לכל אישה, בהריון או לקראת הריון, כדאי להבין גם את צורת ההסתכלות של הרפואה הסינית על מחזור האישה, בשלותה המינית וההריון

הריון בראי הרפואה הסינית

מאת קובי שובי, מטפל ברפואה סינית ובשיאצ‘ו

 

ככל שגדלה השכיחות של זוגות הנתקלים בקושי להיכנס להריון ולפעמים קצרה ידה של הרפואה המערבית מלהושיע, וככל שזוגות מעוניינים בשיטות טיפול טבעיות יותר ואגרסיביות פחות, כך כדאי להבין גם את צורת ההסתכלות של הרפואה הסינית על מחזור האישה, בשלותה המינית וההריון.

זאת בכדי שנטיב להבין איך אנו יכולים להיעזר ביכולות הרפואה הסינית בסיוע לגוף האישה לעבור את השלבים השונים של החיים בצורה החלקה ביותר שאפשר ולהגן על בריאותה מנזקי העידן המודרני, כמו למשל הסבר על הורמונים במזון ונזקים אפשריים, שמשפיעים היום יותר ויותר על איזון גוף האדם והאישה בפרט.

 

האישה ברפואה הסינית

כמובן שהנושא רחב עד אין סופי, אך אנסה לתת את העיקר בכתבתי זו.

הכרך הראשון שכתב Sun si miao, מאסטר סיני שחי במאה השביעית לספירה, עסק בבריאות האישה. הוא האמין שאישה בריאה היא מרכז חשוב של משפחה וכורכת סביבה את בריאות המשפחה. הוא הטביע חותמו על רפואת הנשים וייצר פורמולות צמחים המותאמות לפתולוגיות המיוחדות להן.

 

הרפואה הסינית מספרת לנו על מעגלי שבע השנים של התפתחות האישה

 • גיל 0-7 שיני חלב צמחו במלואן ושיער ארך.
 • גיל 7-14 הופעת "טל" השמיים (ווסת לקראת סוף התקופה) כאשר אנרגיית הכליות בשלה.
 • גיל 14-21 הגוף מסיים את צמיחתו, הופעת שיני בינה וגוף האישה מגיע לשיאו.
 • גיל 21-28 שיא האדמה והבשלות שרירים במלוא אונם, פריון בשיאו.
 • גיל 28-35 פני האישה מתחילים להתקמט, שיערה מידלדל.
 • גיל 35-42 כלי הדם מתחילים להתקשות, שיערה מלבין.
 • גיל 42-49 המחזור נפסק הווסת נעלמת ותקופת הפריון נגמרת.

 

כמובן שבכל שלב ישנו האיזון שלו ופתולוגיות שמאפיינות אותו.

נשים בימינו מתמודדות עם תזונה לקויה, קריירה (לחץ), משפחה, שינויים הורמונאליים ורגשיים שמשפעים על הגוף והמערך ההורמונאלי, חשיפה לזיהומים סביבתיים המשפיעים לעיתים על האיזון העדין בגופה של אישה.

מחזור האישה מבטא את האיזון או חוסר האיזון בגופה של האישה, כאבים, בעיות בסדירות המחזור, תסמונת קדם ווסתית, חוסר מחזור, חוסר איזון בלוטת התריס כל אלו ועוד פתולוגיות רבות המקבלות ביטוי במחזור האישה ובווסת בפרט מקבלות מענה מצוין ברפואה הסינית ע"י דיקור שיפור תזונה וצמחי המרפא אפשר בסופו של תהליך לאזן לשפר את איכות חיי האישה סדירות המחזור שלה והעלות ע"י כך את הסבירות שתיכנס להריון ושזה יהיה תקין ובריא.

המחזור הנשי מחולק ע"י הסינים ל-4, כאשר בכל רבע יש חומר אחר דומיננטי לפי הצורך הגופני של האישה:

 • ימים 1-7 זמן הדם – יציאת דם "ישן" והגברת ייצור דם חדש (ברפואה המערבית יודעים שכבר ביום השלישי מתחילה רירית חדשה להיווצר ברחם).
 • ימים 7-14 זמן היין (מסתיים בביוץ) - בנייה של דם וצבירת נוזלי גוף עליית אסטרוגן ושגשוג הזקיקים והזנת רירית הרחם.
 • ימים 14-21 זמן היאנג התפרצות אנרגיה ועליית יאנג (חום גוף עולה בחצי מעלה) ביוץ ונדידת הביצית בחצוצרה לכיוון הרחם.
 • ימים 21-28 זמן הצ‘י התחלה של תנועה כלפי מטה אם אין הריון ותחילת ווסת.

 

כמובן שכל החומרים נמצאים בגופה כל הזמן אך שינויים מתרחשים במהלך החודש ביחסי הגומלין בינם לבן עצמם אפשר להקביל זאת בין השאר לשינויים הורמונאליים כגון עלייה של אסטרוגן ופרוגסטרון והמשוב בינם לבלוטות במח ובגוף.  

