ילדיכם הם היקר לכם מכל ואתם רוצים עבורם את הטוב ביותר

לגדל ילדים ללא אנטיביוטיקה

ילדיכם הם היקר לכם מכל ואתם רוצים עבורם את הטוב ביותר.

אך כאשר אתם יוצאים מביקור אצל רופא הילדים עם מרשם לאנטיביוטיקה, לא תמיד זה הדבר הכי מוצלח שיכולתם לעשות עבורם.

אז מה עושים כשילד חולה וכיצד אפשר לגדל ילדים ללא אנטיביוטיקה?

 

על מחלות וסימפטומים

ללא ספק, זה לא נעים כשילד חולה - קשה לראות אותו סובל ואתם נאלצים לעצור את שגרת החיים. בין אם רציתם להגיע לפגישת עבודה חשובה, או בדיוק תכננתם חופשה באילת, כשהילד מתעורר בלילה עם חום - התכניות משתבשות. יחד עם זאת, מחלות אינן בהכרח דבר שלילי. מחלות ילדים הן פעמים רבות הזדמנות עבור הגוף לתרגל את המערכת החיסונית וכאשר ילד עובר את המחלה "בהצלחה", לרוב הוא יוצא מחוזק ממנה. אחרי מחלות חום למשל, ניתן פעמים רבות לצפות לקפיצה התפתחותית בתחום מסוים.

חשוב להבחין בין מחלה ובין הסימפטומים שלה.

הסימפטומים הם הביטויים החיצוניים של המחלה: חום, פריחה, נפיחות, שלשול, הקאות, כאבים, עייפות ועוד. הסימפטומים הנם למעשה התמודדות מועילה של הגוף עם גורם המחלה - החיידק או הוירוס הפולש. תרופות כימיות פועלות לרוב לדיכוי של הסימפטומים. כאשר מטפלים במחלה אקוטית באמצעות סילוק הסימפטומים שלה, זהו תהליך מזיק הגורם להפיכת המחלה לכרונית.

מחלה קורית מצירוף של שני גורמים: חיידק או וירוס חודרים לגוף, וחולשה של המערכת ההגנה. למעשה, את רוב מחלות הילדים אין צורך למנוע, אך למחלות אלו עלולות להיות סיבוכים או תופעות לוואי. תפקידה של הרפואה הטבעית למנוע סיבוכים אלו , לתת למחלה להבשיל ולעבור את השלבים האקוטיים, עד לסוף "הטוב" שלה.

תרופות כימיות - למה זה מזיק?

התרופות הקונבנציונליות משבשות את המהלך הטבעי של המחלה ויכולות למנוע ממנה סיום מוצלח ומוחלט. כך עלולה המחלה להפוך לכרונית. בנוסף, אנטיביוטיקה מזיקה לגוף בכך שהיא משפיעה לא רק על החיידק שגרם למחלה, אלא גם על החיידקים "הטובים" שבגוף.

לדוגמה, היא פוגעת בחיידקים שבמעיים אשר נחוצים לתהליך העיכול ולספיגת המזון בגוף. תוצאה  נוספת של שימוש חוזר בתרופות היא הפחתת יעילותן. החיידקים מפתחים כושר הסתגלות לאנטיביוטיקה, ובפעם הבאה יידרש מינון גבוה יותר. כך נוצר "כשל חיסוני" המביא לכך שמחלה יכולה לחזור על עצמה שוב ושוב. 

הריפוי הטבעי

העיקרון המנחה העומד מאחורי הריפוי הטבעי הוא חיזוק הגוף ומערכת ההגנה שלו.

ניתן לעשות זאת באמצעות תזונה נכונה, צמחי מרפא, הומאופתיה ומה שאנו נוהגים לקרוא "תרופות סבתא". להבדיל מהתרופות הקונבנציונליות אשר מדכאות את הסימפטומים, הטיפול הטבעי בא לשפר את יכולת הגוף להתמודד עם גורם המחלה ולהגיע לריפוי מוחלט. במקום להילחם בחיידקים "הרעים", אנו מחזקים את מושבות החיידקים "הטובים" שבגוף.

הספר "ריפוי טבעי לילדים- איך לגדל ילדים ללא אנטיביוטיקה" של רחל וחיים ברנשטיין מפרט כיצד ניתן להחליף את הטיפול הכימי בשיטות ריפוי טבע בשורה ארוכה של מחלות ילדים: שפעת, אנגינה, דלקת אוזניים, אסתמה, דלקת ריאות, הפרעות שונות במערכת העיכול, אלרגיות, בעיות עור שונות ועוד.

לדוגמה, במקרה של דלקת אוזניים ניתן לטפטף לתוך האוזן טיפות של מיץ בצל או לטחוב צמר גפן עם שום כתוש. כמו כן, מומלץ לחמם את האוזן מבחוץ באמצעות תפוח אדמה מבושל מעוך אותו עוטפים במגבת כותנה לחה. מומלץ להוציא מהתפריט מוצרי חלב, היות והם מגברים ליחה. בנוסף, ניתן להיעזר בהומאופתיה.

באופן כללי, בזמן מחלה מומלצת תזונה קלה- מיצי פירות או מרק ירקות צח. תזונה זו מעודדת את הגוף להתנקות מהרעלים שהצטברו ואינה מעמיסה עליו את המאמץ הכרוך בעיכול. בנוסף, מומלצת מנוחה במיטה. חדרי ילדים נעימים ומאווררים הם מקומות המזמינים את הגוף למנוחה וריפוי.

הורים רבים פונים לטיפול הטבעי אחרי אכזבתם מתוצאות הטיפול הקונבנציונלי.

גם אם בוחרים לתת תרופות כימיות, ניתן להיעזר בשיטות הריפוי הטבעי במקביל. במקרים מסוימים יש צורך להשתמש ברפואה הקונבנציונלית, אך במקרים רבים ניתן בזכות הריפוי הטבעי להימנע משימוש בתרופות כימיות.

בכל מקרה, בסיומה המוצלח של המחלה תוכלו לחזור לתוכניות שלכם, לצאת לחופשה משפחתית במלונות ים המלח או לקמפינג בצפון.

 


עוד באותו נושא

מחלות מעיים בילדים - אבחון ודרכי טיפול

נהוג לחשוב שמחלות מעיים שייכות לעולם המבוגרים, אך למעשה, בשליש מהמקרים המחלה מופיעה לפני גיל 18.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!