הילדים כבר מחכים לחופש הגדול, אבל ההורים לא בהכרח שמחים לקראת המאורע המתקרב. החופשה מביאה אתה לא מעט אתגרים

חופש גדול - האתגר הגדול של ההורות

הילדים כבר מחכים לחופש הגדול, אבל ההורים לא בהכרח שמחים לקראת המאורע המתקרב.

החופשה ממערכת החינוך מביאה אתה לא מעט אתגרים: מה עושים כשלילדים יש המון זמן פנוי ולנו אין, כמה ארטיקים מותר לאכול ביום אחד וכיצד לשלם על קייטנה לשלושה ילדים?

מזל שמאתגרים אפשר ללמוד ולצמוח...

 

חופש ללא גבולות

בזמן הגן או בית הספר יש סדר יום ברור. בחופש הגדול, לעומת זאת, הגבולות נפרצים.

זה מצריך מצידנו התמודדות עם שאלות יומיומיות כגון - כמה שעות מותר לצפות בטלוויזיה, כמה ממתקים מותר לאכול ובאיזה שעה צריך ללכת לישון. כאן המקום לשאול את עצמינו איפה אנחנו יכולים להתגמש ולתת חופש, ועל מה חשוב לנו לא לוותר.

גם בזמן החופשה מומלץ לנסות לשמור על סדר יום פחות או יותר קבוע הכולל זמני ארוחות ושעות שינה. למרות שילדים אוהבים למרוד בגבולות, בעיקר בסביבות גיל שנתיים ובגיל ההתבגרות, הם זקוקים לגבולות על מנת לקבל אוריינטציה.

כיצד לא להיכנס עם הילדים למלחמות מיותרות?

עם ילדים גדולים יותר ניתן להגיע להסכמים משותפים, אחרי שיחה בה הם משתפים על הצרכים שלהם. כך הם לא ירגישו שמשהו נכפה עליהם באופן שרירותי. לגבי כל גיל, נסו לשדר בהירות ועקביות ולהימנע מלהגיב בכעס כאשר הכללים אינם נשמרים. כעס וצעקות הם גם סוג של תשומת לב שהילדים מחפשים לקבל, כך שבעצם זוהי תגובה שמחזקת את ההתנהגות נגדה אתם יוצאים. כמו כן, חשוב לשמור על עמדה אחידה בין שני ההורים, אחרת זהו פתח למניפולציות.

 

אימא, משעמם לי!

אחד האתגרים של החופש הגדול הוא למצוא תעסוקה לילדים. ככל שהילדים גדלים, הם יותר יכולים לקחת אחריות על הזמן הפנוי שלהם, אך זה תלוי גם באופי הילד ובכישוריו החברתיים. ישנם ימים שללא הכוונה שלכם, עלולים להפוך לרביצה אינסופית מול הטלוויזיה ולקיטורים בסגנון "אימא, משעמם לי". ילדים גדולים יותר אפשר לשלוח לסאמר סקול בספרד, ועבור הקטנים תוכלו לבחור בין מגוון קייטנות. אך כאמור אלו פתרונות שדורשים אמצעים כלכליים.

 

הנה כמה רעיונות שיעזרו לכם לעבור את הקיץ:

- בדקו באינטרנט פעילויות לילדים – במתנס"ים, מוזאונים, הצגות ילדים ועוד.

- ימים רטובים בים או בברכה.

- להזמין הביתה חבר מהגן או מהכיתה או ללכת לבקר אותו בביתו.

- טיולים - בדקו מסלולי טיול משפחתי, שמורות טבע או חפשו באינטרנט מלונות באילת מבצעים.  

- פעילויות במרחב הביתי: פעילויות יצירה (ציור, פיסול מעיסת נייר, בצק צבעוני או פלסטלינה, קולאז‘ים מגזרי עיתון, תאטרון בובות ועוד); להכין יחד מאכלים אהובים כגון כדורי שוקולד; לצרף את הילדים ככוח עזר בעבודות הבית.

- בדקו מהם תחומי העניין של הילדים ועודדו אותם לפתח אותם. זה יכול להיות זמן מתאים לשיעורי גיטרה, להתנדב בגינה הקהילתית, או ללמוד מאבא כיצד מתקנים לבד אופניים.

 

מה קורה כאשר לילדים יש חופש, אך אתם צריכים או רוצים להמשיך לעבוד?

זה הזמן להפעיל את כל הקשרים שלכם- משפחה, חברים עם או בלי ילדים משלהם. אפשר גם להתארגן יחד קבוצה של הורים ולשכור במשותף מטפלת או לארגן קייטנת הורים כאשר כל משפחה לוקחת אחריות על יום אחד בשבוע. מומלץ להכין מראש טבלה חודשית, ולמלא מה קורה בכל יום - מתי הילד אצל סבא וסבתא, מתי הוא בקייטנה, מתי יוצאים לטיול משפחתי ועוד.

 

האתגר הכלכלי

אחד האתגרים הוא כיצד לשרוד את החופש הגדול מבחינה כלכלית. קייטנות כידוע הם דבר יקר, וגם כל יציאה מהבית יכולה להסתכם בהוצאה לא קטנה. בין אם מדובר בכרטיסים ללונה פארק, להצגת ילדים או מנוי לברכה - לא תצאו בזול. גם כאשר החלטתם ללכת לפעילות חינמית בקניון הקרוב, אתם עלולים לחזור הביתה עם לא מעט קניות שלא בהכרח תכננתם מראש.

האתגר הכלכלי מאלץ אותנו לפנות לפתרונות יצירתיים, וגם ללמוד לבקש עזרה. קייטנת הורים היא כאמור דרך אחת לצאת בזול וגם לפתח כישורים חדשים. בכל אופן, מומלץ להגדיר מראש תקציב חודשי ולנסות לעמוד בו. כיצד מתמודדים למשל עם ילדים שכל יום באים לבקש עוד כסף לגלידה או לבילויים עם חברים? מעל גיל מסוים אפשר לתת דמי כיס שבועיים או חודשיים קבועים, ושהילד בעצמו יחליט כיצד לבזבז אותם. במידה ויש לו צורך ביותר, תוכלו לעודד אותו להרוויח את הכסף בעצמו- להוציא לטיול את הכלב של השכנים, לעשות בייביסיטר על האחים הקטנים ועוד.

 


עוד באותו נושא

קייטנה זה טוב לילדים?

הקיץ כבר כאן ואיתו השאלה הנצחית: מה עושים עם הילדים בחופש הגדול? התשובה המוכרת היא "לשלוח את הילדים לקייטנה" - האמנם?

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!