לפני שמחליטים להביא יחד ילד לעולם, זהו הזמן המתאים לשאול את עצמכם האם אתם מרוצים מהתקשורת ביניכם?

ייעוץ זוגי לפני בוא הילדים - למה זה חשוב?

לפני שאתם מחליטים להביא יחד ילד לעולם, זהו הזמן המתאים לשאול את עצמכם - האם אתם מרוצים מהתקשורת ביניכם, או שתרצו לשפר אותה? האם אתם מודעים לשינויים הצפויים להתרחש בחייכם ומוכנים לקראתם? מהם הציפיות שלכם אחד מהשני - כהורה וכבן זוג, בתקופה שאחרי הלידה? האם יש לכם דרך חינוך משותפת וכיצד אתם מתמודדים עם מחלוקות? ובכלל, מה עומד לנגד עיניכם כאשר אתם חושבים על המושג "משפחה שלי"?

פנייה לייעוץ זוגי לפני בוא הילדים יכולה לסייע לכם לעבוד על סוגיות אלו ועוד.

 

מאינטימיות להורות משותפת

לפני שהילדים מגיעים, יש לכם זמן ואנרגיה להשקיע בקשר שלכם, ליצור אינטימיות, לתת תשומת לב לחיי המין ולקחת זמן איכות יחד. אחרי הלידה, מצב זה משתנה ויש צורך להסתגל למצב חדש. אתם הופכים מזוג למשפחה, ולעתים דרוש זמן לקלוט את השינוי העצום הזה. אחרי הלידה נוצר קשר אינטימי מיוחד בין האם לתינוק, שמתבטא במידה רבה באמצעות ההנקה. לעתים הגבר מרגיש שהוא נותר בחוץ, מחפש את מקומו בקונסטלציה החדשה, ויכולות להתעורר גם רגשות של קנאה. הוא כבר אינו המושא המרכזי לאהבת האישה. האימא לרוב מצפה ממנו שיהיה שם ויתמוך מתי שהיא צריכה, ולעתים האבא שואל את עצמו: האם כעת התפקיד שלי לתמוך באימא, שבזכות האינטואיציה האימהית יודעת מה צריך לקרות, או שיש לי גם מקום להביע את הדעות ואת הצרכים שלי? בנוסף, משתנים חיי המין של בני הזוג, כבר מתקופת ההריון. בתקופה שאחרי הלידה משתנה החשק המיני של אישה. בנוסף להתאוששות הפיזית מהלידה, עליה להתמודד עם לילות ללא שינה רצופה. כאשר את קמה בלילה כל שעתיים-שלוש על מנת להניק, רמת האנרגיה שלך לאורך כל היממה משתנה. בין הנקות להחלפת חיתולים, כבר קשה למצוא זמן ואנרגיה לרומנטיקה.

כאשר הילד גדל, הטיפול הופך לפחות אינטנסיבי, אך זה לא בהכרח נהייה יותר קל. אתגרים חדשים מופיעים- כיצד ומתי לשים גבולות ובכלל מהי הדרך הנכונה לחינוך ילדים? למעשה, מחלוקות סביב גידול ילדים יכולות להתעורר כבר מהרגע הראשון. לדוגמה, האם התינוק יישן אתכם במיטה או שיש לו מיטה משלו? השיקול המרכזי הוא קודם כל טובת הילד, אך להחלטה יש השלכות גם על הקשר הזוגי. מה קורה כאשר אין הסכמה בין בני הזוג בסוגיות שונות הקשורות לגידול ילדים? גם בין הורים שבאופן כללי הם "באותו ראש" יכולים להתעורר קונפליקטים סביב דברים קטנים ביומיום, סביב ההתנהלות עם הילדים. במצבי לחץ ועומס רגשי, גם דבר "קטן" יכול להוביל לפיצוץ, אם אין לנו את הכלים לפתח תקשורת נכונה בינינו.

כהורים, אתם נדרשים למצוא גישה חינוכית משותפת וכמו כן נדרשים לעבוד על התקשורת ביניכם. עבור הילדים, אתם משמשים מודל, ולא תרצו לגדל ילדים באוירה של כעס וצעקות.

 

תרומת הייעוץ הזוגי למערכת היחסים

ייעוץ זוגי היא דרך לעבוד על התקשורת ביניכם וליצור דפוסי תקשורת בריאים, המבוססים על כנות, הקשבה והתחשבות בצרכים של האדם השני. תוכלו קודם כל להכיר טוב יותר את עצמכם- ללמוד להביע את הצרכים והרגשות שלכם, להיות מודעים לדפוסי התנהגות שלכם ולהשפעתם על בן הזוג. תוכלו לרכוש כלים אשר יאפשרו לכם להתמודד בצורה טובה במצבים בהם מתעוררת מחלוקת או קונפליקט ולעבוד על שינוי דפוסים אשר פוגעים בקשר ובתקשורת ביניכם. הייעוץ יכול להתמקד בפתרון של משבר ספציפי, אך גם לתת לכם כלים להמשך הדרך. רגע לפני שאתם הופכים להיות הורים, חשוב במיוחד להתחיל את המסע "ברגל ימין", עם אמון ודפוסי תקשורת טובה, אשר יעזרו לכם להתמודד עם האתגרים שיגיעו בהמשך. בזמן ההריון, הלידה ובתקופה שאחריה אתם הכי צריכים להיות שם אחד בשביל השני. הייעוץ יכול לסייע לבני הזוג להבין יותר לעומק את השינויים הצפויים בחייהם אחרי הלידה ולתאם ציפיות. תאום הציפיות יכול למנוע אכזבות וכעסים בהמשך הדרך. הדבר דומה לרפואה מונעת- כפי שאנו מחזקים את המערכת החיסונית לפני בוא החורף, כך חשוב לחזק את הקשר הזוגי לפני בוא הילדים.

 

 


עוד באותו נושא

טיפים לתזונת תאומים ואמהות בהריון לתאומים

אין ספק שהבשורה על הריון עם תאומים משמחת ומרגשת ביותר, ויחד עם זאת מלווה בהמון שאלות.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!