בני זוג ידועים בציבור חיו יחדיו במשך שנים, במהלכם הביאו לעולם בן משותף. הם התגוררו יחד בדירה שנרכשה על ידי האשה עוד קודם

על עומק השיתוף ברכוש של ידועים בציבור

המדובר בזוג אשר חי ביחד במשך עשר שנים כידועים בציבור.

לאישה היתה דירה בבעלותה, בה גרו בני הזוג. במהלך חייהם המשותפים שיפצו בני הזוג את דירתה של בת הזוג, כאשר בן הזוג משתתף בעלות השיפוץ.

לאחר שנפרדו, טען הגבר כי הוא זכאי לקבל מחצית מהנכסים אשר צבר במשותף עם בת זוגו במהלך התקופה בה חיו יחדיו, ואף למחצית מערך השבחת הדירה.

האם צדק הגבר בבקשתו?

 

סיפור המקרה:

בני זוג, ידועים בציבור חיו יחדיו במשך עשר שנים, במהלכם הביאו לעולם בן משותף. בני הזוג התגוררו בכל תקופת הזוגיות בדירה אשר נרכשה ע"י האישה כאשר עוד הייתה נשואה לבעלה לשעבר, ולאחר גירושיה המשיכה לשלם את המשכנתא הרובצת על הדירה.

לאחר הפירוד, הגיש הידוע בציבור תביעה לביהמ"ש לענייני משפחה בטבריה, במסגרתה ביקש מביהמ"ש לקבוע כי הוא זכאי למחצית מהרכוש שצברו יחדיו במהלך חייהם המשותפים וכמו כן, למחצית מערך ההשבחה של הדירה אשר שופצה בכספיהם המשותפים, בעת שחלקו עמד על 300,000 ₪.

הגבר טען שהוא ידוע בציבור של האישה, וככזה  מוכן הוא לשיתוף מלא בכל נכסיו וזכויותיו ובמקביל דרש שיתוף בנכסיה וזכויותיה. כמו כן, טען הגבר כי לבני הזוג הייתה כוונת שיתוף בנכסים.

לעומת זאת, טענה האישה כי בני הזוג לא נישאו, לא ניהלו חשבון בנק משותף ומעולם לא הייתה כוונת שיתוף כלכלי או רכושי ביניהם. בנוגע לשיפוץ, טענה האישה כי עלות השיפוץ הייתה זניחה לאור העובדה כי מבצעי השיפוץ היו בני משפחה והתשלומים שהועברו להם לא גובו בקבלות ועל כן לא ניתן להוכיח את עלות השיתוף. עוד הוסיפה האישה וטענה כי לטובת השיפוץ השתמשו בכספים משותפים שניתנו לבני הזוג כמתנות להולדת בנם וכפיצוי בגין נזק שנגרם לרכבם המשתף.

 

האם היה שיתוף מלא בנכסים?

השופט אסף זגורי, קבע בפסק הדין כי אין בליבו ספק כי הצדדים ראו עצמם כבני זוג לכל דבר ועניין, הדירו את עצמם כידועים בציבור, והזוגיות שלהם התנהלה בשיתוף מוחלט. העובדה כי לבני הזוג ילד משותף מחזקת את דעתו של השופט.

השופט קבע כי הגבר זכאי למחצית משווי ההשבחה של הבית, שהוערך ב-300,000 ₪ נוכח השקעתו בשיפוץ. עם זאת קבע השופט כי האישה זכאית לחלקה בביטוח המנהלים שצבר הגבר.

השופט דחה את בקשת התובע לקבלת החזר עבור השתתפותו בתשלומי המשכנתא בגין הדירה נשוא התביעה, וקבע כי בתקופה בה חי בדירה חסך למעשה דמי שכירות שהיה עליו לשלם לו לא היה גר בדירת האישה, לא כל שכן במסגרת חיי שיתוף, אין מקום להתחשבנות על כספים שהוצאו בתקופת החיים המשותפים.

 

 

על הכותבת:
קטי טל, עורכת דין ומגשרת לענייני משפחה
ייצוג וליווי משפטי בהליכי גירושין
ישוב סכסוכים בגישור, בגירושין בשיתוף פעולה,
הסכמי ממון, ירושות וצוואות
ז‘בוטינסקי 33 (בנין התאומים 1) רמת-גן
טלפון 03-6136368 דוא"ל info@kati-tal.com 

 

הערה: הכותבת הנה משפטנית. אין לראות בכתבה זו כייעוץ משפטי! אין להשתמש במידע המפורסם באתר זה כייעוץ משפטי אישי.

 


עוד באותו נושא

מאמינים שאפשר

"מאמינים שאפשר" – הכנס השנתי של עמותת אנוש למען משפחות של אלו המתמודדים עם פגיעה נפשית.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!