הפריה והריון זקוקים לפעולה תקינה ומאוזנת של מערכות רבות בגוף.

גם כאשר הכל תקין ישנם רק 14% סיכויים להריון בחודש לכן אבחון נכון של חוסר האיזון באם ישנו קושי הוא קריטי לטיפול וטיפול יעיל ברפואה סינית ע"פ מחקרים מעלה סבירות להריון בכ20% בממוצע ע"י איזון בין יין ליאנג ובין צ‘י לדם, הנעה וניקוי הגוף מרעלים פיזיים ונפשיים ומיצוי הפוטנציאל הטמון באישה.

 

חוסרי איזון בהריון ע"פ הרפואה הסינית

הסינים מאמינים שהריון הוא הזדמנות של האישה לשפר את בריאותה (לדוגמה: אסטמה ומיגרנות הן מחלות היכולות להשתפר במהלך הריון), בריאות האישה בזמן הריון תלויה במצב גופה לפני הריון, אנרגיית הדם והכליות נעה להזין את העובר וכיוון שהווסת לא מגיעה ישנה עלייה בכמות הדם בגוף.

לעומת זאת, אם לאישה נטייה קודמת לחוסר דם, יין או חוסר באנרגיית הכליות אז בעיה יכולה להתפתח דרך הריון.

שלוש בעיות עיקריות מתפתחות בהריון:

 • חוסר דם ו/או יין
 • תקיעות צ‘י
 • לחות

הבעיה הראשונה בדר"כ נגרמת אצל אישה שיש לה נטייה לחוסר בחומרי הגוף כאשר הגורמים העיקריים לכך הם עבודה מאומצת, תורשה חלשה, לחץ.

מצב האישה יחמיר כיוון שכל הדם והיין זורם לעובר.

חוסר ביין ודם יוביל לעלייה של אנרגיית הכבד מעלה (מתבטא הרבה פעמים בכאבי ראש, בחילות).

חוסר באנרגיית הכליות יוביל לאנרגיית כליות חלשה אצל התינוק או בעיה בהזנת התינוק.

תקיעות צי‘ – גם חוסר איזון זה נפוץ בנשים הרות ופוגע בצי‘ העולה או היורד של האישה ועיקר ההשפעה יהיה על מע‘ העיכול כגון בחילות, צרבות, שלשולים או גללי עיזים (צואה קטנה וקשה).

הלחות נובעת מחולשה של הטחול ותפקודו.

כמובן שישנם עוד גורמים לסימפ‘ וחוסר איזון בהריון, הרפואה הסינית מדברת על המרידאנים "המיוחדים" שמשתתפים בהזנת הרחם בעיקר ה CV ו CHONG שעוברים שינויים משמעותיים בזמן הריון ובחוסר איזון מעלים סימפ‘ רבים.

 

בשלושת החודשים הראשונים הדם והיין של האם מזינים את העובר ליצירת מערכות עיקריות בגוף התינוק ולכן נשים רבות סובלות מתשישות.

ה- CHONG שכמו שאמרנו עובר שינויים משמעותיים בהריון ונפגע מהידלדלות אנרגיית הכליות ופעמים רבות נוצר בו חוסר (מוזן ביין ודם משאר האיברים ובהריון חומרים אלו חסרים לאם), מה שתורם לעלייה של צי‘ מורד כלומר בחילות הבוקר המפורסמות של נשים בהריון והרגשה כללית של קושי נשימתי לעיתים או אנרגיה שעולה לחזה ויוצרת כאב או קוצר נשימה.

חוסר ב CV שהוא המרידיאן המיוחד השני שמזין את רחם האישה יגרם גם הוא מחוסר של הכליות וחוסר איזונו יתבטא בכאבי ראש או מיגרנות אצל האישה ההרה.

 

הגישה הטיפולית הסינית בזמן הריון תותאם לבעיה, כלומר בחוסר דם ויין נזין את חומרי הגוף בעזרת פורמולות, בתקיעות צי‘ נניע ונעזור לפעילות התקינה של מע‘ העיכול, בלחות נחזק את הטחול ונסלק את הלחות.

כל זה נעשה ע"י דיקור תזונה וצמחי מרפא.

אחד הדברים החשובים בכל טיפול וטיפול יהיה "הרגעת העובר" כלומר מניעה של כיווציות הרחם על מנת למנוע הפלה ושימור אופטימאלי של ההריון (נשים עם נטייה להפלות חוזרות בהחלט יכולות להעזר ברפואה הסינית בכדי לשנות את המצב).

 

תזונה בזמן הריון

על האישה לאכול מזון מזין וקל לעיכול כגון בשר לא שומני, דגים וביצים  

עליה להימנע ממזונות מתובלים, חריפים, מטוגנים או מלוחים ולהרבות בפירות וירקות המזינים את גופה של האישה.

