במהלך החופש הגדול ולציון 500 שנה לפטירתו של לאונרדו דה וינצ'י, נפתחת במוזיאון המדע בירושלים התערוכה "השאלות של לאונרדו", המציגה את פועלו של האדם הסקרן בעולם ואחד הממציאים הגדולים שהמצאותיו ממשיכות לתת השראה עד היום.

השאלות של לאונרדו - קיץ במוזיאון המדע בירושלים

לציון 500 שנה לפטירתו של ליאונרדו דה וינצ‘י ( 1452-1519) יקדיש הקיץ מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד ירושלים, תערוכה ייחודית ונרחבת לכל המשפחה שפותחה, נאצרה, והופקה במוזיאון בירושלים. אוצרים: דמאון שוסטרמן, ד"ר אמיר בן שלום.

 

במסגרת העבודה על התערוכה ביקר צוות המוזיאון בכל האתרים בהם חי, יצר ופעל לאונרדו וחקר את תחומי פעילותו הענפים. במוקד התערוכה עומדת סקרנותו חובקת העולם של לאונרדו, הנחשב בעיני רבים ל "אדם הסקרן בעולם". דפוס חשיבתו של לאונרדו רב האומן מאז ילדותו ועד בגרותו שילבה תמיד עקרונות מנחים לשאול – להתבונן – ולרשום. בנוסף, שני מושגים שמלווים את התערוכה כחוט השני: אנלוגיה ואנטומיה (בגוף האדם וכן במכונה).


 

בין הנושאים הרבים והמגוונים המוצגים בתערוכה ניתן למצוא

אנטומיה וגוף האדם, בוטניקה וגאולוגיה, תעופה, מכניקה, אופטיקה ורישום שיתפרסו על פני ארבעה אזורים ברחבי המוזיאון ויוצגו באמצעות המיצגים והמופעים הבאים:

 

התיאטרון של לאונרדו: מתחם מעוצב ברוח הרנסנס בו מוצגות באופן מודרך מכונות מפתיעות המאירות פן פחות ידוע בחייו של לאונרדו – בניה והפקת מופעים תיאטרליים. בין מכונות התאטרון הייחודיות שנבנו בהשראה של שרטוטיו של לאונרדו ניתן למצוא מכונה מתופפת על תוף בורג אוויר, ציפורים על כבל, עגלה ממונעת אוטונומית ועוד.

 

אנלוגיות בטבע: אזור המשלב מיצגים גדולים, אינטראקטיביים וארטיפקטים ייחודיים ומציג שאלות שחקר לאונרדו דה-וינצ‘י בנושא מערבולות, לב האדם, תעופת אדם, ציפורים ועוד... כאן יוכלו המבקרים להתנסות במוצגים אינטראקטיביים ביניהם: מערבולת אדים המתנשאת לגובה רב, מערבולת מים, עץ (אמיתי) תלוי בגובה רב כחלק מהאנלוגיה לגוף האדם והסתעפות מע‘ כלי הדם ועוד.

 

הדאון הענק (9 מ‘ על 5 מ‘, רפליקה) - אחד המיצגים המרכזיים בתערוכה שבנה האמן איתמר מנדס פלור, אשר במהלך בנייתו השתמש בכלים ידניים בלבד ובאותם החומרים בהם השתמשו בתקופתו של דה וינצ‘י: עץ צפצפה מיוחד, חוטי פשתן, יריעות פשתן שנאטמו בשלאק - חומר לכה המופרש מחרק בשם לאקה ובו נעשה שימוש בתקופת הרנסנס.

 

"יסודות המכונה" כאן ניתן דגש על תחום המכאניקה וזאת באמצעות מוצגים אינטראקטיביים המזמינים להתנסות ולשתף פעולה ומדגימים רכיבים בסיסיים כגון ברגים, גלגלי שיניים וגלגלי תנופה ומכונות הרמה מרשימות המותאמות לכל המשפחה.

 

אופטיקה והתבוננות: בחדר זה מוצבת "קמרה אובסקורה" (לשכה אפלה) גדולה שבה מגלים המבקרים את הקשר בין מחקריו של לאונרדו לעבודתם של רבי לוי בן גרשון (הרלב"ג) (1288-1344) והחכם המוסלמי אבן אל היית‘ם (965-1040). באזור זה ניתן דגש לנושא הפרספקטיבה והמבקרים מוזמנים ליטול חלק בפעילות מודרכת המעודדת התבוננות בדומה לתרגילים שערך לאונרדו עם עוזריו בסדנה.

 

לצד התערוכה יתקיימו מגוון פעילויות ביניהן סדנת בנייה (מתנה לכל משתתף!), סיורים מודרכים בתערוכה, סדנאות התנסות, מופע אקרובטיקה, מיצג אומנותי מרהיב ועוד. בין הפעילויות להורים ולילדים:

 

הדגמה - התיאטרון. דה וינצ‘י על הבמה!

לאונרדו היה ידוע כמפיק מופעים מפעימים ששילבו אמצעים מכניים ומכונות מוזיקליות. בהדגמה, כשברקע תפאורה בהשראת הרנסנס, המבקרים יכירו מקרוב מבחר מכונות תיאטרליות – בורג אוויר, ציפורים על חוט, תוף, פעמון והפתעה - מתנדבים מהקהל ילוו את המדריכים המדגימים בהפעלה ובהסבר על המכונות וייצרו יחד סיום דרמטי להדגמה המיוחדת הזו...

