אפשר לכנות את זה: "מנגנון הגנה". הגנה היום מפני המריבה של מחר. ביצירת הסכם ממון קודם הנישואים, בני הזוג מגנים על עצמם

הקדימו תרופה למכה

הסכם יחסי ממון לפני הנישואים – הקדימו תרופה למכה

אפשר לכנות את זה: "מנגנון הגנה". הגנה היום מפני המריבה של מחר.

ביצירת הסכם ממון קודם הנישואים, בני הזוג מגנים על עצמם מפני מאבק בעת סכסוך.

על ידי יצירת הסכם ממון, ניתן ליצר הסכמות מראש ולבחור: מהי הדרך הנכונה לבני הזוג? להפריד או לחלוק ביניהם את הנכסים שיצברו במהלך תקופת הזוגיות שלהם. 

הסכם ממון מספק הגנה לבני הזוג גם על רכוש שהם הביאו לתא המשפחתי, בעיקר כאשר קיים חוסר איזון במשאבים שכל אחד מן הצדדים מביא לתוך חיי הנישואים.

במקרים בהם הורי אחד מבני הזוג מבקשים להבטיח את הנכסים שהעבירו לצאצאיהם; ולעתים על מנת להגן על נכסים יחודיים שיינתנו בעתיד כגון שטח אדמה המובטח ל-"בן ממשיך" במושב.

נכון, קיים קושי רגשי רב, להתייצב בפני בן הזוג, בעיקר במקרה בו הוא חלש יותר, ולהסביר את הצורך ביצירת הסכם כלכלי שעשוי לעסוק בעיקרו בהפרדה רכושית.

יחד עם זאת, צריך לעמוד לנגד עינינו תמיד הקושי עימו אנו עשויים להתמודד ביצירת הסכם בעת פרידה וגירושין, כאשר מערכת היחסים רעועה, שבירה, וטעונה. הסכם ממון שנכתב מראש מונע הסלמת היחסים אם חלילה יגיעו לסיומם.

כדי להקל על בני הזוג, ניתן להסתייע במגשר מקצועי בהליך גישור.

למגשר קיימים כלים להתמודדות הן עם ההיבטים הרגשיים והן עם ההיבטים המקצועיים. מגשר מיומן יביא לידי ביטוי מלא את צרכי שני הצדדים, ובסוף ההליך הם ינוסחו באופן מקיף ורלוונטי בהסכם הממון, תוך הכרת המציאות המשפטית בישראל הנוגעת לחלוקת רכוש בין בני זוג.

מה עלינו לזכור בבואנו ליצור הסכם ממון?

הנכסים שכל אחד מבני הזוג הביא למסגרת הנישואים: לחלק מאתנו נדמה, שבמצב בו אחד מבני הזוג רכש דירה טרם הנישואים, מן הצדק שתישאר הדירה ברשותו במידה וייפרד מבן זוגו. לחלקנו האחר נדמה, כי לבעל הממון טרם הנישואים יש אחריות לדאוג לבן הזוג השני לאחר הפירוד.

ואכן, אנו רואים מגמה של בתי המשפט לקבוע כי במקרים של זוגות שחיים יחדיו תקופה ארוכה, ובעיקר כאשר נולדו להם ילדים משותפים, יהיו בני הזוג זכאים במשותף לזכויות בדירה זו. גם כאן הפסיקה אינה אחידה ונתונה לשיקול דעתו של בית המשפט. הסכם ממון מפקיע את שיקול הדעת של בית המשפט ומותיר אותו בידיכם. כך או כך, בפסקי דין מסוג זה מרבים השופטים להזכיר כי מי שמבקש להגן על רכושו מוטב שיכתוב הסכם ממון מבעוד מועד.

