פתרון בעיות אישיות דרך התייחסות למערכת המשפחתית אליה שייך המטופל ואיתור "פלונטרים" ואי סדרים במערכת המשפחתית

קונסטלציה משפחתית

קונסטלציה משפחתית היא גישת טיפול לפתרון בעיות אישיות דרך התייחסות למערכת המשפחתית אליה שייך המטופל ואיתור "פלונטרים" ואי סדרים במערכת המשפחתית על דורותיה.

ברט הלינגר, ממפתחי השיטה, טוען, כי כאשר סדרים במערכת המשפחתית נפגעים, לדוגמא, כאשר הורים וילדים מחליפים תפקידים, נפגעת זרימת האהבה ונוצרים סבל, מעגלי יחסים הרסניים, התנהגות שלילית ולעתים אף מחלות.

טיפול על פי גישת קונסטלציה משפחתית כולל חקר והתבוננות בהיסטוריה המשפחתית מול עקרונות שהוגדרו כמודל בריא לסדר משפחתי, ואיתור "פלונטרים" שנוצרו, בדרך כלל עקב אבדן במשפחה (לעתים בהיסטוריה המשפחתית הרחוקה) כגון: מוות בגיל צעיר (מחלה, מלחמה או תאונה), עזיבה או נידוי של בן משפחה, התאבדות. במקרים בהם קיימת הכחשה וחוסר התמודדות וקבלה של האבדן, לעתים מוטל תפקידו של בן המשפחה החסר על בן משפחה אחר (בד"כ ילד). לדוגמא – אחיין מקבל את התפקיד של דוד שנהרג במלחמה. המודעות לאי הסדרים, כשלעצמה, מאפשרת למשפחה ולכל אדם בה, לחזור לתפקידו הטבעי ולאפשר זרימה טובה של אהבה.

על פי גישת הקונסטלציה המשפחתית ישנם מספר עקרונות בסיסיים לסדר במשפחה, המאפשרים זרימת אהבה:

  1. הזכות לשייכות – לכל חברי המשפחה בהווה ובעבר יש זכות לשייכות, כולל ברמת הנשמה. המערכת המשפחתית תמיד שואפת לשלמות המשפחה.
  2. "פלונטרים" – כל מקרה שבו חבר משפחה (בד"כ ילד) מזדהה באופן לא מודע עם בן משפחה מדור קודם שהוצא מהמשפחה בנסיבות טרגיות: נודה, הוחרם או נשכח. במקרים אלה, חבר המשפחה קושר את גורלו בגורל בן המשפחה הנשכח ובכך מתערער הסדר הטבעי והבריא של המערכת המשפחתית, תפקידו במשפחה מתעוות, דבר שיכול להתבטא במחלות, דיכאון, מזל רע, הרס עצמי, חוסר הגשמה עצמית ועוד.
  3. התכלית של המערכת המשפחתית היא לזהות את הפלונטר ולהבין את הדינמיקה היוצרת אותה. הריפוי מגיע מתוך מודעות למציאות, ללא שיפוט. מה שמאפשר שחרור האדם שב"פלונטר" מהתפקיד שלקח על עצמו.
  4. היררכיה – סדר: מי שהגיע ראשון הוא "בעל הזכויות" הראשון. על הדור הצעיר להכיר ולכבד את הדור לשפניו.
  5. אין אשמים, אין "ילדים רעים", אין קורבנות – יש רק אנשים בפלונטר, שרוצים לחבר חזרה חלקים שנפרדו מהמשפחה.

הנחיה בגישת הקונסטלציה המשפחתית יכולה להתקיים בקבוצה או באופן אישי. התהליך מאפשר למטופל לחוות שייכות חזקה יותר למשפחה ולחברה וליצור "סדר" בחייו המאפשר מקום ביטוי לאהבה, מימוש וריפוי עצמי.

 

על הכותבת:
בית אלה, מרכז ריפוי, צמיחה והגשמה המקיים, בין השאר, קורס קונסטלציה משפחתית


עוד באותו נושא

על מסיכות ותחפושות - ולא רק בפורים

ככל שהילד צעיר יותר הוא יבטא את עצמו בצורה הכי כנה והכי ישירה. אך ככל שהוא גדל הוא לומד לא לתת ביטוי לכל דבר...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!