באחת מנקודות הנוף היפות ביותר בארץ, צמוד לצלע הר הכרמל נמצא המוזיאון הכולל ארבעה אולמות תצוגה

מוזיאון מאנה כץ

מוזיאון מאנה כץ

*מי שביקר במוזיאון טיקוטין, יכול ללכת 5 דקות בלבד בטיילת לואי היפה ולהגיע למוזיאון מאנה כץ.

באפריל האחרון, נפתח מחדש מוזיאון מאנה כץ. המוזיאון שוכן באחת מנקודות הנוף היפות ביותר בארץ, צמוד לצלע הר הכרמל, נחנך מחדש לאחר שעבר שיפוץ יסודי של כל חללי התצוגה ותשתיות המוזיאון, כולל ארבעה אולמות תצוגה וחנות מוזיאון חדשה, וכעת נמצא בבעלות חברת מוזיאוני חיפה.

התערוכה: מאנה-כץ: זיכרון יהודי

המוזיאון נפתח ב-1977 בביתו של האמן מאנה-כץ (1962-1894) בו הוא התגורר ויצר בשנים האחרונות לחייו. מטרת המוזיאון היא להפגיש את הקהל הרחב עם עולם התרבות החוצה גבולות הזמן והמרחב, ממנו ניזונה, הושפעה ועליו השפיעה יצירתו רבת-האנפין של האמן.

 

מאנה-כץ הינו מחשובי "אסכולת פריז" - קבוצת אמנים צעירים, רבים מהם יהודים, שהגיעו לפריז בעיקר ממזרח אירופה וממרכזה בראשית המאה הקודמת. הללו שינו את פני האמנות בצרפת שבין שתי מלחמות העולם, תפסו עד מהרה חלק חשוב בעשייה האוונגרדית ומילאו תפקיד מרכזי בעיצוב מעמדה של פריז כבירת האמנות העולמית השואבת לתוכה כוחות יצירה חדשים ויוצאי דופן.

אוסף המוזיאון כולל את יצירותיו של מאנה-כץ – מאות תמונות שמן, גואש, פסטלים ורישומים, פרט למספר פסלים מרובי ערך; ואוספיו הפרטיים – ריהוט עתיק, שטיחים, פסלונים - בחלקם צעצועי חומר ממזרח אירופה, פסלוני ברונזה מהמזרח הרחוק ועוד. אוסף תשמישי הקדושה והמצווה היהודיים הוא אחד העשירים והייחודיים שבאוספיו של המוזיאון וכולל מנורות, טסי תורה, כתרים, רימונים, פרוכות, כתובות וחפצים נוספים.

מאנה-כץ הוא אמן מעורה ומעורב - אמן החיים היהודיים. הוא עוסק ביהדותו ומכריז: "אני צייר יהודי ואני גאה לשאת בתואר זה". יהדותו נוכחת, גלויה ובולטת, בלי שמץ מבוכה או התנצלות, ומהווה מקור לחיוניותו האמנותית.

 

מוזיאון מאנה-כץ, שד‘  יפה נוף 89, חיפה 04-8383482.

 


עוד באותו נושא

פארק נובל אנרג'י למדע במדעטק

פארק מדע ייחודי על שטח של ארבעה דונמים הוקם במרכז הקמפוס של מדעטק, המוזיאון הלאומי למדע טכנולוגיה וחלל בחיפה

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!