 

סדנת בנייה –מכונה "מעופפת"

ליאונרדו הביט לשמיים, חלם על מכונות מעופפות ותכנן מאות דגמים של מכונות כאלו! בסדנת בנייה מוזמנים ילדים והורים לבנות ולקחת הביתה מכונה "מעופפת" קטנה שאותה ישגרו לאוויר (מגיל 5+).

 

סיור מודרך – הטבע של לאונרדו

לאונרדו נחשב בעיני רבים לאדם הסקרן בעולם. בסיור זה יחוו המבקרים באמצעות מוצגים אינטראקטיביים וארטיפקטים ייחודיים תופעות כגון מערבולות, הלב האנושי וחום הגוף, ויביטו מעלה אל דגמי ציפורים וגלשן אוויר ענק שנבנה (סיור לכל המשפחה).

 

"דרך עיניו של לאונרדו"

לאונרדו היה ידוע ביכולת ההתבוננות יוצאת הדופן שלו, שתוצאותיה תועדו ברישומיו הנפלאים. כאן יתרגלו המבקרים את יכולת ההתבוננות שלהם באמצעות תרגילים מודרכים שלאונרדו הציע לתלמידיו, וילמדו על לאונרדו דרך איור קיר גדול על תחנות מרתקות בחייו ( לכל המשפחה. 15 דק‘). 

 

סדנת התנסות – במשיכת קולמוס

סדנה ייחודית שבה מוזמנים המבקרים להתנסות בטכניקות רישום מגוונות מתקופת הרנסנס והשראת רישומיו של ליאונרדו דה וינצ‘י וזאת תוך שימוש במגוון צבעים, אמצעים ושיטות כמו ציור עם פחם וגירים על דפים מיוחדים ועד לכתיבה בנוצה עם דיו ( 45 דק‘. מגיל 5+ ובליווי מבוגר).

 

מיצב אמנותי קינטי – Flock"" (אמן: גיא הדני, מוזיקה: שלומי שבן)

לאונרדו דה וינצ‘י, איש הרנסנס, פעל בתחומי דעת רבּים ובכובעים שונים. במחקריו ביקש לאונרדו להבין את הכוח היצירתי הפנימי של הטבע, ואת האנטומיה שלו. הוא חיפש אחרי המנגנונים השולטים בתופעות הטבע, ובעקבות תובנותיו שרטט מכונות וניסה לבנותן. תחום נוסף שבו התעניין לאונרדו היה חֵקֶר התעופה. גיא הדני, בעבודה יוצאת דופן זו יצר מכונה ייחודית מפעילה 13 משקולות קטנות אשר בתנועתן יוצרות יחד הדמיה של מעוף להקת ציפורים. העבודה הקינטית והיפהפייה מלווה בפס קול מקורי אשר הולחן במיוחד עבורה על ידי הזמר, המלחין והמוזיקאי, שלומי שבן.

 

הופעת אמן קרקס - "האדם הוויטרובי"

כיצד ניתן לרבע את המעגל?! בהשראת איורו של לאונרדו דה וינצ‘י, האדם הוויטרובי, אמן אומנויות הקרקס והיוצר, אמיר נר גאון, יופיע במהלך הקיץ במוזיאון במופע מקור מלהיב ומרתק. אקרובטיקה עוצרת נשימה בעזרת חישוק מתכת ענק – סירוויל - בו הוא יתגלגל, יסתובב, יסתחרר, יתאזן והכל תוך כדי תנועה וירטואוזית ומהירה בה יפגין את יכולותיו המדהימות של הגוף האנושי. מתאים לכל המשפחה ו‘יתגלגל‘ מתוך חללי המוזיאון אל עבר רחבת וואהל בחצר גן המדע. (משך המופע: 15 דק‘). אמנים מבצעים: אמיר נר גאון, ערן עבדי, שחר שמואלוב. הפקה: קרקס ריאקשן.

 

 

התערוכה "השאלות של לאונרדו" מוקדשת למייסד והמנהל הראשון של מוזיאון המדע ע"ש בלומפילד, פרופ‘ פיטר הילמן שהיה מדען, איש רנסנס רחב אופקים, ששאל שאלות רבות ואשר רוחו עיצבה את מוזיאון המדע ושורה בו עד עצם היום הזה.

 

 

 

 

 


עוד באותו נושא

מוזיאוני חיפה מציגים: חוויה וירטואלית חדשה במוזיאון

בעקבות משבר הקורונה מוזיאוני חיפה אמנם סגורים למבקרים, אבל מזמינים משפחות וילדים לסדנאות יצירה מצולמות שאפשר לבצע גם מהבית כדי להעביר את הזמן עם הילדים בכיף.

התגובות שלכם ...

חוות דעת

תערוכה נפלאה!

כחלק מסיור בירושלים הגענו למוזיאון המדע עם ילדים בגילאי 5 עד 16, על מנת להעביר את החלק החם של היום שבו לא ניתן להסתובב בחוץ, בין 2 ל-4. מה שקרה בפועל זה שברגע שנכנסנו הילדים התלהבו כל כך ולא הסכימו לצאת עד שסיימו לעבור על כל אחד מהמיצגים במקום כך שנשארנו כמעט עד לסגירה עם הבטחה לבקר שוב בקרוב.

התערוכה "השאלות של לאונרדו" היא נפלאה, מרתקת, מעניקה לילדים מצד אחד את האפשרות לתפעל את המיצגים ולעשות המון בעצמם ומצד שני לקרוא על הגאון הענק הזה, לאורנדו דה וינצ‘י, ובנוסף גם ללמוד כל מיני דברים מעניינים שבטח לא מלמדים אותם בבית הספר.

מומלץ בחום.

 

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!