ילדיכם (אולי גם אתם?) מדליקים את הטלוויזיה מיד כשנכנסים הביתה ולא מכבים עד שהולכים לישון?

כמה מילים על טלוויזיה

בבתים רבים בישראל מהווה הטלוויזיה מוקד משיכה מרכזי לדור הצעיר. 

היא נדלקת מיד אחרי שמדליקים את האור בבית ופעמים רבות נכבית רק עם כיבוי האורות (אם לא נרדמים מולה...). לא, אני דווקא לא הולכת להטיף נגד הצפיה בטלוויזיה. אני גם לא חושבת שהטלוויזיה היא מקור כל הרע. להיפך, יש הרבה דברים שניתן ללמוד מתוכניות טלוויזיה. ובכל זאת הייתי רוצה להעלות כאן חומר למחשבה ומספר רעיונות בנושא.

כמות
ברגע שמתיישבים מול הטלוויזיה התוכניות זורמות וקשה מאוד להתנתק.
אם ניקח בחשבון שכל תוכנית אורכת בין חצי שעה לשעה הרי שמהר מאוד חולפות להן השעות עם התוכניות ומגיע הערב מבלי שהילד עשה דבר פרודקטיבי. אני מציעה לעבור על לוח השידורים ביחד עם הילדים, יחד לסמן תוכניות שמאוד רוצים לראות לפי סדרי עדיפות. כך גם תעזרו לילד ליצור לוח זמנים מוגדר וגם תגבילו את שעות הצפיה שלו לתוכניות אלו בלבד.

איכות
שימו לב אילו תוכניות בוחרים ילדיכם לראות.
ילדים מושפעים בקלות ובהחלט לומדים מהטלוויזיה. האם התוכניות בהן בחרו מעבירות להם את המסר הראוי בעיניכם? זכרו – יש לכם את זכות הווטו!

תואם-גיל
לפעמים ילדים שומעים על סרט או תוכנית ורוצים לראות אותם. לא כל ההורים מפעילים שיקול דעת לגבי נושא הגיל וזה נושא שאין לזלזל בו!
לדוגמא, לאחרונה הוקרן הסרט אי.טי והורים רבים לילדי גן התלהבו להראות אותו לילדיהם "זה סרט משפחתי מקסים!". אז זהו, שלא. כלאמר, לא שהסרט לא מקסים, הוא בהחלט כן, אבל לא במקרה אנחנו זוכרים את הסרט הזה, הוא מאוד ריגש אותנו! ילד קטן עוד לא יכול להכיל את עוצמת הרגשות הללו. ישנן בסרט לא מעט סצנות מפחידות ומאיימות, הצבא רוצה ללכוד את החייזר ולערוך בו ניסויים. הילדים שמבריחים אותו, הפרידה המרגשת... בקיצור – לסרטים האמריקאיים יש גיל מומלץ וזה לא במקרה. אותו הדבר לגבי מלחמות הכוכבים למיניהם והארי פוטר ושוברי קופות אחרים המיועדים לגיל בי"ס. גם אם מוקרן הסרט בטלוויזיה וגם אם האח הגדול רוצה לראות. חסכו מכם ומילדיכם את הסיוטים בלילה...

חדשות
תלוי בגיל.
זה נפלא שילד רוצה להיות בעניינים ומתעניין בחדשות. הבעיה בחדשות היא: שהן לא צפויות. יכול להיות יום שאין כל מניעה לשמוע את החדשות בו ויום אחר עם תאונת דרכים קשה, רצח ואונס. לפני גיל בי"ס הייתי ממליצה שילדים לא יצפו בחדשות. בהמשך זה תלוי: תשאלו את עצמכם אם זה נושא שמתאים לדסקס אותו עם ילדיכם ואם התשובה היא "לא" עדיף שלא יראו כלל.
בבקשה אל תשאירו את הילדים עם המראות והמידע מבלי לאפשר להם לדבר על כך. בכל גיל.

זמן איכות
כן, גם זה אפשרי.
צפו עם ילדיכם בתוכנים האהובה עליהם. אני זוכרת שכילדה מאוד רציתי שאמא שלי תראה איתי את "בית קטן בערבה" (זוכרים?) רציתי לשתף אותה בהתלהבות שלי ושתבין מי זו לורה ונלי כשאזכיר אותן (ואולי אפילו תשים לב אילו הורים מדהימים הם הזוג אנגלס...).
לצפות עם הילד יכול לתרום רבות ליצירת שפה משותפת ומקור ללמידה. לפעמים התוכניות נראות לנו מגוכחות. נסו לא לזרוק הערות מזלזלות אלא לבוא ממקום של הקשבה ורצון להבין. תשאלו מתוך התעניינות וסקרנות. מה הילד אוהב בתוכנית? איזו דמות אהובה עליו במיוחד? למה? וכד‘ אתם יכולים גם לשאול על קשרים בין דמויות. ילדים אוהבים להפגין בקיאות ובשמחה יספרו לכם על הדמויות והשתלשלות העניינים מהפרקים הקודמים.  הם ישמחו על הזמן שאתם מקדישים להכיר את עולמם טוב יותר ואתם תלמדו עליהם עוד משהו ותפתחו פתח לתקשורת טובה יותר.

 

בהצלחה!

 

על הכותבת:
ליאת קרן
פסיכותרפיסטית לילדים ונוער
054-9796446
אתר: http://liatkeren.co.il/
עמוד הפייסבוק: http://www.facebook.com/#!/Liat.KerenMA

 


עוד באותו נושא

כך תעזרו לילדים ללמוד – ללא ריטלין

הוא נדמה כפתרון קל ל'הפרעת-קשב' ו'היפראקטיביות', אך חשוב לדעת: ריטלין מזיק! ואפשר בלעדיו.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!