מזל טוב, הלידה מתקרבת! אולי תופתעו לגלות, אבל הכנה נכונה של החתול, שעד כה נהנה ממעמד של "בן יחיד", לקראת השינוי בבית תהפוך את כולכם למשפחה רגועה ומאושרת יותר.

כיצד להפוך את החתול והתינוק לחברים טובים

כמעט הכל מוכן. קראתם את כל הספרים האפשריים, בחרתם כמה שמות, אתם יודעים בדיוק באיזה גוון תרצו את העגלה שלכם, אתם מקפידים ללכת לקורס הכנה ללידה ואתם לגמרי מרגישים מוכנים נפשית להיות הורים.

 

עצרו רגע... שכחתם דבר חשוב!

לחתול שלכם אין מושג שתינוק חדש מגיע הביתה והחיים עומדים להשתנות. אתם בטח מתכוננים ללידה מרגע שגיליתם שאתם בהריון, והגיע הזמן שתשתפו גם את החתול בהכנות.

 

על ידי הכנת החתול לאירוע הגדול כמה חודשים לפני הלידה, התינוק שלכם יזכה לגדול יחד עם בעל חיים. חשיפה לבעל חיים כבר בשלב מוקדם מחזקת את מערכת החיסון ומלמדת אותם ערכי אחריות ואהבה.

 

הסתכלו לרגע על המצב דרך העיניים של החתול שלכם:

כשתינוק מגיע הביתה בלי שום הכנה מוקדמת, מבחינתו הוא פולש רעשן מאוד שגוזל המון תשומת לב. זה לא הרושם שאנחנו רוצים שהחתול יקבל, ואנחנו הרי מעדיפים שהם יהיו חברים טובים.

 

איך החתול שלכם יגיב לתוספת החדשה?

חשוב לציין כי במידה שקיימות בעיות כמו עשיית צרכים מחוץ לארגז, תוקפנות וכד‘, יש לטפל בהן כבר במהלך ההיריון ולפני הולדת התינוק.

לבעיות כאלה יש סיבות שונות, ברב המקרים מדובר בחתול שלא מקבל את הצרכים הפיזים והמנטלים שהוא זקוק להם ולכן, מומלץ להתייעץ עם מטפל התנהגותי מקצועי, שיזהה אותן ויציע דרכים לפתרון הבעיה.

כאמור, הכנת החתול לבואו של הפעוט החמוד ולשינויים שעומדים להתרחש בבית צריכה להיעשות באופן הדרגתי עוד לפני הלידה.

 

אמצעי זהירות בריאותיים בסיסיים

קבלו מידע מקיף מהרופא ומהווטרינר שלכם בנוגע למחלות שעלולות לפגוע בכם ונהגו בזהירות הרצויה. טוקסופלזמוזיס עלולה לפגוע בעובר אבל חתולים הם לא הגורם המרכזי או היחיד למחלה אלא לדוגמא בשר לא מבושל וירקות שלא נשטפו כמו שצריך.

נקו את ארגז הצרכים עם כפפות, וודאו שהחתול מחוסן ובריא, עשו טיפול מונע באופן קבוע לפרעושים, כי הטיפול הטוב ביותר הוא המניעה.

 

תהיו מוכנים – ארגנו את שגרת היום:

* הכינו את השגרה החדשה מספיק זמן מראש ובאופן הדרגתי, כך יהיה לו זמן להתרגל.

* הרגילו את החתול לקולות ולריחות של תינוקות. מרחו את הקרם שבו תשתמשו עבור התינוק, תנו לחתול להריח אתכם ואז תנו לו חטיף טעים. כך הוא יקשר את הריח לחוויה חיובית.

* הזמינו אליכם חברים עם תינוק ותאפשרו לחתול להסתובב בחדר ולהריח את התינוק. לטפו וחזקו את החתול על התנהגותו הרגועה והנינוחה.

* אפשרו לחתול לרחרח ולהתרגל לאזור שהכנתם בבית עבור התינוק, בין אם זה בחדר שלכם או בחדר נפרד. חשוב שתספקו כבר בשלב הזה את יצר הסקרנות של החתול, כך שהעניין שלו באזור זה ילך ויפחת.

* אם אתם לא רוצים שהחתול יעלה על מיטת התינוק, מומלץ לכסות אותה ביריעת ניילון ולהדביק בצד העליון דבק דו-צדדי, כך שהדבק יישאר חשוף. אחרי שהחתול יעלה למיטה כמה פעמים, הוא יבין שהמשטח הזה לא נעים לו.

