אנחנו בעיצומו של שבוע הספר. איזה כיף להסתובב עם הילדים, לבחור איזה ספר טוב, להריח אותו מקרוב.

רק עוד סיפור ולילה טוב...

אנחנו בעיצומו של שבוע הספר.

איזה כיף להסתובב עם הילדים, לבחור איזה ספר טוב, להריח אותו מקרוב.

רבים מאיתנו נוהגים לקרוא לילדיהם ספר לפני השינה. כולנו יודעים שהקריאה המשותפת מהווה זמן איכות של הורה עם ילדו, מעשירה את עולמו ומרחיבה את ידיעותיו.

אבל, חשוב לדעת שקריאת הספר כטקס קבוע לפני השינה חשובה אף בביסוס עולמו הרגשי של הילד.

לכל אחד מאיתנו, גם מבוגרים וגם ילדים, יש את שגרת יומו: אנו רגילים להתעורר בשעה מסוימת, לעשות פעולות מסוימות לאחר הקימה, ללכת אל המקום הקבוע אליו אנחנו הולכים (גן, בית-ספר, עבודה) וכן הלאה.

שגרת היום (גם אם היא לפעמים שוחקת), היא חשובה משום שהיא יוצרת עבורנו מקום מוכר ובטוח.

עבור ילדים השגרה חשובה עוד יותר, ובוודאי בעבור תינוקות ופעוטות. השגרה מאפשרת להם תחושה של שליטה בחיים המנוהלים על-ידי המבוגרים.

משום כך יש חשיבות גדולה לשגרה מובנית לקראת סיום היום. סיום היום מהווה עבור תינוקות ופעוטות את שלב הפרידה. זהו זמן בו צריך להיפרד מכל העשייה והעניין שליוו אותם במהלך היום. הפרדה הזו לעיתים קשה. לכן ישנם פעוטות שמתקשים להירדם: הם קמים שוב ושוב לשירותים, מבקשים לשתות עוד מים, נזכרים בעוד משהו חשוב שרצו להגיד.

מהלך מובנה, קבוע וחוזר בסיום היום יכול לסייע בתהליך זה של הפרידה. כאשר מצליחים לשמור על רוטינה קבועה בסוף היום, ישנם פחות ניסיונות מצד הקטנצ‘יק "למשוך" את הזמן, לבדוק את הגבולות. כשהדברים ברורים וחוזרים על עצמם, הילד יודע שזהו סיומו של היום.

וכאן נכנסים הספרים. הקריאה המשותפת אחרי המקלחת, לפני השינה, או בכל זמן אחר שמתאים לקצב של המשפחה יכולה להוות חלק משמעותי ברוטינה הזו. המצב הזה של הביחד, מאוד אינטימי, מאוד קרוב, הוא מצב נהדר לסיים בו את היום, להפרד. הטקס הקבוע, המוכר, נוסך בטחון בלבו של הילד, ממש לפני שהוא נאלץ להיפרד מאיתנו ולשקוע בשינה.

וכבונוס, חווית הקריאה בספר נחקקת כחוויה חיובית, והילד רוצה בה עוד ועוד.

 

קריאה מהנה לכולם!

 

על הכותבת:
אורלי גת
מרפאה בעיסוק MSc
מדריכה מוסמכת בשיטת שלהב ChildS‘pace
טלפון: 052-3707707, דוא"ל: yenooka@gmail.com


עוד באותו נושא

המדריך להרדמת תינוקות ופעוטות

לא תמיד פשוט להרדים תינוקות ופעוטות, לפעמים זה מלווה בקשיים, במיוחד בתקופת חייהם הראשונות. כדי להתמודד עם קשיי הירדמות בגיל מאוחר ניתן להשתמש בשיטות מגוונות

התגובות שלכם ...

מוצרי החודש

אני מרגיש

ספר ההפעלה הנפלא של דן שטאובר מעודד ילדים לדבר על רגשות ולפתח תקשורת טובה. מומלץ!