SUN SI MIAO, אותו מטפל סיני גדול, רשם בפירוט מה לא כדאי לאכול ולכל פתולוגיה איזו תזונה תקל על הסימפטומים. לדוגמה: אכילת ביצים תקל על התכווצות שרירים, אכילת בשר חמור (פחות נפוץ באזורינו...) תוביל ללידה קשה וכד‘.

 

ד"ר CHEN JIA YUAN מתאר הריון בראייה של הרפואה הסינית:

 • חודש ראשון - עובר הוא כמו טיפה של תמצית החיים (JING). האישה תחווה בחילות בוקר סחרחורות וחוסר תאבון והדופק יהיה צף ומתוח. על האישה לאכול מזון מבושל, קל לעיכול עם נטייה לחמוץ (עוזר לתפקוד הכבד). האישה צריכה להשתדל לא להתיש עצמה פיזית ולהימנע מחומרים מעודדי חרדות ולחץ (קפאין, לדוגמה).
 • חודש שני - העובר הוא "כפרח האפרסק" ומתיישב בבטן תחתונה. השלייה נוצרת בזמן זה והאם חווה סחרחורות, ראייה מטושטשת, בחילות, הקאות וחוסר תאבון.
  על האישה להימנע ממזונות חמים או מייבשים (הל, לדוגמה) ולהימנע מעבודה מאומצת יתר על המידה. כאבים בפרקים עלולים להופיע (בגלל גדילת העובר).
 • חודש שלישי - העובר כמו זחל לפני הפריחה גדול בקצה אחד וקטן בשני האישה תחווה בחילות והקאות ועליה להימנע מחום או קור קיצוני (מזג אויר). ישנה גם התייחסות להשפעה על מין העובר הרצוי להורים כיוון שמין התינוק עדיין לא נקבע.
 • חודש רביעי – התינוק שואב מאנרגיית הכליות של האם דרך כלי הדם וזה הזמן של האם לאכול אורז מלא, דגים ובשר אווז. מזונות אלו מחזקים את צי‘ ודם התינוק, משפרים את התפתחות האוזניים והעיניים ומחליק הפרעות בזרימת הצי‘.
  על האם לשמור על רוגע ולהימנע מהפרעות רגשיות (מי שמעצבן אותך שלא יהיה בסביבתך J ) ולא לאכול בצורה מופרזת.
 • חודש חמישי – העובר מקבל אנרגיה מהלב (האם) וביסוס טמפרמנט התינוק, לכן מומלץ לישון שעות ארוכות בשלב זה ולהיחשף לאור השמש (במידה כמובן) חשוב שתאכל אורז מלא, בשר בקר וטלה, תפוח ירוק (חמוץ), או מר (מרווה). בזמן זה גפי התינוק נוצרים.
 • חודש שישי – העובר מקבל את אנרגיית הריאות אשר יוצרת את הסינוסים שלו. על האישה לעשות פעילות גופנית קלה ולא להישאר סטטית כל הזמן. ד"ר CHEN JIA YUAN ממליץ לאכול בשר של חיות בר בזמן זה ולטענתו זה יחזק את השרירים הסינוסים ועמוד השדרה של התינוק. על האם לאכול אוכל מתוק במידה (פירות).
 • חודש שביעי – העובר מקבל אנרגיית הכבד ועצמותיו מתחזקות. על האם לעשות פעילות גופנית מתונה על מנת לשפר סירקולציה של דם וצי‘ עליה להימנע ממזונות "קרים" ולאכול אורז מלא שיחזק את השיניים והעצמות של הילד. ישנה התפתחות של שיער ועור.
 • חודש שמיני – העובר מקבל אנרגיית הטחול של האם. על האם להימנע ממערבולות רגשיות ולהתאמן בנשימות עמוקות כדי לשמור על האנרגיות שלה.
 • חודש תשיעי – מקבל את אנרגיית הJING (תמצית החיים) מהאם, בזמן זה כל האיברים נוצרו. על האם להימנע ממקומות לחים.

 

עד כאן סקירה על קצה המזלג.

כמות הידע שהצטבר באלפי השנים של טיפול בבעיות נשים לפני בזמן ואחרי הריון הוא עצום ונותן תשובה מצוינת לנשים רבות גם ואולי אף היום יותר מתמיד.

שילוב של דיקור תזונה וצמחי מרפא יכול לאזן את מערכת הרבייה של האישה ולאפשר להגדיל את הפוטנציאל להריון, לא לסבול לפני או במהלך הווסת, איזון הורמונאלי, הסדרת מחזור ולאפשר הריון קל ועובר בריא.

 

 

על הכותב:
קובי שובי, L.AC
מטפל ברפואה סינית, דיקור וצמחי מרפא
מטפל בשיאצ‘ו
טל: 054-7767208

 


עוד באותו נושא

איך להתמודד עם פיגמנטציה

בהריון עם הבן השני שלי קיבלתי "מתנה": כתמי פיגמנטציה. בהתחלה עוד האמנתי בתמימותי שעם הזמן זה יעבור...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!