* אם אתם ממש לא רוצים שהחתול ייכנס לחדר של התינוק, תוכלו להתקין מראש דלת רשת ותסגרו אותו בשעות הלילה.

* ככל שההיריון מתקדם, לחתול יהיה פחות מקום ופחות נוח לשבת על הברכיים של האמא. חלק מהחתולים ממש מוקסמים מהבטן ההריונית, אולי מכיוון שהם מרגישים את התזוזות של העובר. כשהתינוק יגיע הביתה יהיה לכם קצת פחות זמן ללטף או לגשת אליו בכל קריאה, יחד עם זאת, הקפידו על שגרת ליטופים ואהבה ואולי זו הזדמנות טובה לבקש שיתוף פעולה פעיל יותר מבני הבית.

* בסמוך לחזרה מבית החולים: כדאי להביא הביתה חיתול או בגד של התינוק ולתת לחתול להתרגל לריח.

 

אחרי הלידה

כשהתינוק יגיע הביתה, החתול שלכם ודאי יהיה סקרן ויתכן שיחשוש מעט מהתוספת החדשה והמרעישה לכן, תישארו רגועים ותאפשרו לו להריח את התינוק או הסביבה שלו. תזכרו שהחתול התגעגע אליכם בזמן שהייתם בבית החולים, ולכן חשוב שלא תסגרו אותו בחדר לבד עד שתתארגנו מכיוון שזה עלול להגביר את הסקרנות והלחץ.

הרבה מאוד חתולים מאבדים עניין יחסית מהר ומחפשים להשתעשע במקום אחר. יתכן שהחתול שלכם ירגיש צורך לשמור על התינוק ויצפה בכם מטפלים בו. זה בסדר, שתפו אותו. 

* שטפו ידיים אחרי שליטפתם או ניקיתם את ארגז הצרכים ולפני שתיגשו לתינוק.

* השתדלו לשחק עם החתול ולשמור על שגרת המשחקים, הליטופים, הסירוק ובעצם כל דבר שהחתול רגיל אליו גם אחרי שהתינוק כבר נמצא בבית.

* בתקופה הזו יגיעו אורחים רבים לראות את התינוק, חשוב שתבקשו מהם להתייחס גם לחתול. אל תגרמו לחתול להרגיש דחוי, התינוק הוא חלק מהחיים שלו ואם תתייחסו אליו כשותף בחגיגה הוא יהיה הרבה יותר רגוע ונינוח.

 

התינוק זוחל

כשהתינוק מתחיל לזחול, תצטרכו למצוא מקום בטוח לארגז הצרכים ולמזון של החתול. וודאו כמובן שהחתול יכול להגיע באופן חופשי לארגז ולמזון, אבל התינוק לא. למשל שידה או מקום גבוה ונח לטיפוס, רק לא זה ליד זה.

כשהתינוק מתחיל לתקשר עם החתול, למדו אותו לעשות זאת בעדינות. תינוק חייב להבין שלא מושכים בזנב של החתול כמו בצעצוע או לא מפריעים לחתול ישן.

ספקו לחתול מדף גבוה או "עץ חתולים" כך שיוכל לטפס, רב החתולים יעדיפו לטפס לשם למנוחה ותצפית במקום לשרוט.

תרגמו לתינוק את שפת החתול: למשל, זנב שמתנועע מצד לצד במהירות אומר "תניחו לי".

 

לסיכום, חשוב לשמור על שגרת החיים של החתול ולתת לו להרגיש שהוא חלק בלתי נפרד מהמשפחה. למרות הקושי וחוסר הזמן המובנים, אל תזנחו את החתול שלכם. נתינת תשומת הלב לחתול תחסוך ממנו סטרס ותמנע בעיות התנהגות שעלולות לצוץ בהמשך.

כל זמן שהתינוק לומד לכבד ולהתייחס אל החתול בעדינות הם כנראה יסתדרו טוב יחד.

היכרות וחיבור נכונים מתוך כבוד ואהבה ישמרו את החתול שמח ורגוע ואת הילדים שותפים אחראים לשנים רבות.

 

 

על הכותבת:
אורלי זכאי,
יועצת להתנהגות חתולים,
רשת חנויות המחמד פט- ביי
http://www.petbuy.co.il/

 


עוד באותו נושא

תינוק חדש במשפחה

ופתאום הוא הגיע, עטוף בשמיכה, עטוף בזרועותיה של אמא. עטוף באהבה. ופתאום היה לי קר...

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!