פוטנציאל השתכרות: כאשר פוטנציאל ההשתכרות אינו מאוזן, ואחד מבני הזוג מסוגל להרוויח יותר מהשני, קביעת האופן בו יחולק הרכוש בין בני הזוג בעתיד, מקבלת משנה תוקף. כמובן, שנתון זה הופך משמעותי יותר כאשר לבני הזוג יש ילדים משותפים. הסכם ממון יכול לשקף גם חלוקה לא מאוזנת של הרכוש, לטובת אחד הצדדים, המתחשבת ביכולתו להתקיים מבחינה כלכלית בעתיד.

אופי בני הזוג והשקפת עולמם: לאופיים של בני הזוג והשקפת עולמם, השפעה רבה על הסכם הממון. שאלות כמו עצמאות כלכלית של כל אחד מבני הזוג, חלוקת תפקידים במשק הבית והקביעה מי נושא בנטל העיקרי של גידול הילדים, כמו גם המדיניות בצורך לחיסכון לעתיד, הן שאלות העשויות לבוא על פתרונן בהסכם ממון, בו כל אחד מבני הזוג יכול להביא לידי ביטוי את צרכיו ותפיסת עולמו.

ילדים: הסכם ממון שנכתב מבעוד מועד מאפשר יצירת מעטפת הגנה לילדי בני הזוג, שלדאבוני, הופכים לא אחת לקלף מיקוח בין זוגות בעת סכסוך גירושין. הסכם ממון שנכתב בראשיתה של מערכת היחסים יכול לשקף את צרכי הילדים של בני הזוג ואלה שיוולדו בעתיד ולהגן על צרכיהם מבעוד מועד.

מועד יצירת ההסכם: הסכם ממון ניתן ליצור בכל שלב במערכת היחסים של בני הזוג. החל מהתקופה שלפני הנישואין ובמשך כל שנות החיים המשותפות. מוטב ליצור אותו מוקדם ככל האפשר, אך אף פעם לא מאוחר מדי לעשות זאת.

תקפות הסכם הממון: את הסכם הממון ניתן ומומלץ לאשר בבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הדתי, ע"פ דתם של בני הזוג (בית הדין הרבני אצל יהודים) ובכך להעניק לו תוקף של פסק דין.

התייעצות עם עורך דין: בכל הליך גישור שמטרתו יצירת הסכם המסדיר חלוקת רכוש, מומלץ מאד שכל אחד מן הצדדים יתייעץ עם עורך דין מטעמו, הבקיא בתחום דיני המשפחה ויבחן עימו את הסכם הגישור. פגישת ייעוץ מסוג זה מבטיחה שכאשר ייחתם ההסכם, כל אחד מן הצדדים יהיה מנוי וגמור כי היו בידיו כל הנתונים הנדרשים לקבלת ההחלטה לחתום על ההסכם.

ומה אם אין הסכם ממון?

חוק יחסי ממון (שחל רק על אלו שנישאו אחרי 1.1.1974), עיגן את חזקת השיתוף שהתפתחה במשך שנים רבות בפסיקה. בהתייחס לאיזון משאבים קובע החוק כי כל רכושם של בני זוג, שנצבר במהלך הנישואים נחלק באופן שווה בין בני הזוג. סעיף 3 לחוק קובע, כי במידה ולא נערך הסכם ממון, יראה בית המשפט את בני הזוג כמסכימים שחוק זה יחול עליהם – קרי מסכימים לאיזון המשאבים.

 

לסיכום,

במידה ותפיסות העולם שלכם שונות ואתם מחזיקים בדעה כי אתם אלו שצריכים לקבוע את גורל רכושכם, פנו לגישור ליצירת הסכם ממון, ויפה שעה אחת קודם.

 

על הכותבת:
קטי טל,
מגשרת משפחתית,
יישוב סכסוכים, בניית הסכמות, גירושין, הסכמי ממון, ירושות
טלפון 054-7437435 , דוא"ל info@kati-tal.com
אתר אתר http://www.kati-tal.co.il

 


עוד באותו נושא

הסכם ממון עושים באהבה

יום האהבה הוא מועד נפלא להצעות נישואין, לקבלת החלטות של שני בני זוג לחלוק את חייהם המשותפים יחדיו ולחיות באושר

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!