אמא אני לא רוצה ללכת... גורמים שונים משפיעים על מידת החברותיות של הילד. מה הם הגורמים האלו וכיצד נעזור לילדנו?

קודים חברתיים

קודים חברתיים נרכשים בתהליך טבעי שלנו בהתפתחות כילדים כשהמשפחה היא מודל החיקוי שבה הילד לומד את קודי ההתנהגות והכישורים החברתיים.

חשוב להבין שכל ילד נולד עם מאפייני אישיות שונים והצורך שלו באינטראקציה חברתית יהיה אחר, וכך אנו יכולים למצוא באותה משפחה ילד מאד חברותי לעומת אחיו שהוא פחות חברותי.

ישנם ילדים אשר מסתפקים בחבר אחד או שניים לעומת ילדים שנמצא אותם בחבורות. על ההורה לכבד את הצורך של ילדו לקשר החברתי  שהוא זקוק למרות שעלול להיות ניגוד בין השקפת ההורה להיבט חברתי לבין הצורך של הילד.

חשוב לתת את הדעת כאשר ילד שיושב זמן רב עם המדיה ונמנע מלהיפגש עם חברים  האם זה הצורך שלו להיות לבד אך יחד עם זאת משקיע זמן בכישורים החברתיים, או נמנע לחלוטין מחברים. יש לתת דגש ולהתבונן כיצד אחרים מתנהלים.

ישנם גורמים שונים לקושי חברתי:

* שינויים שונים בסביבת הילד – מעבר דירה, שינוי במשפחה (גירושין, מוות במשפחה, תינוק חדש במשפחה), התאקלמות חדשה בארץ, כניסה לבית ספר חדש, כיתה חדשה.

* לקויות מוטוריות שונות –  מעידות ונפילות, קושי בתפיסת וזריקה של כדורים ועוד, ילד שחווה סרבול מוטורי עלול לחוות  חוסר ביטחון עצמי ועלול להיות מנודה חברתית.

* קושי בוויסות תחושתי - ילד בעל קושי תחושתי עלול להימנע מלשחק משחקים משותפים עם קבוצה גדולה של ילדים מכיוון שהריצה וההתפרעות עלולה להלחיץ אותו.

* קושי בתפיסה המרחבית – היכולת של  הילד להבין סיטואציות חברתיות שונות .

איך ניתן לעזור:

ראשית יש לדבר ולהקשיב לרגשות של הילד, גם כאשר הדברים נראים לכם כלא נכון, הבינו את ילדכם אלה הם התחושות שלו. הקשיבו!

השתדלו להראות זווית אחרת לדברים, ולאפשר לילדכם לראות את הדברים באופן שונה, בעזרת סיפור, משחקי תפקיד, צפייה משותפת בסרט שמדבר על הסיטואציה ולדבר אח"כ על הדברים, שיחה והסבר הסיטואציה איך אתם רואים את הדברים מתוך ההשקפה האחרת שלכם.

הזמנת חברים אליכם הביתה, חוגים שגם החברים לכיתה נמצאים שם, הליכה לגן שעשועים שהחברים נמצאים שם גם.

כאשר הקושי החברתי בא מתוך קושי מוטורי פיזי יש לקבל עזרה דרך טיפול בתנועה על מנת לשפר את הקשיים המוטוריים, בהתאם לקושי יש להבין האם ילדכם זקוק לטיפול פרטני על מנת ללמד אותו בתחילה את גבולות הגוף ותכנון פעולה נכון יותר ובהמשך לפנות לחוג קבוצתי כלשהו שעוסק בפעילות גופנית על מנת לשמור על היכולות שרכש.

 

הנכם מוזמנים לפנות אלי בכל שאלה או התייעצות!

 

 

על הכותבת:
עמליה עלימה
מאבחנת ומטפלת מוסמכת בילדים עם קשיי התנהגות/לימוד/ תפקוד
טלפון 054-7231104
 


עוד באותו נושא

"ילד כאפות"

עומר עלה לכיתה א' והוריו חוששים שהוא יהיה ילד קורבני.

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!