפייני הילד הספציפי העומד בפניו..." השופטת התרשמה כי הקטינות חיו כל חייהן בצל המורכבות בעניין שמירת השבת ושמירת המצוות וחוו מאז ינקותן את השונות בתפישת הדת אצל כל אחד מההורים, עוד בתקופת הנישואין שלהם. הקטינות מכירות היטב את אורח החיים החילוני. משפחתו של האב הנה חילונית, אחיהן למחצה (בנו של אביהן) הנו חילוני, והמשפחה אף ניהלה אורח חיים חילוני כאשר התגוררו בחו"ל, טרם הגיעם ארצה. כמו כן, אמם, הרופאה, נוסעת בשבת במסגרת עבודתה ובהיתר הלכתי בשל פיקוח נפש. 

מחוות דעת גורמים טיפוליים, התרשמה השופטת בדבר החשיבות של הקשר בין הילדים לאביו, והשופטת קבעה כי האב ייקח את הילדים אליו לביקור בסופי שבוע מבלי להתנות זאת בחיובו של האב לדאוג כי הקטינים ישמרו מצוות. מכאן, שהשופטת ביטלה את התנאי הקודם שחייב את האב שלא להסיע את הילדים בשבת.

ולסיום סיכמה השופטת "יחד עם זאת, מצופה מהאב שיגלה אחריות הורית וימנע, ככל האפשר, מלחשוף את הקטינים לסיטואציות ומצבים בהם הם יאלצו לנהוג בניגוד למצפונם וחינוכם"

 

 

על הכותבת:
קטי טל, עורכת דין ומגשרת לענייני משפחה
ייצוג וליווי משפטי בהליכי גירושין
ישוב סכסוכים בגישור, בגירושין בשיתוף פעולה,
הסכמי ממון, ירושות וצוואות
ז‘בוטינסקי 33 (בנין התאומים 1) רמת-גן
טלפון 03-6136368 דוא"ל info@kati-tal.com 

 

הערה: הכותבת הנה משפטנית. אין לראות בכתבה זו כייעוץ משפטי! אין להשתמש במידע המפורסם באתר זה כייעוץ משפטי אישי.

 


עוד באותו נושא

רשלנות רפואית בילדים - מה חשוב שתדעו

לאחרונה אנו נחשפים למקרים רבים של רשלנות רפואית בילדים. איך נוכל להקדים תרופה למכה ולזהות רשלנות רפואית?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!