רשימת ספרים לחג החנוכה

ספרים לחנוכה

מה חדש מה קורה ? חג חנוכה אוטוטו מגיע!

ספרים לחנוכה:

נרות חנוכה / חנה בר

גברת קרש ומר מערוך/ דתיה בן-דור

זה היה בחנוכה / נתן אלתרמן

אור וצל / מיריק שניר

חגים ועונות השנה / לוין קיפניס

 

ואם מדברים על ספרים, לפניכם עצות נהדרות על ילדים וספרים שכתבה ד"ר יעל דר, המתמחה בספרות ילדים, באתר NRG:

 • העצה הטובה של המוכר או המוכרת כפי שהייתה בעבר כבר לא קיימת היום. במקרים רבים הם פשוט לא יודעים, ויש גם מקומות שמשלמים למוכרים על מנת שיקדמו ספרים מסוימים. לכן האחריות של ההורה היום גדולה שבעתיים.

  * חשוב שההורה יקרא את הספר מתחילתו ועד סופו. מאחר שהוא מכיר את הילד שלו, הוא גם זה שיבצע את הבחירה הטובה ביותר. בנוסף, כדאי לנסות ולמשוך קצת למעלה מבחינת הרמה - האתגר והפענוח של הלא מובן הוא חלק מהנאה ספרותית. הפיצוח שהספר מציע יכול להיות רגשי, קוגניטיבי או אינטלקטואלי - רק על ידי כמה מילים מאתגרות או עלילה סבוכה שדורשת מאמץ נוסף. ספר לא צריך להיות רק כיף.

  * חשוב מאוד שהספר יהיה מאתגר גם מבחינה חזותית. האיור לא צריך להיות רק נחמד ומתוק. 
 • עם ילדים גדולים שכבר יודעים לקרוא אפשר לדבר על ז‘אנרים אהובים. לילדים בני תשע ומעלה אפשר לבחור, למשל, בספרי פנטזיה - האיכותיים שבהם.

   *  כדאי מאוד לדבר עם הילד על ספרים ולגלות מה הטעם שלו.

  * אל תיפלו בפח הנוסטלגיה: ילדים קטנים עוד אוהבים את מה שאמא או אבא אהבו והם יקראו את הספר. אבל לא כדאי לסמוך על זה בקשר לילדים הגדולים, וחשוב לחפש משהו שמתאים בשבילם.

  * לא מספיק לבחור סיפור, חשוב גם להשקיע מחשבה בנוגע לדרך שבה אתה מגיש אותו לילד: המקום של ההורה כמי שהופך את הטקסט לחי הוא מאוד חשוב. מומלץ, למשל, להתאמן על הקריאה מראש, כדי לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. בנוסף, חשוב לסגור טלפונים בזמן הקריאה.

  קריאה היא הרגל, ומספיק לקרוא סיפור במשך חמש לעשר דקות ביום בשביל ליצור אותו. הקריאה המשותפת היא רגע אינטימי, נדיב ותיאטרלי בין הורה לילד, וחשובה גם השיחה על הספר שדרכה כל כך הרבה דברים יכולים לקרות. הדיאלוג על הספר צריך להיות דו צדדי, ולכן חבל שלפעמים הורים קוראים בלי שהילדים רואים אותם קוראים. גם ההורה צריך לשתף את הילד בחוויית הקריאה שלו, בהתאם לגילו, כמובן. חוויית הקריאה צריכה להקיף את כל הבית.

 

על הכותבת:
אורלי נעמה אלקריב
"דרך המילים"-מרכז נעמה למידע חברתי
אתר:
http://www.derech-hamilim.co.il/
דוא"ל orlina6@walla.co.il
טלפון: 052-8711578


עוד באותו נושא

ספרי ילדים להורים ולילדים לקראת השנה החדשה

לרגל פתיחת שנת הלימודים מחר, ריכזנו עבורכם רשימת ספרי ילדים להורים ולילדים בנושא זה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!